Elektryczny młynek do kawy jest urządzeniem, które w prosty i szybki sposób pozwala na przyrządzenie idealnej kawy. Niestety nawet najdroższy młynek nie dostarczy nam pysznego naparu, jeśli odpowiednio nie zatroszczymy się o jego czyszczenie.

Zastanawiasz się, dlaczego młynek do kawy powinien być regularnie czyszczony? Oto trzy najważniejsze powody:

  1. Czyszczenie młynka do kawy nie tylko zadba o jego dobry wygląd, ale również uchroni Cię od niebezpiecznych bakterii, grzybów i wirusów, które uwielbiają zamieszkiwać takie miejsca.

  2. Pozwoli Ci każdego dnia cieszyć się wyrazistym smakiem i aromatem Twojego ulubionego naparu.

  3. Dobrze zadbany sprzęt zachowa swoją sprawność i będzie służył Ci o wiele dłużej.

Jak umyć elektryczny młynek do kawy?

Elektryczny młynek do kawy nie powinien być czyszczony przy użyciu wody i detergentów myjących. Woda, która dostanie się do wnętrza młynka może go uszkodzić bądź trwale zniszczyć. Produkty, których powinniśmy używać do czyszczenia młynków elektrycznych powinny być suche. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą w utrzymaniu młynka w czystości.

Jak wyczyścić elektryczny młynek do kawy? - pomocne wskazówki

Mądre mielenie

O higienę młynka zadbać może nie tylko jego mechaniczne czyszczenie, ale również dobór odpowiednich ziaren kawy. Wybieraj ziarna wysokiej jakości - te o odpowiednim stopniu wypalenia zawierają w sobie mniej olejków i wyróżniają się większą gęstością. Dzięki temu są prostsze w mieleniu i nie pozostawiają w młynku ogromnej ilości pyłu, który osadza się na jego ściankach.

Pozbywaj się resztek ziaren po każdym mieleniu

Najlepszy napar powstanie jeśli do jego przygotowania użyjesz świeżo zmielonych ziaren. Ponowne parzenie kawy z tych samych ziarenek spowoduje, że wszelkie walory smakowe, którymi pochwalić się może Twoja kawa, zostaną utracone. Każdorazowo po użyciu młynka oczyścić jego wnętrze. W tym celu posłużyć się możesz odkurzaczem, który odessie resztki kawy.

Czyszczenie z użyciem odpowiednich pastylek

Od czasu do czasu warto podarować młynkowi do kawy dogłębne czyszczenie za pomocą dedykowanych do tego procesu pastylek. Określoną przez producenta liczbę pastylek wrzuć do młynka i zmiel jak ziarna kawy, a następnie dokładnie oczyść urządzenie za pomocą suchej szmatki w celu pozbycia się wszystkich pozostałości osadzających się na ściankach młynka. Na koniec zmiel niewielką ilość kawy na wypadek, jeżeli w młynku pozostały jeszcze resztki pastylek. Pamiętaj, że taka kawa nie jest zdatna do picia - należy się jej pozbyć. Jeżeli w Twoim młynku elektrycznym występuje pojemnik na zmieloną już kawę - pamiętaj również o jego dokładnym oczyszczeniu. Mogą się w nim zebrać pozostałości środków chemicznych, co stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia, w przypadku ich dostania się do naszego naparu. Dogłębne czyszczenie za pomocą pastylek powinieneś praktykować raz na około dwa miesiące. Oczywiście, jeśli w Twoim domu pije się kawę w większych ilościach - dobierz częstotliwość tego oczyszczania do stanu, w którym znajduje się młynek.

Zmiel ryż - sposób na czyszczenie bez pastylek

Chcesz wyczyścić swój młynek do kawy, sięgasz do szafki po pastylkę, a jej tam nie ma? Nic straconego! Czyszczenie młynka możesz przeprowadzić również za pomocą zwykłego, suchego ryżu. Tak jak w przypadku użycia tabletek - wsyp go do swojego urządzenia, a następnie zmiel na drobniutki pył. Opróżnij i usuń pył za pomocą szmatki - gotowe! Tak jak w wyżej opisanym przypadku i to czyszczenie możesz zwieńczyć zmieleniem niewielkiej ilości kawy, aby mieć pewność, że w młynku nie pozostanie zmielony ryż.

Wyczyść młynek ręcznie - sposób na najbardziej uporczywe zabrudzenia

Jeżeli twój młynek od pewnego czasu nie był czyszczony i zauważysz w nim zabrudzenia, które nie zostały usunięte podczas poprzednich metod czyszczenia - mamy na to rozwiązanie. Czyszczenie manualne za pomocą czystej szczoteczki do zębów bądź pędzelka może okazać się pomocne. Te narzędzia pozwolą Ci na przedostanie się do niedostępnych miejsc i ich dogłębne wyczyszczenie. Najbardziej zaschnięte pozostałości kawy możesz spróbować usunąć wykałaczką. Pamiętaj, aby przy tej czynności mimo wszystko zachować delikatność, w końcu nie chcesz uszkodzić swojego młynka do kawy.

Jak czyścić elektryczny młynek do kawy?

Najważniejsze o czym musisz pamiętać w odniesieniu do czyszczenia swojego młynka elektrycznego do kawy jest regularność jego czyszczenia. Postaraj się wprowadzić do swojej codzienności nawyk opróżniania młynka po każdym jego użyciu. Z początku możesz o tym zapominać, jednak po pewnym czasie na pewno wejdzie Ci to w krew. Co jakiś czas przeprowadzaj nieco dokładniejsze czyszczenie. Na naszej stronie internetowej znajdziesz dedykowane do czyszczenia młynków elektrycznych pastylki. Tyle wystarczy, aby móc cieszyć się najbardziej aromatyczną kawą i zadbać o żywotność swojego sprzętu do mielenia kawy.