JAKI EKSPRES WYBRAĆ?

Espresso z racji domowych eksperymentów można czasem porównać do samogonu. Co prawda nie korzysta się już ze skomplikowanych, miedzianych urządzeń do destylacji, ani nie jest konieczna fermentacja w starodawnych kadziach, ale zarówno amatorzy, jak i koneserzy nadal korzystają z wyjątkowej, nieraz równie skomplikowanej oraz - w przeciwieństwie do samogonu - całkowicie legalnej maszynerii kuchennej. Dzięki temu powstaje kawa najwyższej jakości, za którą ludzie są skłonni zapłacić duże pieniądze.

Nowicjusze, którzy chcieliby zająć się kawowym biznesem, przekonają się, iż kupno właściwych akcesoriów jest często niełatwym zadaniem. Powodem są nie tylko coraz większe ceny, a także rosnąca tendencja do gadżeciarstwa (przecież tyle jest sprzętów do zaparzania, więc wszystkie się przydadzą, prawda?). Bez obaw, idealny ekspres na pewno gdzieś już na Was czeka i agent federalny, Eliot Ness, nie skonfiskuje go Wam, jak to było w przypadku Ala Capone... Bo nie żyje. Sprawdź nasz przewodnik po ekspresach, a otrzymasz przeszkolenie, jakiego potrzeba Ci, by wybrać idealną maszynę.

KATEGORIE

Do wyboru, do koloru.

Na rynku dostępne są cztery główne kategorie sprzętu do kawy - ręczne, półautomatyczne, automatyczne oraz super-automatyczne, zatem określenie, który typ odpowiada nam najbardziej, z pewnością ułatwi zadanie. Jeśli najważniejszą wartością idealnego espresso jest łatwość i lekkość przyrządzania, następujące cechy są poukładane od najmniej do najbardziej pożądanych:

  • Ręczne ekspresy są jak odnawiane samochody z wczesnego roku 1900 - piękny hołd dla dziedzictwa, lecz niewyobrażalnie skomplikowane w porównaniu do dzisiejszych najbardziej zaawansowanych modeli. Co prawda w ekspresach ręcznych nie ma mechanizmów korbowych, czy trybików z którymi można by się zmagać, lecz nie utrzymują one stałego ciśnienia wody. W związku z tym, osoby je użytkujące są zmuszone do tego, by ręcznie przeciskać kawę wodą, co może w znaczny sposób zmienić smak kawy. W skrócie, maszyny tego typu polecane są raczej dla doświadczonych, domowych baristów.
  • Półautomatyczne zaparzacze powstały dzięki patentowi Achillesa Gaggii z 1938 roku. Wprowadził on pompy elektryczne do urządzeń, co oznaczało koniec ręcznego kontrolowania przepływu wody. Ponieważ użytkownicy mogą sami decydować o włączeniu lub wyłączeniu pompy (stąd półautomatyka), a kontrolki temperatury w kotle są automatyczne, jest to najbardziej popularny typ tradycyjnego ekspresu.
  • W pełni automatyczne ekspresy są bardzo podobne do półautomatycznych, lecz różnią się tym, iż posiadają również elektroniczną kontrolę regulacji przepływu wody przez espresso. Częstym przypadkiem jest posiadanie przez automatyczne ekspresy zbędnych, półautomatycznych regulatorów.
  • Super Automatyczne maszyny posiadają wszystkie gadżety i trybiki, jakie można sobie wyobrazić. Często zawierają wbudowany młynek wraz z innymi funkcjami. Obecnie, "caffe crema" - głównie kawa typu espresso o średniej mocy - stała się modna przez dzięki bardzo zautomatyzowanym ekspresom.

PRZEWODNIK KLIENTA

Zanim zaczniesz zaparzać jak znawca, kupuj jak znawca.

Przed zakupami należy zadać sobie jedno, ale bardzo istotne pytanie: "Czego właściwie szukam?". Jako że ekspresy potrafią bardzo różnić się od siebie nawzajem, pierwszym krokiem powinno być określenie tego, jaką kawę będziemy zaparzać (espresso, cappuccino, a może oba?). Ponadto, zależnie od ilości filiżanek, które chcemy zapełnić za jednym razem oraz częstotliwości zaparzania, pojawią się kolejne kwestie dotyczące trwałości oraz wydajności ekspresu. Czy będzie możliwa utylizacja maszyny z pionem łączącym się bezpośrednio z naszymi domowymi rurami wodociągowymi (jeśli nie, należy wypełnić zapas wody ręcznie)? Niektóre ekspresy potrzebują również więcej mocy, a zatem warto określić także rodzaj dostępnego zasilania.

CO MOŻNA NABYĆ?

Zacznijmy od bojlera. W kwestii ceny istnieją trzy punkty, którymi należy się sugerować, a każdy z nich wiąże się z inną konfiguracją bojlera z dodatkowymi technikaliami. Maszyny w cenie poniżej 3700 zł przeważnie posiadają pojedynczy bojler, podwójne ustawienia; głównie z powodu używania jednego termostatu do kontroli temperatury. Ekspresy owe nie zaparzają i nie spieniają mleka jednocześnie. Powyżej 3700 zł zaczynają się pojawiać maszyny z jednym bojlerem oraz wymiennikami ciepła, co oznacza większy bojler dający możliwość jednoczesnego zaparzania jak i spieniania mleka. Ekspresy z podwójnym bojlerem kosztują ponad 7500 zł oraz cechują się dwoma osobnymi bojlerami dla jednoczesnego zaparzania i spieniania. Mimo, że te najdroższe ekspresy wydają się być idealne dla kawowych nerdów, pamiętajcie, że nie wszystkie gniazdka zasilające sprostają wymaganiom tych maszyn.

Podczas zakupu ekspresu zwróćcie uwagę na to, jak skomplikowana jest maszyna oraz czy z łatwością można ją konserwować i czyścić. Sprawdź maksymalne ciśnienie pompy i jeśli jest samozasysająca, dowiedz się, jakie jest ustawienie bojlera. Warto też sprawdzić termostat i jego użycie w danym przypadku - określi to jak duży byłby wysiłek baristy. Co więcej, istotna jest pojemność zbiornika na wodę (czy w ogóle takowy jest?) oraz - nie ukrywajmy - wygląd ekspresu.

Zakończymy radą: należy zainwestować w solidny młynek wysokiej jakości oraz nauczyć się z niego właściwie korzystać. Jeśli nie będziemy mielić jak należy, nasze espresso bardzo nas zawiedzie. Pamiętać należy również, iż choć największa ilość opcji i ustawień jest cechą pożądaną, to istnieje parę rzeczy, których należy unikać. Nieistotne są ulepszacze cremy - pogarszają espresso zamiast pomagać. Maszyny posiadające stopnie wysokiego ciśnienia - 15, 16 lub 18 - zwykle i tak ich nie oferują z powodu ograniczeń oraz zaworów przelewowych, a więc wszystkie, które oferują ponad 9 barów nie różnią się zbytnio od tych z mniejszymi parametrami.