Właściwości kawy są znane ludzkości już od od dawna. Zawarta w niej kofeina ma działanie pobudzające, wspomagające koncentrację, a także pozytywnie wpływa na pamięć. Picie naparu kawowego może także oddziaływać pozytywnie na nasze zdrowie. Dla wielu osób filiżanka kawy o poranku ma służyć jako forma rozbudzenia i zastrzyk energii, i podobne zastosowanie ma także wśród osób aktywnie uprawiających sport. Czy napój przed treningiem może pozytywnie wpłynąć na jego rezultaty? Jaki jest wpływ kawy na serce i jego pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania związane ze spożywaniem naparu i jednoczesnym uprawianiem sportu znajdziecie w dalszej części tekstu. Zapraszamy.

Kawa po treningu, przed czy wcale?

Jak już zostało wspomniane, zawarta w kawie kofeina ma działanie pobudzające i dodaje energii. Z tego względu naturalnym wyborem staje się jej spożycie przed treningiem w kawie, w celu zwiększenia jego efektywności.

Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie całego organizmu, co ma też pozytywny wpływ na efektywność pracy mięśni. Dlatego też wypicie kawy na około kwadrans przed treningiem może pomóc nam uzyskać lepsze wyniki lub nieco podkręcić jego tempo. Oczywiście bardzo dużo zależy tu też od samego rodzaju naparu, który spożyjemy. Zazwyczaj zaleca się konkretne gatunki kawy, takie jak zielona czy słabiej palona. Mają one wbrew pozorom więcej kofeiny, więc naturalnie lepiej nadają się do takich zastosowań niż mocno palona, dająca ciemny, wręcz czarny napój. Ponadto powinniśmy pić ją bez mleka - co prawda nie ma ono żadnego wpływu na ilość kofeiny ani jej moc, ale spowalnia ono przyswajanie jej przez układ trawienny.

A co z kawą po treningu? W tym wypadku nie jest ona zalecana. Nawet jeśli nie wypiliśmy jej przed uprawianiem sportu, to nie należy dodawać sobie z jej pomocą energii już po zakończeniu wysiłku fizycznego. Dlaczego? Po pierwsze - może ona osłabić osiągnięte rezultaty, ponieważ wypłukuje magnez, który jest z kolei bardzo potrzebny do prawidłowej regeneracji. Kolejna kwestia to to, że kawa jest moczopędna, a po intensywnym wysiłku musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie, co właśnie ta właściwość może nam utrudnić.

Kawa a siłownia - pomoże czy zaszkodzi?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona, gdyż będzie to zależne od rodzaju treningu, który mamy zamiar przeprowadzić. Ze względu na swoje właściwości, kawa z całą pewnością będzie dobrym pomysłem podczas aktywności, których celem jest zwiększenie ogólnej wydolności organizmu (np. trening typu cardio), a także rozmaitych ćwiczeń wytrzymałościowych.

Odradza się natomiast picie kawy przed treningami siłowymi. Ze względu na ich specyfikę, podniesienie ciśnienia przy pomocy kofeiny może doprowadzić do nadwyrężenia serca i wielu problemów zdrowotnych. Trzeba więc o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na wypicie kawy przed rozpoczęciem aktywności.

Czy kawa jest zdrowa? Jaki jest wpływ kofeiny na organizm?

W niewielkich ilościach kawa może mieć właściwości lecznicze. Dla przykładu kofeina, poprzez swoje działanie, potrafi przynieść ulgę przy migrenie i tzw. napięciowych bólach głowy. Mimo tego faktu nie jest ona najzdrowsza, gdyż jej przewlekłe spożycie może skutkować różnymi powikłaniami, jak podniesienie poziomu cholesterolu czy aminokwasu siarkowego, czyli dwóch substancji odpowiedzialnych za powstanie choroby niedokrwiennej serca. A skoro już jesteśmy przy tym narządzie, to warto omówić sobie ogólny wpływ kawy na serce. Poza wspomnianą chorobą ciągłe spożywanie kofeiny w dawce 250mg i więcej na dobę (około 2-3 filiżanki) znacznie podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca, co jest bezpośrednio związane z bardzo dużym skokiem adrenaliny po jej wypiciu. Ponadto kofeina, jak już wcześniej wspomnieliśmy, powoduje wzrost ciśnienia, co oznacza, że jest niewskazana dla osób, które mają z nim problemy, lub u których mięsień sercowy nie pracuje poprawnie czy jest osłabiony.

Jak więc widać, istnieją powody za i przeciw piciu kawy przed i po treningu. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości kawy, która doda Ci energii, to koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu.