Dojrzewająca herbata czerwona pu-erh latami leżakuje w chińskich piwnicach prowincji Yunnan, zanim trafi do imbryków. Im dłużej trwa proces obróbki liści, tym herbata jest szlachetniejsza, a jej cena - wyższa. 

Które herbaty mogą być dojrzewające?

Jako herbatę dojrzewającą sprzedaje się wyłącznie pu-erh - to czerwona herbata, której liście zostały odpowiednio przygotowane. Herbaty pu-erh mają wyjątkowy, charakterystyczny smak, który można uzyskać na dwa sposoby. 

Pierwszy z nich, stosowany na dużą skalę, jest przyspieszonym procesem dojrzewania, który uzyskuje się, traktując liście herbaty parą i trzymając je w zmiennych warunkach, zależnie od etapu dojrzewania. Tak powstaje powszechnie dostępna czerwona pu-erh shu cha.

Drugi sposób jest znacznie bardziej czasochłonny, trwa nawet kilkadziesiąt lat, stąd często wysokie ceny herbaty pu-erh sheng cha. Jednak w każdym z tych przypadków liście mogą być zasuszone luzem lub w formie gniazd, krążków czy tabliczek. 

Co to znaczy, że pu-erh to herbata dojrzewająca?

Herbata czerwona pu-erh sheng cha to długodojrzewająca herbata, w której liściach zachodzą określone procesy chemiczne. Świeże liście przechowuje się niczym wino w piwnicach. Na tym jednak kończą się podobieństwa. 

W takiej skalnej jamie muszą panować wysoka wilgotność i temperatura. W określonych interwałach czasowych herbatę polewa się gorącą wodą lub wystawia na działanie pary, przerzuca, przekłada i pozwala liściom odpoczywać. Wtedy do akcji wkraczają drobnoustroje, które zmieniają skład chemiczny liści. 

Smak i aromat dojrzewającej herbaty pu-erh uzależniony jest więc nie tylko od warunków wzrostu rośliny, ale także od całego procesu przetwarzania liści i klimatu panującego w piwnicy. Im dłużej trwa proces dojrzewania herbaty, tym jest słodsza, bogatsza w nuty smakowe i szlachetniejsza.