Czym jest kopi luwak, kawa, która jest jedną z najdroższych na świecie? Czy naprawdę kawa z odchodów może dobrze smakować i być tak popularna? Sprawdź, jak powstaje kopi luwak i jak parzyć kawę z odchodów łaskuna.

Czym jest kopi luwak?

To wyjątkowy rodzaj kawy, który powstaje przy pomocy łaskunów - małych drapieżników podobnych do naszych łasic, zamieszkujących część azjatyckich lasów. Od nich zresztą bierze się nazwa kawy - łaskun (inaczej cyweta) lokalnie nazywany jest luwakiem. 

Kopi luwak powstaje przede wszystkim w Wietnamie, na Filipinach i w Indonezji - na Sumatrze, Jawie, Celebes, najczęściej z robusty, rzadziej z arabiki. Kawa ma nietypowy, pozbawiony goryczy i kwaskowatości smak, dominują w nim czekoladowo-karmelowe nuty. 

Jak powstaje kawa z odchodów?

Jednym z przysmaków łaskunów są owoce kawowca - małe czerwone wisienki, które rosną w kiściach. Zwierzęta zjadają je, ale ich układ pokarmowy trawi tylko skórkę i owocowy miąższ. Nie radzi sobie natomiast ze znajdującym się w środku nasionkiem, czyli przyszłym ziarnem kawy. 

W czasie drogi ziarenka przez układ pokarmowy oddziałują na nie enzymy trawienne, a samo nasiono ulega lekkiej fermentacji dzięki bakteriom kwasu mlekowego. Po wydaleniu odchody łaskunów są zbierane, a ziarna obmywane i poddawane dalszej obróbce identycznie, jak ziarna kawy pozyskiwane bezpośrednio z owoców kawowca. 

Ile kosztuje kopi luwak?

Nazywana najdroższą kawą z odchodów, kopi luwak nie jest de facto najdroższą kawą na naszym globie, ale na pewno znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Za kilogram ziaren zapłacimy ponad 2000 zł. Oczywiście mało kto kupować będzie takie ilości. Na szczęście kopi luwak w sklepach internetowych można kupić w małych paczkach, dosłownie na kilka filiżanek. 

Nie tylko łaskun produkuje kawę

Kawowce są bardzo popularne w świecie zwierząt. Soczyste, dojrzałe owoce chętnie zjadają różne stworzenia, a niektóre z nich, podobnie jak łaskuny, nie trawią ziaren. Najpopularniejsze, obok kopi luwak, kawy pochodzące ze zwierzęcych odchodów, to:

  • afrykańska kopi luwak - kawa produkowana z pomocą cywet afrykańskich, tutejszych kuzynów łasek. W smaku i aromacie jest bardzo podobna do azjatyckiej kopi luwak, jednak jest mniej ceniona.

  • Jacu Coffee - kawa produkowana na niewielkiej plantacji w Brazylii z udziałem ptaków jacu od początku XXI wieku. Gdy ptaki podobne do naszych indyków czy bażantów opanowały plantację, jej właściciel bezskutecznie próbował je przepędzić. A ponieważ były pod ochroną, musiał w końcu się poddać. Wziął przykład z kopi luwak i tak powstała brazylijska kawa z odchodów. 

Jak parzyć kopi luwak?

Kawę z odchodów łaskuna najlepiej parzyć, wykorzystując do tego dzbanek z filtrem. Optymalna proporcja to 10 g drobno mielonych ziaren na 170 ml wody. Odczekujemy, aż woda będzie miała temperaturę od 92 do 92 stopni Celsjusza i zalewamy nią kopi luwak. Parzenie powinno trwać ok. 40-50 sekund. 

Kontrowersje wokół kopi luwak

Ogromny popyt na kopi luwak sprawił, że z lokalnej ciekawostki kawa stała się dochodowym biznesem. W Japonii, Rosji i Stanach Zjednoczonych amatorzy kawy skłonni są zapłacić za nią ogromne pieniądze. W niektórych miejscach powstają więc fermy, na których łaskuny trzymane są w złych warunkach i karmione wyłącznie owocami kawowca. 

Jednocześnie zdarzają się producenci, którzy zwiększają wagę kopi luwak, dodając do nasion przetworzonych przez łaskuny zwykłe ziarna kawy. Dlatego kupując tę kawę warto wybierać sprawdzone sklepy, które bazują na certyfikowanych dostawcach.