Żeliwne czajniczki do herbaty wymagają nieco zabiegów, by długo nam służyły i były ozdobą. Warto poświęcić chwilę na właściwą pielęgnację, dzięki czemu napar nie będzie miał posmaku detergentów ani żelaza. 

Pochodzące z Chin, ale rozpowszechnione w Japonii żeliwne czajniczki do herbaty mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale są po prostu ładne, dlatego chętnie eksponujemy je w domu. Pozornie niezniszczalne żeliwne czajniki do parzenia herbaty wymagają jednak nieco troski i umiejętnego obchodzenia się z nimi, jeśli chcemy używać ich latami. 

Hartowanie żeliwnego czajnika do herbaty

To czynność, o której warto pamiętać przed każdym użyciem. Aby uniknąć ewentualnego przedostawania się szkodliwych związków z żeliwnego naczynia do naparu, w środku czajniczki pokrywane są glazurą, która to uniemożliwia. Aby nie popękała i spełniała swoją funkcję jak najdłużej, należy unikać szoku termicznego. 

Hartowanie żeliwnego czajnika polega na wlaniu do niego niewielkiej (ok. 50-100 ml) gorącej wody, szybkim zamieszaniu i wylaniu jej. Dzięki temu wstępnie podgrzejemy naczynie i przygotujemy je na dłuższy kontakt z wysoką temperaturą wody. Jednocześnie czyścimy w ten sposób wnętrze z kurzu, który mógł się nazbierać w naczyniu. 

Żeliwnego czajnika używaj do parzenia

Bez względu na to, czy czajnik jest czarny czy kolorowy, prawdopodobnie został pokryty z zewnątrz warstwą farby. Czajniki lepszej jakości pewnie wytrzymają kilkakrotnie stawianie na gazie czy płycie i grzanie wody wewnątrz, jednak po jakimś czasie będziemy mogli zauważyć, że naczynie nie wygląda tak, jak dawniej. Czajniki pokryte farbami gorszej jakości mogą wręcz zniszczyć kuchenkę. 

Aby uniknąć przykrej niespodzianki i niszczenia czajniczka, najlepiej wodę gotować w przeznaczonym do tego standardowym czajniku. Pod koniec gotowania nasz żeliwny czajniczek hartujemy, wsypujemy odpowiednią ilość suszu i zalewamy wodą z właściwego czajnika. 

Jak myć żeliwny czajnik na herbatę?

Najlepiej odłożyć na bok wszelkie detergenty, drapaki i gąbki z ostrą powierzchnią. Płyn do naczyń może pozostawić w naczyniu nieprzyjemny zapach, a zbyt ostre czyściki porysować delikatną powierzchnię wewnątrz lub zdrapać farbę na zewnętrznej części naczynia. 

Najlepsze do mycia żeliwnych czajniczków są ciepła woda i miękka szmatka lub gąbka. Po parzeniu najlepiej od razu usunąć fusy i zalać czajniczek gorącą wodą. Po kilku minutach można ją wylać, przetrzeć wnętrze, a w razie potrzeby proces powtórzyć, ewentualnie zostawiając wodę w naczyniu nieco dłużej. 

Po takim myciu stawiamy czajniczek do góry nogami, aby pozbyć się resztek wody. Zanim odstawimy go na półkę z zamkniętą pokrywą warto się upewnić, że w środku nie ma już wilgoci.