Zastanawialiście się kiedyś czy woda, której używacie do zaparzenia kawy, jest aby na pewno tą najlepszą? Zaraz przedstawimy Wam te rodzaje, które sprawią, że uzyskacie pełnię smaku.

Jaka powinna być woda?

Zacznijmy od tego jakie parametry powinna mieć woda, do uzyskania najlepszego smaku parzonej kawy. Według SCA, czyli Speciality Coffee Association – organizacji zajmującej się promowaniem kawy wysokiej jakości, twardość wody powinna wynosić od 120 do160 PPM (* zobacz nasz słowniczek na końcu tekstu), natomiast optymalne pH zawierać się w przedziale 6,5-7,5.

Właściwa mineralizacja będzie balansowała kawę oraz kompletowała jej kwasowość i słodycz. Kiedy będzie zbyt niska, będzie skutkowała wysoką kwasowością. Natomiast wyższa mineralizacja zakryje cechy kawy oraz wpłynie na dużą ilość goryczy. Stąd większość kaw zaparzonych w domowych warunkach wydaje nam się zbyt goryczkowa.

Ciekawostką jest, że mineralizacja wody w Warszawie wynosi około 300-350 PPM. Oznacza to, że ciężko zaparzyć dobrą kawę bez wcześniejszej filtracji wody.

Woda butelkowana

Jeśli nie prowadzisz kawiarni czy palarni, najpewniej nie będziesz zainteresowany codziennym sprawdzaniem parametrów wody. Dlatego warto rozejrzeć się za gotową wodą butelkowaną, której parametry są najbardziej zbliżone do tych przedstawionych przez SCA.

Wedlug naszych testów, taką wodą jest Żywiecki kryształ. Jest on dostępny do kupienia zarówno w niewielkich sklepach czy duży marketach, a także w hurtowniach spożywczych. Według wskazań ma odczyn 6,6 pH, więc mieści się w dolnej granicy norm podawanych przez SCA, a jego mineralizacja to około 140 PPM. Kawy parzone na tej wodzie są bardzo czyste, rzeźkie i zachwycają smakiem. Jednak dobre okazać się też mogą wody marek Primavera i Saguaro.

Woda filtrowana

Jest to dobre rozwiązanie jeżeli woda w kranie znacznie nie odbiega od normy. Filtr taki może zmniejszyć zawartość chloru oraz poprawić smak wody, jednak przy wodzie wyjątkowo kiepskiej jakości może być niewystarczający.

System odwróconej osmozy

Najbardziej dokładny system filtracji, który sprawia, że woda jest perfekcyjnie zbilansowana pod względem zawartości poszczególnych składników mineralnych. Dzięki temu kawa idealnie się w niej rozpuszcza, wydobywając wyśmienity smak. Ważny jest fakt, że z tego systemu można korzystać na bieżąco, ponieważ cały system można połączyć w kuchnii.

Jak samodzielnie zbadać wodę?

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne sprawdzenie wody, to wystarczy odwiedzić lokalny sklep zoologiczny. Znajdziemy w nim testy kropelkowe oraz zestawy pasków, które pozwolą nam określić ogólną oraz węglanową twardość wody, sprawdzić odczyn pH oraz zawartość żelaza i azotanów.

Podsumowanie

Jeśli jesteś kawoszem, któremu zależy na wypiciu dobrej kawy, korzystaj z wody butelkowanej np. Kryształ żywiecki czy Primavera. Odkryjesz smaki kawy, które do tej pory były schowane za zbyt wysoką mineralizacją wody.

Słowniczek:

1. SCA- organizacja zajmująca się promowaniem kawy wysokiej jakości i doskonaleniem standardów jakościowych kawy.

2. PPM- jednostka określająca liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramach lub mililitrów roztworu. Miernik stosowany jest przy pomiarze wód zanieczyszczonych oraz wód przefiltrowanych.

3. pH- rodzaj miary stopnia kwasowości danego roztworu. Im bardziej roztwór jest kwaśny, tym mniejsza jest jego wartość pH.

4. Osmoza- fizjologiczne zjawisko polegające na przechodzeniu cząsteczek przez półprzezroczystą błonę. Fenomen ten jest wykorzystywany między innymi w procesie oczyszczania wody.