Podczas podróży na południe Etiopii przekracza się słynny kawowy region Sidamo. W tym miejsu można wybrać drogę do Yirgacheffe i Guji lub mniej uczęszczaną trasę do Nensebo, West Arsi. Dużo osób nie wiąże Nensebo z regionem kawy speciality, ale od kilku lat kupujący wiedzą, że oferuje on ogromny potencjał kawowy. Dowodem doskonałej jakości kawy jest Puchar Doskonałości 2020 w Etopii, gdzie kilka partii kaw zostało wylicytowanych na aukcjach. Ale oprócz kaw sprzedawanych na aukcjach COE, mujnia Gora Kone stawia również Nensebo na mapie kawy speciality. 

Stacja Gora Kone

Młyn Gora Kone znajduje się nad rzeką Nensebo, obok wsi Werka. Jest to odległe miejsce, gdzie trudno dojechać samochodem. Myjnia pozyskuje wiśnie kawowca od 700 do 800 małych plantatorów kawy, jednak liczba ta zależy od pory roku. Właściciele plantacji posiadają działki nie większe niż 3 hektary, które są porośnięte wieloma rodzimymi gatunkami drzew. Jest to naturalna praktyka, która pozwala regulować zacienienie plantacji. 

Praca w myjni

W Gora Kone przetwarza się zarówno kawy myte, jak i naturalne. Pracownicy rozdrabniają i fermentują kawę w dużych pojemnikach na wodę przez 42 do 46 godzin Następnie co 12 godzin wymieniają wodę na świeżą, do momentu aż ziarna będą gotowe do suszenia. Przed procesem suszenia, ziarna są myte wodą z rzeki Gerenbicho, która jest dopływem Nensebo. W kolejnym etapie ziarna leżakują przez 10 do 12 dni, potem pracownicy stacji pakują kawę i pozostawiają ją na okres 30 dni, aby "odpoczęła". Naturalne suszenie w Gora Kone odbywa się poprzez wysychanie ziaren na słońcu przez 15 do 18 dni. 

Profil smakowy kaw z Gora Kone 

Kawy oferowane przez stację są obrabiane zarówno metodą naturalną, jak i mytą. Kawy myte są czyste i jasne, zwracają uwagę aromatami bergamotki, pomarańczy i brzoskwini tworząc słodki, klasyczny kubek Sidamo. Natomiast naturalne kawy sprawiają, że smak jest intensywnie słodki, zaskakujący aromatem marakui i ananasa, zwieńczony nutą wina.