Świeżo Palona
Jaki młynek do kawy wybrać? Na co zwrócić uwagę? część 2

Jaki młynek do kawy wybrać? Na co zwrócić uwagę? część 2

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy najpopularniejsze na rynku młynki ręczne, które nadają się do mielenia ziaren kawy do dripa, chemexa, kawiarki czy aeropressu. W celu uzupełnienia oferty warto poznać także inne modele, które pomimo trochę wyższej ceny oferują również lepszą jakość wykonania, jak i (niektóre z nich) przemiału, zwłaszcza młynki japońskiej firmy Porlex.

TIAMO Ręczny młynek ceramiczny stalowy

Młynek Tiamo stalowy

Na początek warto wspomnieć o młynku Tiamo ze stalowym wykończeniem. Jego środek, czyli mechanizm i żarna nie różnią się od tych użytych w tańszy modelach, ale fakt, że obudowa wykonana została z metalu powoduje, że młynek jest bardziej trwały i wytrzymały nawet na ewentualne upadki. Wymiary młynka są dość kompaktowe: wysokość - 17 cm, średnica - 9 cm.

Porlex Mini ręczny młynek do kawy

Porlex Mini ręczny młynek do kawy

Pierwszym z ręcznych młynków, których stosunek ceny do jakości jest bardzo wysoki jest Porlex Mini. To produkt japońskiej firmy, która jako jedna z nielicznych zastosowała w swoich młynkach stabilizacje żarna. Dzięki takiemu zabiegowi przemiał jest bardzo równy, a na upartego młynek może być wykorzystany nawet do zmielenia kawy do espresso. Rączka Mini jest dłuższa niż w innych młynkach, co pozwala szybciej zmielić kawę przy takiej samej ilości włożonej energii. Porlexa mieli 20 gramów kawy w przeciągu około 50 sekund, co w przypadku Hario zajęło około 30 sekund więcej. Co ciekawe Porlex Mini bez problemu mieści się w Aeropressie, co umożliwia łatwe przenoszenie młynka.

Porlex Tall ręczny młynek do kawy

Porlex Tall ręczny młynek do kawy

Starszym bratem Porlexa Mini jest Porlex Tall, czyli większa wersja opisanego wyżej młynka. Jego zasadniczą różnicą jest większy pojemnik na zmieloną kawę. W Porlex Tall mieszczą się aż 44 gramy całych ziaren. Wystarcza to do zaparzenia 2-4 filiżanek kawy. Oczywiście można napełnić go ponownie i zmielić jeszcze więcej, oczywiście jeśli potrzebujemy.

Hario MM-2 drewniany ręczny młynek ceramiczny

Hario MM-2 drewniany ręczny młynek ceramiczny

Ostatnim młynkiem w tej części zestawienia jest HARIO MM-2, tradycyjny, drewniany młynek ręczny. Młynek wykonany został zgodnie z rygorystycznymi standardami japońskiej firmy Hario, dzięki czemu będzie długo służył swojemu właścicielowi. Z pewnością nie bez znaczenia są tutaj użyte materiały. Wysokiej jakości żarna i drewno.

Tagi: kawa, porady, młynek, ciekawostki, modele

Komentarze

WiteK 2014-11-19 03:16:10
Te wszystkie urządzenia wyglądają ładnie, ale kto by miał czas rano mielić ziarna, spieniać mleko i później zaparzać kawę?? Ja po tylu latach picia kawy rozpuszczalnej w końcu zdecydowałem się na ekspres saeco i przyznam szczerze, że to była moja najlepsza decyzja zakupowa w ostatnim czasie. Pełen automat, masa funkcji, ale prosty w obsłudze. Najważniejsze, że urządzenie robi pyszną kawę i wszystko sam przygotowuje.
swiezopalona 2014-11-19 03:16:09
Zmielenie kawy zajmuje 2 minuty. Każdy znajdzie czas, żeby napić się dobrej kawy, znacznie lepszej niż z maszyny.
WiteK 2014-11-19 03:16:07
No właśnie, samo zmielenie zajmuje dwie minuty, to tyle co przygotowanie latte macchiato w ekspresie :) Nie wiem jaką konkretnie maszynę masz na myśli, ale ja specjalnie wybrałem taką, która ma ceramiczny młynek, żeby nie przegrzewać kawy podczas mielenia. Poza tym przy zmianie rodzaju ziaren w pojemniku, w menu wybieram rodzaj kawy (arabica, robusta lub mieszana) jaką uzupełniłem, co przekłada się na pracę ekspresu i smak kawy, która smakuje naprawdę dobrze.
WiteK 2014-11-19 03:16:06
W ekspresie zdecydowanie szybciej zrobisz kawę niż wykonując każdą czynność osobno (mielenie, spienianie mleka etc.) Jak masz ekspres z ceramicznym młynkiem to kawa nie jest przegrzewana i zawsze możesz wybrać odpowiedni typ ziaren, z których będzie się korzystać, wtedy sprzęt ustawia pracę specjalnie pod te ziarna i kawa smakuje za każdym razem bardzo dobrze.
MirekM 2014-11-19 03:15:48
Picie kawy to nie jest szybkość i wygoda. To jest smak, aromat i to ,,coś". Automat to nieporozumienie. Jeśli tego nie rozumiesz to tylko ze szkodą dla Ciebie. No chyba, ze jesteś sprzedawcą ,,automatów"
Pati 2014-11-19 03:15:38
W dzisiejszych czasach ludzie chcieliby wszystko na szybko - schudnąć w 5 minut, latynoskie pośladki w 10 minut, jak szybko zarobić ehh ... Niestety przy kawie tak się nie da. Parzenie kawy to sam rytuał i tak jak Mirek napisał jest to smak, aromat i sama przyjemność z jej przygotowywania. Jak ktoś tego nie rozumie to nie ma czego tu szukać.
Paweł 2016-02-02 09:44:46
Niestety żaden z młynków tutaj opisanych nie nadaje się do espresso. Takimi, które spełniają normy są niektóre młynki firmy Zassenhaus i Comandante C40 MK3.
Michał 2016-02-02 09:43:20
W artykule zostały opisane młynki, które wg autora nie nadają się w 100% do espresso. Czy coś zmieniło się w kategorii młynków ręcznych do 300zł godnych polecenia do espresso?
Kornel 2016-02-03 11:15:17
@Michał, w budżecie 300zł nie. Wydaje mi się, że w ogóle z dostępnych młynków ręcznych tylko Comandante nadaje się do espresso.

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować