Dieta keto dla niektórych bywa skomplikowana. “Przełączenie” swojego organizmu w tryb wykorzystywania tłuszczy jako źródła energii wymaga kilku poświęceń, jednak mimo wszystko jego efekty są zauważalne i co najważniejsze - ten rodzaj diety jest skuteczny, co zostało wielokrotnie potwierdzone.

Jednym z elementów tego typu diety jest kawa kuloodporna. W jaki sposób powstała? Co daje? Czy ochroni nas przed pociskami? Na te i inne pytania dotyczące tego wyjątkowego napoju odpowiemy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest kawa kuloodporna i skąd się wzięła?

Wbrew pozorom - bulletproof coffee nie jest niczym nowym, jednak dopiero od niedawna zyskała popularność za sprawą amerykańskiego przedsiębiorcy, Dave’a Asprey’a, który podobno nauczył się sposobu na jej przygotowanie w Tybecie. Istnieją jednak dowody na to, że w wielu innych kulturach już od dawna spożywa się kawę z masłem lub kawę z tłuszczem.

Sam pomysłodawca nazwy i propagator diety keto założył w 2013 roku firmę Bulletproof 360, a następnie Bulletproof Nutrition, które zajmują się produkcją i sprzedażą wszystkiego, co jest potrzebne do parzenia kawy kuloodpornej. Dziś jednak jest ona wykorzystywana właśnie przez osoby na diecie keto, a wszystko za sprawą niesamowitych właściwości. Ilość tłuszczu, jaką zapewnia masło do kawy, które dodajemy, aby taki kuloodporny napój zrobić, powoduje, że taka daje nam on olbrzymi skok energii.

Jak przygotować kawę bulletproof? To dosyć proste. Wystarczy nam świeżo zaparzona filiżanka naszej ulubionej kawy oraz łyżka masła lub specjalny olej MCT - suplement dla osób na diecie keto. Nasz dodatek dodajemy do wcześniej przygotowanego naparu, mieszamy i gotowe.

Kto korzysta z kawy kuloodpornej i czym jest dieta keto?

Jak już to zostało wspomniane - z zalet płynących z picia bulletproof coffee korzystają najczęściej osoby będące na diecie keto. Zawiera ona podwyższoną ilość tłuszczu, który dostarcza im energii. Ale czym w zasadzie jest ten sposób żywienia? Aby zrozumieć istotę diety ketogenicznej (bo tak brzmi jej pełna nazwa), musimy zajrzeć w głąb naszego organizmu i dowiedzieć się o nim nieco więcej.

W standardowym układzie nasze ciała czerpią energię z węglowodanów, które dostarczamy im na bieżąco w pożywieniu. Niewielka część z tej energii pochodzi jednak ze spalania tłuszczy. Cała sztuka diety ketogenicznej polega na ograniczeniu spożycia właśnie węglowodanów, gdyż nasz organizm, chcąc zaspokoić potrzeby energetyczne - zacznie korzystać z alternatywnego “źródła zasilania”, jakim są dla niego właśnie tłuszcze. Wiele osób chwali tę dietę jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i wylicza liczne zalety, które niesie za sobą jej stosowanie, jak np. brak uczucia głodu.

Kawa kuloodporna a zdrowie

Zacznijmy od faktu, że wielu lekarzy nie jest zwolennikami diety keto. Uznają ją za bardzo obciążającą dla organizmu i trudną do kontrolowania, przez co można w łatwy sposób doprowadzić do rozstroju gospodarki energetycznej i nagłego tycia i chudnięcia, co jest niebezpiecznym stanem.

Istnieje szereg przeciwwskazań, nie tylko dla samej keto kawy, ale dla całej diety ketogenicznej. Z przechodzenia na nią powinny zrezygnować m.in. osoby, które zmagają się z jakimikolwiek problemami z wątrobą lub mają zaburzenia metaboliczne. Oprócz tego takie rozwiązania odradzane są pacjentom, którzy chorują na cukrzycę, kamicę nerkową lub dróg żółciowych, lub po prostu ich stan zdrowotny nie sprzyja diecie wysokotłuszczowej.

Gdzie kupić dobrej jakości kawę, która można wykorzystać właśnie do zrobienia kawy kuloodpornej? W naszym sklepie internetowym. Posiadamy olbrzymią ofertę różnego rodzaju kaw, spośród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Staramy się wzbogacać nasz asortyment regularnie, dzięki czemu nasi klienci zawsze mogą liczyć na rozmaite nowości. Jeśli więc planujesz dietę keto lub jesteś w jej trakcie, to nie zwlekaj dłużej i nabądź wysokiej klasy kawę, która idealnie nada się do Twojej bulletproof coffee.