Zielonej herbacie właściwości odchudzające przypisuje się od dawna. Czy faktycznie napar z liści krzewu herbacianego ma taką cudowną moc spalania tłuszczu? Ile filiżanek dziennie zielonej herbaty trzeba wypić, by schudnąć?

Czy zielona herbata odchudza?

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna - nie, zielona herbata sama w sobie nie odchudza. Regularne picie naparu z zielonej herbaty delikatnie wspomoże organizm w procesie spalania, ale jeśli nie będziemy przestrzegać diety ani uprawiać sportu, efekt będzie zbyt mały, by go zauważyć.

Zielona herbata nie jest cudownym środkiem rozwiązującym problem nadwagi, ale wspomagaczem, który pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy, jeśli sami dołożymy od siebie coś więcej niż przygotowanie filiżanki pysznego naparu. Poza tym nie należy efektów spodziewać się natychmiast - dopiero regularne spożywanie zielonej herbaty w połączeniu ze zrównoważoną dietą i sportem przyniesie zauważalną zmianę po kilku tygodniach czy miesiącach.

Jak zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Po wypiciu filiżanki zielonej herbaty w organizmie następują procesy chemiczne, których efektem jest szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Jak to możliwe? W zielonej herbacie znajdują się silne przeciwutleniacze, a najważniejszym z nich w kontekście odchudzania jest EGCG. 

Jednym z hormonów spalających tłuszcz jest noradrenalina. EGCG pomaga hamować enzym odpowiadający za jej rozkład. W efekcie substancji jest więcej w organizmie, a więc spalanie tkanki tłuszczowej może przebiegać szybciej. 

Kolejna kwestia to smak - napar z zielonej herbaty jest dość gorzki, nie przywołuje do naszej świadomości słodkich przekąsek. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli po nie sięgnąć, jeśli ich nie widzimy. Ponadto zielona herbata pomaga się skupić, czyli mniej się rozpraszamy np. podczas pracy czy uczenia się, a więc ograniczamy liczbę spacerów do lodówki.

Jak zielona herbata wpływa na psychikę podczas odchudzania?

Niemniej ważny jest tu aspekt psychologiczny. Wiele osób jest podatnych na sugestie, nawet jeśli wie, że ma z nią do czynienia. Jeśli mamy świadomość, że zielona herbata pomaga w odchudzaniu, to po pierwsze będziemy starali się ją regularnie spożywać, dzięki czemu faktycznie będzie miała szansę zadziałać.

Po drugie - sami zaczniemy zauważać efekt. Nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie - świadomość, że nasze działania są skuteczne, jeszcze lepiej motywuje do przestrzegania diety czy sumiennego wykonywania ćwiczeń. A praca nad sobą prowadzi do efektów. Dzięki zielonej herbacie i świadomości jej działania możemy więc uruchomić samonapędzające się koło.

Ile pić zielonej herbaty, by schudnąć?

Nie ma jednej recepty dobrej dla każdego. Tempo przyswajania składników z naparu czy tempo spalania tłuszczu to indywidualna sprawa, uzależniona m.in. od płci, wieku, wzrostu, wagi, poziomu nadwagi, diety, ruchu. Przyjmuje się jednak, że dla dorosłego człowieka w pełni sił powinny to być trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie.

To oczywiście nie wszystko. Popijaniu naparu powinna towarzyszyć dieta dopasowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji organizmu. Najłatwiej zamienić inne, szczególnie słodzone napoje, właśnie zieloną herbatą oraz wodą. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i regularnie przyjmowane.

Aby zielona herbata mogła rozpocząć proces odchudzania organizmu, trzeba również zacząć się ruszać. I znowu rodzaj sportu, intensywność czy częstotliwość powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb. WHO zaleca, aby dla zdrowej dorosłej osoby było to min. 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej 5 razy w tygodniu lub 20 minut intensywnej aktywności 3 razy w tygodniu. Jeśli jednak chcemy zobaczyć sporą różnicę na wadze, ruchu powinniśmy zażywać znacznie więcej.