Kawa jest niezwykłym napojem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie udanego poranka. Jej aromatyczny zapach i doskonały smak dodają nam energii na cały dzień oraz sprawiają, że w cudowny sposób możemy delektować się chwilą. Jednak niewielu z nas zastanawia się, od czego zależy zawartość kofeiny w kawie, a także jak wypalanie wpływa na jej smak. W poniższym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom, postaramy się odkryć, na co tak naprawdę ma wpływ wypalanie ziaren i jakie są jego stopnie.

Stopnie wypalenia kawy

Ziarna naszej ulubionej kawy od momentu ich zerwania do chwili, w której możemy zaparzyć z nich napój, przechodzą wyjątkowo długą drogę. Najważniejszy z etapów stanowi proces wypalania ziaren. Co ciekawe, smak napoju w dużej mierze uzależniony jest właśnie od stopnia palenia kawy, dlatego warto bliżej się mu przyjrzeć. To właśnie dzięki niemu napój ma swój wyjątkowy, nietuzinkowy smak, który jest przez nas uwielbiany. Stopnie wypalania kawy możemy podzielić na kilka etapów, do których zaliczamy palenie jasne, średnie, mocne oraz bardzo mocne. Odrobina wiedzy na ich temat pozwoli na lepsze zrozumienie tematu, a także przełoży się na sprawniejsze dopasowanie konkretnej kawy do swoich potrzeb. 

Proces wypalania ziaren ma kluczowe znaczenie wpływające na smak oraz aromat kawy. Z początku zielone nasiona kawowca podczas wypalania zmieniają swój kolor, smak, zapach, a także gęstość. Surowe ziarna składem chemicznym przypominają nieco te palone, a swojego niepowtarzalnego smaku oraz zapachu nabierają w trakcie procesu wypalania. Co ciekawe, do każdego gatunku kawy dobierany jest właściwy stopień palenia, aby możliwe stało się wydobycie jego nadzwyczajnych walorów smakowych.

Od czego zależy smak kawy? Proces palenia kawy

Jak wiemy, smak napoju bezpośrednio wiąże się ze stopniem jej wypalenia. Zebrane zielone ziarna kawowca w pierwszej kolejności zostają poddane dokładnemu i starannemu oczyszczeniu. Całość przebiega pod czujnym okiem pracowników palarni, którzy w następnej kolejności wrzucają je do specjalnego pieca, gdzie przez czas od kilku do kilkunastu minut poddawane są działaniu wysokiej temperatury. Czas przebywania ziaren w piecu zależy od zamierzonego stopnia ich wypalenia. Dzięki wirowaniu w specjalnym bębnie całość przebiega niezwykle równomiernie, a w procesie karmelizacji nasiona kawowca nabierają dobrze znanego nam brązowego koloru oraz subtelnego, słodkawego posmaku. W wyniku odparowania wody waga ziaren ulega zmniejszeniu, natomiast ich rozmiar zwiększeniu. Kolejnym etapem, pozwalającym na uzyskanie pożądanych efektów jest chłodzenie nasion kawowca powietrzem, do czego wykorzystuje się specjalnie przygotowane tace. W wyniku tego dwutlenek węgla może naturalnie się ulotnić. 

Stopień wypalania ziaren przekłada się na poziom ich kwaskowatości oraz naturalność aromatów. Im są one lżej wypalane, tym możemy spodziewać się mniej orzechowo-czekoladowego smaku. Natomiast wbrew pozorom, im mocniej wypalane ziarna, tym mniej znajdziemy w nich kofeiny. 

Wysokogatunkowa kawa - gdzie kupić?

Decydując się na zakup kawy, warto skorzystać z oferty naszego sklepu, w którym posiadamy szereg różnych gatunków ziaren. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie produkt odpowiadający swoim preferencjom smakowym, co wpłynie pozytywnie na nastrój w trakcie delektowania się poranną kawą. Oferowane przez nas pozycje to wysokiej jakości ziarna, pochodzące z wysokogatunkowych upraw. Wyróżniają się nadzwyczajnymi smakami oraz aromatami, co z pewnością umili czas spędzony z filiżanką kawy w dłoni. 

Jesteśmy otwarci na pytania ze strony klientów, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości można się z nami skontaktować. Służymy profesjonalną poradą oraz cennymi wskazówkami, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Co ma wpływ na zawartość kofeiny w kawie?

Na zawartość kofeiny w kawie ma wpływ wiele czynników, między innymi: odmiana kawy, obróbka owoców i przede wszystkim sposób zaparzenia kawy.

Zupełnie innej ilości można spodziewać się pijąc espresso, cappuccino, kawę rozpuszczalną i kawę bezkofeinową, czy też kawy przelewowe lub inne przygotowane za pomocą metod alternatywnych. Przyjrzyjmy się temu!

Wbrew obiegowym przekonaniom, espresso nie jest wcale rodzajem kawy zawierającym największą dawkę kofeiny. Oczywiście espresso w największym stopniu „smakuje kawą”, jednak zawartość kofeiny jest w jego przypadku mniejsza niż w kawie przyrządzonej za pomocą ekspresu przelewowego. Wynika to z niewielkiej pojemności takiej kawy, która wynosi zaledwie 25-35 ml, a także krótkim czasem zaparzania kawy (kontaktu kawy z wodą) co wiąże się z ilością kofeiny rzędu 65 mg.

Czy popularne mleczne wariacje na temat espresso w rodzaju cappuccino czy latte zawierają mniej kofeiny od swojego „rodzica”? Nie, ponieważ dodanie mleka nie wpływa w żaden sposób na jej poziom.

Największa dawka kofeiny zawarta jest natomiast w kawie przygotowanej popularną metodą „brewingu”, czyli zalewania zmielonych ziaren wodą w temperaturze około 90°. Oczywiście sporo zależy od proporcji kawy i wody, jednak można przyjąć, iż kawa w filiżance o pojemności ćwierć litra zawiera od 70 do 140 mg kofeiny. Można przyjąć, że zawartość kofeiny w przygotowanej w ten sposób „małej czarnej” wynosi około 95 mg.

Jak wygląda to w przypadku kawy rozpuszczalnej? Otóż w porównaniu do kawy przelewowej zawiera ona nieco mniej kofeiny, bo około 50-80 mg.

Na pewno domyślasz się, że nawet kawa bezkofeinowa nie jest pozbawiona kofeiny w taki sam sposób, jak piwo bezalkoholowe nie pozbawione jest alkoholu. W średnim kubku takiej kawy zawarte jest nawet 7 mg kofeiny – mniej niż w przypadku innych odmian, jednak i tak wystarczająco, by osoby chcące wystrzegać się nadmiaru nie mogły pić jej jak wody.