Tradycja produkcji chińskiej czarnej herbaty Keemun tea liczy niecałe 150 lat. Niemal od razu podbiła podniebienia zachodnich klientów i sprawiła, że okoliczni producenci w większości porzucili wytwarzanie tradycyjnej zielonej herbaty na rzecz czarnej.

Jak powstała Keemun tea?

Najbardziej ceniona z chińskich czarnych herbat, powszechnie znana jako Keemun tea, pochodzi z hrabstwa Qimen w prowincji Anhui, znajdującej się we wschodniej części kraju. Jej historia, jak na chińskie standardy, jest dość krótka, sięga zaledwie końca XIX wieku.

Według najbardziej rozpowszechnionej wersji, za powstaniem Keemun stał Yu Quianchen, były urzędnik, który po utracie pracy zmienił fach na wymagający mniej zaangażowania, a zyskany czas mógł przeznaczyć na swoją pasję, czyli poznawanie sztuki hodowli herbaty. W końcu postanowił założyć własną plantację, ale w Fujian, gdzie mieszkał, wszystkie tereny rolnicze były już zajęte. I tak szukając ziemi, trafił do Qimen położonego pomiędzy górskim pasmem Huangshan a rzeką Jangcy. Produkcja miała rozpocząć się ok. roku 1875.

Co ciekawe, w regionie do tej pory produkowano jedynie zieloną herbatę. Sukces czarnej herbaty pana Yu Quianchen był jednak tak duży, że w okolicy powoli zaczęto przestawiać się na produkcję nowego rodzaju suszu. Dziś Keemun uprawia się także w sąsiednich hrabstwach Guichi, Shitai, Dongzhi, Yixian.

Czy Keemun tea popija angielska królowa?

Swą wyjątkowość czarna herbata Keemun zawdzięcza połączeniu tutejszych szczepów, wykorzystywanych do produkcji zielonej herbaty Huangshan Maofeng ze zmodyfikowaną techniką wytwarzania czarnej herbaty pochodzącą z okolic Fujian. Sekretem jest wydłużenie procesu więdnięcia i utleniania liści.

Dzięki temu uzyskuje się napar o charakterystycznych, kwiatowych nutach zmieszanych z owocowymi. W smaku nie czuć cierpkości, ale delikatne, słodkawe nuty przydymionego drewna. Susz z Qimun wykorzystywany jest m.in. do mieszanki English Breakfast. Istnieje wiele odmian Keemun tea. Najważniejsze z nich to:

Keemun Mao Feng - zbiera się ją wcześniej niż inne, w skład suszu wchodzą dwa górne listki oraz pąk. Napar jest lżejszy i słodszy

Keemun Hao Ya - najlepsza. Dodatkowo susz na Zachodzie dzielony jest na podkategorie A i B, z których pierwsza uznawana jest za nieco lepszą

Keemun Gongfu - (inaczej Keemun Congou) - przeznaczona do ceremonii gongfu, zawiera całe, cienkie listki

Keemun Xin Ya - w dużej mierze składa się z młodych pączków, zawiera najmniej goryczy ze wszystkich odmian

Hubei Keemun - nie jest to dosłownie herbata Keemun, ale susz dający napar o bardzo zbliżonym smaku i aromacie, produkowany w Hubei.

Jak parzyć Keemun tea?

Czarne herbaty wymagają mniej wprawy w parzeniu, jeśli chcemy uzyskać smaczny, przyzwoity napar. Nie inaczej jest w przypadku Keemun tea, którą zalewamy woda o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza, stosując proporcję 1 łyżeczki suszu na 200 ml wody.

Susz zaparzamy standardowo przez 3 minuty. Herbatę można zalewać kilkakrotnie, za każdym razem wydłużając czas parzenia o ok. 30-60 sekund. Z kolei mieszanki zawierające pączki, jak Keemun Mao Feng czy Keemun Xin Ya, można zaparzać nieco dłużej, dostosowując smak do własnych preferencji.