Co daje imbir w herbacie? 

Korzeń (właściwie kłącze imbiru, ale będziemy używać nazwy “korzeń”, jako bardziej rozpowszechnionej), to podziemna część rośliny, w której magazynowane są wszystkie minerały potrzebne do rozwoju naziemnej części. Długo zachowuje świeżość, dzięki czemu bez problemu możemy kupić całe korzenie importowane z Azji.

Imbir, oprócz niepowtarzalnego smaku, ma wiele właściwości zdrowotnych. Pierwsze, co poczujemy po wypiciu filiżanki, to rozgrzanie organizmu od środka. Wszystko dzięki pobudzeniu krążenia. Poza tym imbir wzmacnia, działa przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo na gardło, a także pomaga w problemach układu pokarmowego.

Do jakiej herbaty pasuje imbir?

Przede wszystkim do mocnej. Imbir ma bardzo wyrazisty smak, który bardzo łatwo dominuje napar. Ważne jest więc nie tylko to, ile go dodajemy, ale także - z czym łączymy. Najlepiej sprawdzą się tu mocne, aromatyczne czarne herbaty. 

Choć tradycyjnie imbir dodaje się właśnie do czarnych herbat, na popularności zyskuje również połączenie imbiru z zieloną herbatą. Jednak jeśli chcemy cieszyć się nie tylko smakiem wyrazistej przyprawy, ale także herbaty, wybierajmy bardziej esencjonalne rodzaje.

Jak dodać imbir do herbaty?

Istnieją kilka sposobów na przygotowanie herbaty z imbirem. Najbardziej tradycyjny to gotowanie w rondelku herbacianego naparu wraz z przyprawami, w tym właśnie z imbirem. Dzięki takiej metodzie uzyskamy najsilniejszy smak, aromat i moc zarówno imbiru, jak i herbaty. 

Jeśli nie mamy warunków lub nie chcemy gotować naparu, mamy co najmniej trzy warianty do wyboru. Możemy wykorzystać pastę imbirową (przepis poniżej), którą przygotowujemy raz i przez kilka dni przechowujemy w lodówce. 

Jeśli nie przeszkadzają nam drobne kawałki imbiru w naparze, można zetrzeć go na tarce i zaparzyć razem z herbatą lub dodać do filiżanki po zaparzeniu herbaty. Inny sposób to pokrojenie korzenia na mniejsze kawałki, zaparzenie z herbatą i przelanie do filiżanek klarownego naparu.

Jak zrobić pastę imbirową?

Przygotowanie takie pasty zajmie nam kilka minut. Ponieważ pasta składa się głównie z cytryny i imbiru, możemy bez obaw trzymać ją w słoiczku w lodówce przez kilka dni i dodawać do herbaty.

Składniki:

  • 100 g świezego imbiru

  • 2 cytryny

  • 1 łyżeczka kurkumy

  • 6 łyżeczek miodu

Imbir myjemy i, nie obierając, kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do blendera. Z obu cytryn wyciskamy sok i dodajemy do imbiru razem z kurkumą i miodem. Miksujemy w blenderze na gładką masę i przekładamy do słoiczka. 

Dodatki do herbaty z imbirem

Ponieważ imbir jest dość ostry, doskonale komponuje się z łagodnym miodem. Warto pamiętać, by miód dodawać nieco później, gdy napój nie będzie gorący. W przeciwnym razie miód straci większość swoich drogocennych właściwości. 

Do imbiru świetnie pasują cytrusy - przede wszystkim cytryny, ale dobrze sprawdzają się także pomarańcze czy grejpfruty. Warto wykorzystywać całe plastry ze skórką (wcześniej porządnie myjemy owoce), która nada dodatkowego smaku. Cytrusy możemy dodać do dzbanka na czas zaparzania lub bezpośrednio przed podaniem, do filiżanki.

Klasyczne dodatki do imbiru to oczywiście inne przyprawy korzenne - goździki, kurkuma, kardamon, gałka muszkatołowa, anyż, cynamon. Najlepiej sprawdzą się wygotowane razem z herbacianym suszem i przecedzone przed podaniem. 

Przepisy na rozgrzewające herbaty z imbirem

Gotowany imbir z herbatą i miodem

Prosty przepis na rozgrzewający napój. Idealny na rozgrzanie o poranku - dodaje energii.

Składniki:

  • pół centymetra korzenia imbiru

  • 1 łyżeczka czarnej herbaty

  • 250 ml wody

  • miód do smaku

Imbir trzemy na tarce z małymi oczkami i gotujemy w 250 ml wody przez ok. 3 minuty. Następnie dodajemy herbaciany susz i gotujemy przez kolejne 3 minuty. Ściągamy z palnika, odstawiamy pod przykryciem na 2 minuty. Przecedzamy napój do filiżanki i dodajemy miód według uznania. 

Pomarańczowa herbata z imbirem

Taka herbata świetnie sprawdzi się wieczorem, po ciężkim jesiennym czy zimowym dniu.

Składniki:

  • kilka plasterków korzenia imbiru

  • pół pomarańczy

  • 1 łyżeczka czarnej herbaty

  • 2 goździki

  • 150 ml wody

Plastry imbiru, goździki i susz herbaciany zalewamy 150 ml gorącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 4 minuty. W tym czasie wyciskamy sok z pomarańczy. Zaparzony napar przelewamy do filiżanki i dodajemy do niego wyciśnięty sok.

Herbata z pastą imbirową

To chyba najszybszy sposób. Fakt, że najpierw musimy poświęcić kilka minut na przygotowanie pasty, ale gdy będzie gotowa, przez najbliższy tydzień będziemy ograniczać się do parzenia herbaty i doprawiania jej pastą.

Składniki:

  • pasta imbirowa (przepis powyżej)

  • 1 łyżeczka czarnej herbaty

  • 200 ml wody

Herbatę parzymy jak zwykle - łyżeczkę suszu zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do zaparzenia na 3-5 minut, zależnie od upodobań. Przelewamy do filiżanki i dodajemy łyżeczkę pasty.