Aby zadbać o swoją sylwetkę i kondycję, nie wystarczy tylko wykonywanie treningów, ale należy również pilnować swojej diety. Wiele osób sądzi, że najlepszym wyborem jest dieta niskokaloryczna, dzięki której można szybko spalić tkankę tłuszczową. Należy jednak pamiętać, że przyjmując niewielką liczbę kalorii i jednocześnie wykonując intensywne treningi fizyczne, możemy doprowadzić do osłabienia organizmu, a co za tym idzie - zasłabnięcia. Jeśli chcemy tego uniknąć, podczas treningu powinniśmy mieć pod ręką zdrową przekąskę, taką jak baton energetyczny.

Energetyczne batony - dlaczego warto wprowadzić je do diety?

Batony energetyczne cieszą się dużą popularnością. Wybierane są zarówno przez sportowców, jak i osoby, które po prostu chcą w ciągu dnia dodać sobie energii. Stanowią one znacznie zdrowszą przekąskę niż klasyczne, czekoladowe batony czy słone przekąski. Ponadto są podręczne, przez co można zabrać je ze sobą niemal wszędzie. Bez przeszkód spakujesz je do plecaka, torby czy nawet kieszeni.

Batony energetyczne dostarczają nie tylko kalorii, ale również bardzo cennych witamin i minerałów. Bazują one na zdrowych składnikach np. płatkach owsianych czy miodzie, będącym doskonałą alternatywą dla cukru. Najczęściej są dodatkowo urozmaicone suszonymi owocami i orzechami. Zapewniają niemal natychmiastowy zastrzyk energii, poprawiają koncentrację i wspierają pracę mózgu. Doskonale sprawdzają się podczas treningów, gdy potrzebujemy siły do działania. W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów batonów energetycznych dla biegaczy i osób trenujących inne dyscypliny sportowe. Dzięki temu każdy ma szansę dobrać przekąskę do swoich preferencji i potrzeb.

Energetyczne batony - jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów batonów energetycznych. Jakie zatem są szczególnie polecane? Otóż najlepszymi opiniami cieszą się batony bazujące na naturalnych składnikach, które dostarczają sporą dawkę energii. Świetnie sprawdzają się np. produkty zawierające owoce, płatki owsiane i naturalne słodziki. Takie batony gwarantują zastrzyk energii i dbają o uzupełnienie w organizmie najważniejszych mikroelementów. Wybierając batony energetyczne, warto również zwrócić uwagę, czy mają one w składzie sodę. Należy pamiętać, że podczas intensywnych treningów tracimy ten pierwiastek. Dobry baton energetyczny powinien zawierać także magnez, gdyż jego niedobór może doprowadzić do osłabienia całego organizmu.

Jakich batonów energetycznych unikać?

Gdy już wiesz, jakie batony energetyczne są najbardziej polecane, czas dowiedzieć się, których warto unikać. Otóż najlepiej zrezygnować z produktów zawierających spore ilości cukru i węglowodany proste. Niestety tego typu batony mają zwykle dużo kalorii i niewiele wartościowych składników odżywczych. Szybko dodają one energii, lecz równie prędko powodują jej spadek. Jeśli preferujesz intensywnie słodkie przekąski, sięgnij po batony energetyczne dosładzane miodem, erytrolem, stewią lub ksylitolem. Możesz również wybrać produkt zawierający nieduże ilości czekolady. Pamiętaj, że jest ona świetnym źródłem magnezu. Najlepiej jednak sięgnąć po baton z czekoladą deserową lub gorzką.