Herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie, już od bardzo dawna różne herbaty znane są ze swoich zdrowotnych właściwości, a także pysznego smaku. Dlatego nikogo chyba nie dziwi fakt, że napój ten zagościł w kulturze wielu krajów na dobre. Jedną z herbat, która również w Polsce cieszy się niezwykłą popularnością, jest zielona herbata. Jednak co ciekawe wiele osób może być zaskoczonych tym, że są pewne zasady dotyczące picia zielonej herbaty, które mają wpływ na to, czy faktycznie w pełni wykorzystujemy jej potencjał.  W poniższym artykule skupimy się między innymi na tym, kiedy pić zieloną herbatę.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Spożywanie zielonej herbaty jest bardzo zdrowe, ponieważ w bardzo pozytywny sposób wpływa ona nie tylko na pracę naszego organizmu, ale również zmniejsza ryzyko wielu chorób. Przede wszystkim zielona herbata zawiera w sobie wiele witamin takich jak, chociażby witaminy C, E oraz K, a także różne minerały takie jak magnez, potas, fluor, cynk, czy żelazo. Zielona herbata obniża poziom cholesterolu, a także ryzyko wystąpienia udaru. Dodatkowo świetnie sprawdza się jako wsparcie w odchudzaniu i zapobieganiu otyłości, a także znacznie poprawia krążenie krwi w organizmie. Zielona herbata ma również działanie antynowotworowe oraz ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Na temat właściwości zielonej herbaty można by się rozwodzić bardzo długo, jednak teraz przejdziemy do tego, kiedy warto pić zieloną herbatę. Zielona herbata ma również bardzo ciekawe właściwości związane z pracą mózgu, ponieważ pozwala się lepiej skoncentrować, a także ma działanie relaksujące.

Kiedy pić zieloną herbatę?

Wiele osób pije zieloną herbatę zupełnie nie zważając na to jaka jest aktualnie pora dnia, okazuje się, że nawet takie kwestie są istotne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zielonej herbaty nie powinno się pić na czczo, ponieważ, jeśli żołądek jest pusty, zielona herbata może niekorzystnie wpłynąć na proces trawienia. Jeżeli lubisz wypić zieloną herbatę od razu po jedzeniu, to niestety to również nie jest wskazane. Mimo swoich odchudzających właściwości zielona herbata wypita od razu po posiłku może zaburzyć metabolizm, a także spowolnić trawienie białek. Zieloną herbatę należy pić w dwugodzinnym odstępie od posiłku, co oznacza, że czas ten należy odczekać zarówno po jak i przed jedzeniem. Kolejną kwestią jest to, że zielona herbata nie nadaje się do popijania leków, ponieważ tak jak w przypadku innych płynów, które nie są wodą może wejść w reakcję chemiczną z przyjmowanymi lekami, co jest niepożądane zwłaszcza ze względu na zawartość kofeiny w zielonej herbacie. 

Kiedy pić zieloną herbatę - rano czy wieczorem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ picie zielonej herbaty z samego rana nie jest wskazane ze względu na to, że jak już wspomnieliśmy nie należy jej pić na pusty żołądek ani krótko po posiłku, z kolei jeśli chodzi o godziny wieczorne zieloną herbatę można wtedy pić, jednak warto pamiętać o tym, żeby zrobić to przynajmniej godzinę lub dwie przed momentem, w którym chcemy pójść spać. Ma to związek z zawartością kofeiny w zielonej herbacie, która może utrudnić zasypianie, a dodatkowo zakłócać sen ze względu na swoje właściwości. 

Jednak oprócz tego kiedy pić zieloną herbatę warto również wiedzieć, jak to robić. Po pierwsze nie można przesadzać z ilością wypijanej zielonej herbaty, przyjmuje się, że dzienna dawka powinna wynosić między dwoma a trzema filiżankami. Dodatkowo powinno się unikać korzystania z zielonych herbat, które są smakowe, ponieważ często zawierają niepożądane składniki, lepiej jest również unikać dodawania do niej miodu, ponieważ w wysokiej temperaturze traci on swoje pozytywne właściwości. Uważa się, że zielona herbata powinna być parzona w temperaturze wynoszącej od 80 do 90 stopni Celsjusza, a czas parzenia powinien wynosić od 2 do 3 minut. Jak więc widać, mimo że zielona herbata ma pełno właściwości zdrowotnych należy spożywać ją w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie, żeby móc faktycznie skorzystać z jej możliwości.