Odpowiednio dobrana herbata może wspomóc leczenie. Pomoże zarówno osobom z nadciśnieniem krwi, zbyt wysokim cukrem lub cholesterolem. Oczywiście jej działanie nie będzie zauważalne po pierwszej czy nawet dziesiątej filiżance, ale regularne popijanie naparu może przynieść korzyści w perspektywie miesięcy i lat. Wspomaganie herbatą nie może jednak zastąpić właściwej terapii medycznej.

Herbata na nadciśnienie

Picie mocnej, czarnej herbaty może mieć zły wpływ na osoby borykające się z wysokim ciśnieniem. Nie oznacza to jednak, że muszą rezygnować z filiżanki ciepłego naparu. Wręcz przeciwnie. Istnieje kilka herbat, które mogą wspomóc utrzymywanie niższego ciśnienia krwi:

  • Zielona herbata. To jedna z najzdrowszych herbat na świecie, zawiera wiele substancji o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Regularne spożywanie zielonej herbaty może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Właściwości te posiadają zarówno tradycyjne herbaty liściaste, jak i matcha.

  • Oolong. Herbata pół fermentowana, która zawiera pochodne katechiny, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających. Badania wykazały, że spożywanie oolongu może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

  • Hibiskus. Hibiskus jest bogaty w antocyjany, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Napar z tego kwiatu może przyczynić się do zmniejszenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. 

  • Rooibos. Krzew, który zawiera dużo polifenoli, substancji o działaniu przeciwutleniającym. Regularnie wypijana filiżanka naparu również może przyczynić się do utrzymywania niższego ciśnienia we krwi.

Która herbata obniża cukier?

Przede wszystkim ta bez cukru — to oczywiście najprostsza odpowiedź. Warto jednak wiedzieć, że herbata, której nie posłodzimy, może nie tylko nie podnieść poziomu cukru we krwi, ale także pomóc go nieco obniżyć. Do najskuteczniejszych zaliczają się:

  • Czarna herbata. Zawiera mnóstwo antyoksydantów, które pomagają obniżyć poziom cukru. Regularne sięganie po filiżankę herbaty zanim zdiagnozowana zostanie choroba może zapobiec lub opóźnić rozwój cukrzycy.

  • Zielona herbata. Spożywanie zielonej herbaty może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

  • Herbatki ziołowe. Oczywiście nie wszystkie zioła pomogą w obniżaniu poziomu cukru. Warto jednak sięgać po napar z mięty, melisy, anyżu czy imbiru. Zioła i przyprawy można także stosować jako dodatek smakowy do herbat czarnych czy zielonych.

Herbata obniżająca cholesterol

Choć tłuszcz wspomaga organizm m.in. w przyswajaniu witamin, to jego nadmiar jest szkodliwy i wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego warto regularnie, np. po posiłku, sięgać po herbaty, które pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu. Zaliczają się do nich:

  • Czarna herbata. Najcenniejsze są w niej antyoksydanty. Pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. 

  • Zielona herbata. Codziennie wypijana filiżanka zielonej herbaty może pomóc w zmniejszeniu poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększeniu poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL).

  • Herbata Rooibos. Pochodząca z Afryki Południowej roślina jest bogata w antyoksydanty, które pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Herbata miętowa. Napar jest polecany osobom z wysokim poziomem cholesterolu. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi, co może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu.