Filiżanka pysznej i aromatycznej kawy jest bardzo często pierwszą myślą, jaka pojawia się w głowach wielu osób tuż po przebudzeniu. Nic w tym dziwnego, gdyż przygotowana w odpowiedni sposób charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, pożądanym przez wielu. Osoby, które nie posiadają w swoim domu ekspresu do kawy, wielokrotnie zastanawiają się, jak zrobić dobrą kawę w domu. Oczywiście, za sprawą odpowiedniego ekspresu, np. automatycznego wszystkie te kwestie przebiegałyby w znacznie sprawniejszy sposób, gdyż wystarczyłoby kliknąć jeden przycisk, a pyszna, aromatyczna kawa sama by się zrobiła. Jednak posiadacze tego czy innych ekspresów doskonale zdają sobie z tego sprawę. Większym wyzwaniem jest znalezienie przepisu na dobrą kawę w domu, bez używania często kosztownych urządzeń. 

Jak zrobić dobrą kawę w domu?

Jeśli jednym z marzeń jest uzyskanie smaku niczym z ekspresu ciśnieniowego, jednak bez zbytniego nadszarpnięcia budżetu, idealnym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie tzw. kawiarki. Mówi się o niej także, jako o metodzie niskociśnieniowej. Zakup takiego urządzenia jest znacznie niższy niż w przypadku jakiegokolwiek z ekspresów bardziej automatycznych, w tym przypadku ma się także bezpośredni udział w procesie parzenia kawy. Dzięki temu, że ma się bezpośredni udział w niemal każdym momencie przyrządzania aromatycznego naparu, będzie on jeszcze lepiej smakował podczas degustacji. 

Przepis na dobrą kawę w domu — za pośrednictwem kawiarki

Pierwszym krokiem, aby zrealizować przepis na dobrą kawę w domu, jest przede wszystkim  zaopatrzenie się w ulubioną kawę. Aby jej smak i aromat były jeszcze lepsze, można ją zmielić tuż przed przystąpieniem do procesu zaparzania. Niezbędne będzie posiadanie także czajnika z gorącą wodą i miejsca, w którym możliwe będzie podgrzanie kawiarki. W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia może być to płyta indukcyjna bądź kuchenka gazowa. Pierwszym krokiem będzie wlanie do zbiorniczka kawiarki gorącej wody o temperaturze wynoszącej około 60-70℃. Należy pamiętać, aby poziom wody znajdował się poniżej zaworu, który ma za zadanie w odpowiedni sposób zabezpieczyć urządzenie. Aby uzyskać napar o jeszcze intensywniejszym smaku i aromacie, należy nalać mniej wody. Im mniej cieczy będzie użyte do przygotowania tego naparu, o tyle będzie to efekt bardziej zbliżony do dobrze znanego i lubianego espresso. 

Następnym krokiem jest wsypanie zmielonej kawy. Ilość będzie idealna w momencie, gdy sitko zostanie wypełnione w całości. W odróżnieniu od metod niektórego przyrządzania kawy w ekspresie, np. kolbowym, kawa pod żadnym pozorem nie powinna zostać ubita. Niezwykle ważne, aby zachowały się tam przestrzenie, przez które woda będzie miała swobodny przepływ. Jeśli ten krok zostanie sfinalizowany, następnie należy umieścić sitko w zbiorniczku kawiarki. Górna część kawiarki powinna zostać nakręcona dopiero po poczynieniu poprzednich kroków. 

Należy zachować ostrożność, ponieważ zbiorniczek z wodą i kawą może być gorący już przy etapie nakręcania. Jednym z ostatnich etapów jest postawienie całej kawiarki na gazie bądź płycie indukcyjnej. Kawiarkę należy zdjąć ze źródła ciepła dopiero w przypadku, gdy możliwe będzie usłyszenie charakterystycznego odgłosu, który świadczyć będzie o rozpryskującej się kawie. Ten moment jest chwilą, w której warto uszykować ulubioną filiżankę, aby móc się cieszyć degustacją ulubionego naparu. Jak wybrane zostanie odpowiednie naczynie, należy przelać uzyskany napar, jednak warto zachować szczególną ostrożność, gdyż kawa może być niezwykle gorąca. 

Przepis na dobrą kawę w domu — kluczem do sukcesu jest przede wszystkim kawa

Jeśli planujesz przyrządzić w domu pyszny i aromatyczny napar, który w dodatku Cię pobudzi, niezbędne będzie zaopatrzenie się w pewne narzędzia, które to umożliwią. Do tej metody z pewnością przyda się młynek, kawiarka i ulubiona kawa. Jeśli nie mas z takiej, zapoznaj się z jednym z artykułów, które pomogą Ci wybrać najlepszy wariant. Natomiast jeśli potrzebujesz uzupełnić zapasy, bądź zaopatrzyć się w narzędzia, dzięki, którym będzie możliwe jej przygotowanie — odwiedź nasz sklep internetowy.