Dobra kawa jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części.

Prawidłowa metoda zaparzania oraz właściwie dobrana do niej kawa zależą również od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Jeśli planujemy słodką, łagodną kawę, przypominającą w konsystencji syrop, warto wypróbować metodę cold brew, na przykład, z Colombii Supremo. Jeśli jesteś typem osoby, której najbardziej smakuje nuta owocowo-kwiatowa, zmrożony Aeropress wraz z jednorodną kawą Ethiopia na pewno przypadnie Ci do gustu. Należy jednak uważać: kawy mrożone wchodzą gładko, ale nadal zawierają w sobie moc. Warto się nimi delektować lub też dodawać sporo lodu, wody albo mleka w celu uniknięcia kofeinowego haju.

A teraz przejdźmy do konkretów:

1. Nie zalewaj lodu zaparzoną kawą z dripa. Będzie wtedy smakować wodniście i gorzko, ucierpi na tym również klarowność naparu oraz słodycz. W zamian spróbuj cold brew. Wykonanie idealnego cold brew zajmuje dużo czasu - około 16 godzin - ale zdecydowanie jest ono warte tego poświęcenia. Słodki, a jednocześnie mocny napar będzie zdatny do spożycia nawet do dwóch tygodni, pomagając przetrwać letnie, upalne dni.

2. Użyj Aeropressa! Jest innym, świetnym sposobem na zaparzanie kawy mrożonej zarówno w domu, jak i na wyjeździe. Uprzedzamy, iż co prawda nie jest to typowe cold brew, lecz mimo to szybko i wygodnie zapewni słodki, odpowiednio schłodzony napar z pełnym body. Tutaj wyjątkowo polecamy zaparzenie ziaren zmielonych do grubości espresso w odwróconym Aeropressie, a następnie zalanie kawą kostek lodu. Lód osłabi nieco moc naparu, przez co nie trzeba już dodawać wody - o ile lubimy takie eksperymenty, rzecz jasna.

3. Zamień napar w polewę - cold brew jest jak marzenie w zestawieniu z lodami. Połącz je z masłem orzechowym, można również zwieńczyć je mleczkiem kokosowym.

4. Zabierz kawę mrożoną ze sobą na wakacje, ponieważ dobra kawa staje się jeszcze lepsza, gdy mamy przed sobą piękny krajobraz. Zaparz ją samodzielnie, wlej do podróżnego termosu lub specjalnego słoiczka a sam docenisz urok tejże kawy podczas niezapomnianych wakacyjnych przeżyć jak i powrotów do domu po całym dniu spędzonym na słońcu.

5. Kolejny, jakże prosty sposób: dodaj alkohol. W połączeniu z nim, cold brew zamienia się w idealny koktajl, który zawiera zarówno moc kofeiny jak i moc procentów. Polecamy drink Firlock (dla jednej osoby):

  • około 45 ml wódki Fernet Branca
  • około 28 ml syropu (np. cytrusowego)
  • około 140 ml kawy mrożonej
  • lód
  • kawałek cytryny dla estetyki

Smacznego!