Kawa - ukochany napój milionów osób na całym świecie. Ogrom ludzi nie wyobraża sobie bez niej poranka, inni spotkania ze znajomymi czy chwili relaksu w towarzystwie książki. Jednak istnieje grupa osób, które z jakiegoś powodu nie chcą bądź nie mogą przyjmować kofeiny. To właśnie z myślą o nich powstał specjalny produkt stanowiący kawę bezkofeinową.

Jednak kawa bezkofeinowa budzi wiele wątpliwości - podobnie jak inne przetworzone produkty. W końcu naturalnie ziarna, które rodzi kawowiec, zawierają ten chemiczny związek. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa oraz, czy jej picie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Kawa bezkofeinowa - właściwości pozytywne dla zdrowia

Kawa bezkofeinowa nadal jest kawą, dlatego dostarcza szereg różnorodnych związków chemicznych, niezbędnych organizmowi do przeprowadzania wielu procesów. Z tego względu warto po nią sięgać, mając na uwadze takie witaminy, jak B₂, B₃ oraz B5. Ponadto kawa bezkofeinowa zawiera makroelementy, wśród których można wymienić magnez, potas, sód czy żelazo. 

Co ważne, mimo że proces dekofeinizacji może zmniejszyć ilość antyoksydantów nawet o 15%, pozostała wartość nadal jest wysoka. Dzięki temu bezkofeinowa kawa ma spory wpływ na eliminowanie wolnych rodników przyczyniających się do powstawania różnych chorób.

Według naukowców to właśnie taki skład sprawia, że bezkofeinowa kawa może stanowić składnik diety zapobiegającej wielu chorobom, na przykład cukrzycy typu II, Parkinsona czy Alzheimera. Inni natomiast powiązali jej picie ze zmniejszaniem ryzyka wystąpienia nowotworów błony śluzowej w macicy, jamy ustnej, wątroby, a także prostaty.

Mimo ogromu korzyści spożywanie tego napoju wiąże się również z negatywnymi aspektami. Dlatego w wielu osobach nadal budzi się wątpliwość, czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa dla organizmu.

Kawa bezkofeinowa - czy jest zdrowa? Negatywne aspekty jej picia

Mimo sporej ilości pozytywnych aspektów picia bezkofeinowej kawy, nadal wiele osób nie sięga po nią w obawie o ewentualne niekorzystne działanie na organizm. Niestety, w jej przypadku niepożądanych właściwości również nie brakuje. Są one spowodowane nie tyle związkami chemicznymi znajdującymi się w samych ziarnach, a tych wykorzystywanych do usunięcia kofeiny z kawy. Wśród nich wymienia się chlorek metylenu.

Chlorek metylenu stanowi chlorową pochodną metanu i wykorzystywany jest jako jeden z organicznych rozpuszczalników. Zanurzenie w nim ziaren w trakcie procesu dekofeinizacji ułatwia usunięcie kofeiny z kawy. Jednak jego wykorzystywanie w tym celu budzi wiele zastrzeżeń. Spora grupa naukowców odkryła, że chlorek metylenu jest  potencjalnie kancerogenny. Ponadto badania przeprowadzane na zwierzętach wskazały, że ten związek chemiczny może powodować uszkodzenia w układach krążenia, nerwowym, w nerkach oraz wątrobie.

Ponadto niektóre rodzaje kawy bezkofeinowej mogą prowadzić do utraty równowagi kwasowo-zasadowej przez organizm i przesunięcie jej w stronę jonów kwaśnych. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ zmniejsza kurczliwość mięśnia sercowego, przyspiesza powstawanie kamieni nerkowych oraz pośrednio prowadzi do wystąpienia hiperglikemii bądź insulinooporności. Wśród objawów widocznych na pierwszy rzut oka widnieją utrata apetytu, częste bóle mięśni i głowy czy nieustające uczucie zmęczenia. Z kwasicą niektórzy naukowcy wiążą również wzmożone ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jaka kawa bezkofeinowa jest najlepsza?

Choć picie bezkofeinowej kawy wiąże się zarówno z korzystnymi, jak i niekorzystnymi działaniami w organizmie, nieprzekraczanie pewnej jej ilości sprawia, że można ją bezpiecznie spożywać. Z tego względu wiele osób nie rezygnuje zupełnie z tego napoju. Jednak jaka kawa bezkofeinowa stanowi najlepszy wybór?

Coraz więcej najlepszych marek decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty kaw bezkofeinowych ze względu na coraz większą popularność tego napoju. W naszym sklepie swiezopalona.pl znajdziesz wiele propozycji. Wśród nich z pewnością znajdziesz najlepsze dla siebie ziarna - bez względu na to, czy wolisz klasyczną kawę, czy tę bezkofeinową.