Świeżo Palona
Wybierz idealny ekspres do przygotowania kawy w domu

Wybierz idealny ekspres do przygotowania kawy w domu

W tym artykule nie udzielimy Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Jaki ekspres kawy wybrać do domu?”. Zdajemy sobie przecież sprawę, że potrzeby kawoszy są bardzo różnorodne. To, co możemy z kolei zrobić, to zaprezentować Ci rodzaje ekspresów wykorzystywanych w domowych warunkach i pozwolić Ci zdecydować, który z nich najlepiej pasuje do Twoich potrzeb!

Ekspresy ciśnieniowe wyborem miłośników włoskiej kawy

Kawosze szukający dobrego urządzenia do domu chętnie decydują się obecnie na ekspresy ciśnieniowe. Dzięki nim można przygotowywać tak cenioną obecnie kawę „po włosku”, czyli espresso i różne wariacje na jego temat. Między innymi ze względu na reputację, którą cieszy się ten typ kawy, ekspresy ciśnieniowe są obecnie najpopularniejszym wyborem.

„Automat”, a „kolba”, czyli wygoda kontra hobby

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na dwie podkategorie: ekspresy automatyczne i kolbowe. Oba te rodzaje ekspresów mają swoich zdecydowanych zwolenników. Te pierwsze cenione są przede wszystkim za szybkość i wygodę obsługi, te drugie natomiast za smak i aromat przygotowywanej kawy. Z czego wynikają tak znaczące różnice między właściwościami obu typów?

Na początku warto porównać ich zasadę działania. W obu przypadkach wytwarzająca duże ciśnienie pompa dozuje ogrzaną wodę do pojemnika z kawą. Różnica polega na tym, że w przypadku ekspresu kolbowego proces parzenia odbywa się z udziałem użytkownika. Posiadacz ekspresu kolbowego musi najpierw samodzielnie zmielić kawę za pomocą młynka i ubić tamperem, a potem wsypać ją do sitka, który następnie musi wyczyścić. W przypadku ekspresu automatycznego wygląda to dużo prościej: trzeba tylko wsypać ziarna i wlać wodę do odpowiednich pojemników i wcisnąć przycisk. Zawarty w pojemniku młynek zmieli ziarna i po chwili pojemnik wypełni się kawą. Skoro z obsługą ekspresu kolbowego jest tyle pracy, to dlaczego tylu kawoszy decyduje się właśnie na takie urządzenie? Powodem jest fakt, że względu na brak automatyzacji daje ono dużo możliwości, jeśli chodzi o przygotowanie espresso o prawdziwie indywidualnym charakterze. Użycie młynka i tampera w taki sposób, by uzyskać zamierzony efekt, wymaga pewnej dozy rzemiosła, ale daje mnóstwo satysfakcji.

Na podstawie wyżej przedstawionego porównania cech obu typów ekspresów łatwo ocenić, dla jakiego typu kawosza przeznaczone są oba z nich. Cenisz sobie dobrą kawę, ale najważniejsza jest dla Ciebie szybkość i wygoda przygotowywania? Ekspres automatyczny jest wyborem dla Ciebie. Traktujesz przygotowywanie kawy jak hobby? Wybierz ekspres kolbowy!

Ekspresy ciśnieniowe z różnych półek cenowych

Wśród obu typów ekspresów ciśnieniowych znajdują się urządzenia z różnorodnych półek cenowych. Wystarczy spojrzeć na nasz asortyment ekspresów ciśnieniowych: można w nim kupić modele o cenie od nieco powyżej tysiąca pięciuset złotych do dziesięciu tysięcy złotych.

Urządzenia z wyższej półki to szereg dodatkowych funkcji i wyposażenia, które zwiększają możliwości, jeśli chodzi o przygotowanie wymarzonej kawy. Warto jednak pamiętać, że również te tańsze modele są bardzo wygodne i funkcjonalne, a przede wszystkim pozwalają zaparzyć kawę o świetnym smaku i aromacie.

Ekspres przelewowy – warto wyciągnąć go z lamusa!

Ekspres przelewowy był swego czasu bardzo popularny w polskich domach. Pojawił się u nas na początku lat 90. i wtedy był świadectwem postępu. Można było w nim zrobić kawę lepszą niż zalewaną wodą z czajnika, a do tego pozbawioną fusów – wówczas była to absolutna rewelacja. Później jednak koneserzy kawy przerzucili się na ekspresy ciśnieniowe oraz urządzenia w rodzaju chemexów i aeropressów, a osoby nieprzywiązujące dużej wagi do jakości na łatwą do zrobienia kawę rozpuszczalną.

Uważamy jednak, że ekspresy przelewowe do dzisiaj mają sporo do zaoferowania! Z czysto pragmatycznego widzenia kuszą niską ceną i wysoką wygodą obsługi. Można przy tym przygotować w nich kawę, która zadowoli koneserów (do tego wrócimy jeszcze poniżej!).

Zasada działania urządzenia jest naprawdę prosta. Wystarczy umieścić w pojemniku filtr, wsypać do niego zmielone ziarna i wlać gorącą wodę, a po kilku minut ziarna przemienią w napar w dzbanku.

Ekspres przelewowy jest świetnym wyborem, jeżeli często częstujesz gości kawą. Możliwość zrobienia dużej ilości kawy naraz (i to bez fusów!) w takich sytuacjach okazuje się prawdziwym zbawieniem. Przy robieniu dużej ilości kawy jest to nawet wygodniejsze niż ekspres ciśnieniowy automatyczny, ponieważ nie trzeba klikać raz za razem i czekać, aż każda filiżanka zrobi się z osobna.

Niestety, wielu osobom ekspres przelewowy kojarzy się raczej z kawą niskiej jakości. Powodem tego stanu rzeczy są stereotypy – z jednej strony przekonanie o wyższości włoskiej kawy, z drugiej zaś rzeczywiście niezbyt wysokiej jakości kawa, którą Polacy chcąc nie chcąc musieli się raczyć w epoce świetności „przelewówek”. Tymczasem dzięki dobrej, świeżo zmielonej kawie można z użyciem ekspresu przelewowego zrobić naprawdę bardzo dobrą kawę! W połączeniu z niewątpliwą wygodą użycia sprawia to, że warto rozważyć powrót do tej zapomnianej już nieco klasyki. 

Tagi: kawa, barista, espresso, w domu, przelew

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować