Czarne herbaty to jedne z najpopularniejszych herbat na świecie. Zawierają kofeinę, która pomaga pobudzić zmysły i poprawić nastrój. Jednak potrafią znacznie się od siebie różnić. Przekonaj się, który rodzaj czarnej herbaty jest dla Ciebie najlepszy.

Dlaczego czarne herbaty mają różny smak?

Każdy, kto przykłada, choć odrobinę uwagi do złotego naparu zauważy, że mogą się one od siebie różnić. Pierwsze, co widzimy, to kolor — od naparu w kolorze słońca, przez wszystkie odcienie bursztynu, aż po czerwono-brązowe, ciężkie i głębokie barwy. 

Kolejne, na co zwracamy uwagę, to smak i aromat — od delikatnych i kwiatowych, przez słodkie, owocowe, aż po nuty orzechowe, ciężkie, wręcz ziemiste. Tym, co czasem najtrudniej zauważyć w pośpiechu, jest to, jak herbata na nas działa — uspokaja, wycisza albo wręcz przeciwnie — pobudza i nastraja do działania.

Wszystkie te różnice wynikają z kilku czynników. To, na co mamy wpływ, to parzenie — jakość wody, jej temperatura, proporcja suszu do wody, czas parzenia. Jednak najważniejsze, co determinuje smak herbaty, to jej pochodzenie — klimat, w jakim roślina rosła, poziom nasłonecznienia i wilgotności, temperatura, jakość i skład gleby, pora roku… 

Najlepsze czarne herbaty

Nie można autorytarnie wskazać, które herbaty są najlepsze, bo dla każdego jeden smak czy aromat może być ciekawszy od drugiego. Jest jednak kilka rodzajów herbat, które cieszą się największym uznaniem na świecie. To mieszanki pochodzące z regionów, gdzie popularność herbaty zdominowała lokalne rynki. W tych miejscach herbata jest najważniejszą rośliną uprawną. 

Herbata z Darjeeling

Darjeeling to jedna z najbardziej znanych czarnych herbat na świecie. Pochodzi z indyjskiego regionu Darjeeling i posiada subtelny smak i aromat, z lekką nutą kwiatową. Jest to herbata o jasno-brązowym kolorze i wyjątkowo delikatnej konsystencji. Darjeeling to idealna herbata na przyjemne popołudnie lub wieczorny relaks.

Mocna herbata assamska 

Herbata pochodząca z Indii, której liście są ciemne i mocne. Posiada ona silny smak i aromat, z nutą karmelu i orzechów. Assam to idealna herbata dla osób, które potrzebują pobudzenia i energii w ciągu dnia. Sprawdzi się zarówno jako napój do pracy, jak i podczas relaksu wieczorem.

Delikatny napar z Keemun

Keemun to herbata pochodząca z Chin, która posiada wyjątkowo delikatny smak i aromat. Jest to herbata o jasnobrązowym kolorze i lekkiej konsystencji, która świetnie komponuje się z lekkimi daniami. Keemun to idealna herbata na spokojny, weekendowy poranek.

Cejlońska herbata do mleka

Herbata pochodząca ze Sri Lanki, która charakteryzuje się słodkawym smakiem i aromatem. Jest lekka, pozbawiona wyraźnej goryczy. Kolor ma jasnobrązowy. Świetnie smakuje zarówno z mlekiem, jak i bez. 

Najsłynniejsza mieszanka — Earl Grey

Earl grey to herbata, która składa się z liści czarnej herbaty oraz olejku z bergamotki. Posiada silny, kwiatowy aromat i wyrazisty smak. Dzięki swojej pobudzającej mocy, z powodzeniem zastąpi poranną kawę. To idealny wybór dla miłośników herbaty o silnym smaku i aromacie.