Czy to prawda, że herbata z cytryną jest szkodliwa? Czy przy przeziębieniu nie powinno się pić herbaty z cytryną? To ogromne uproszczenie wynikające z nieznajomości procesów chemicznych, jakie zachodzą w naparze. Jest jeden bardzo prosty sposób na to, by herbata z cytryną nie była szkodliwa.

Jakie są zalety cytryny w herbacie?

Pomijając smak, który dla wielu osób jest powrotem do dzieciństwa, dodanie cytryny do herbaty ma również inne zalety. W czasie przeziębienia, szczególnie przy gorączce, w organizmie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę C. Każde jej źródło jest wtedy ważne, a ciepła herbata wydaje się być naturalnym nośnikiem. 

Warto jednak pamiętać, że sama cytryna nie leczy przeziębienia i nie poprawia odporności, a jedynie może ograniczyć rozwój choroby, gdy jesteśmy zmęczeni, przemarznięci, przemoczeni. 

Czy herbata z cytryną jest szkodliwa?

Twierdzenie, że herbata z cytryną jest szkodliwa, jest częściowo prawdziwe. Jednak odpowiednie przygotowanie naparu sprawi, że będziemy mogli bez obaw popijać ulubiony napój. 

Herbata naturalnie zawiera aluminium, ale w postaci, która jest trudno przyswajalna dla ludzkiego organizmu, dlatego w żaden sposób nam nie szkodzi. Do naparu przedostają się śladowe ilości, których i tak nie przyswajamy. Większość pozostaje w fusach. 

I tu zaczyna się ewentualna szkodliwość herbaty z cytrusem. Gdy do herbaty z fusami dodamy cytrynę zawierającą kwas, wytworzy się cytrynian glinu, który jest już znacznie łatwiejszy do przyswojenia i może być szkodliwy dla organizmu. 

Jak pić herbatę z cytryną?

Aby zapobiec szkodliwemu działaniu cytryny, należy najpierw oddzielić napar od fusów, czyli po prostu przelać go do filiżanek po zaparzeniu. Jeśli na tym etapie dorzucimy do filiżanki plasterek cytryny, szkodliwe związki nie będą miały warunków, by się wytworzyć i herbata z cytryną nie będzie szkodliwa.

Warto jednak pamiętać, że im cieplejsza herbata, tym więcej witamin zawartych w cytrynie ginie, dlatego nie powinno się jej dorzucać od razu. Jeśli zależy nam nie tylko na smaku, ale także na wspomagających organizm właściwościach cytryny, najlepiej odczekać chwilę, aż napar osiągnie temperaturę, w której można go pić. Wtedy dodajemy plaster cytryny.