Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi ekologicznie, co jest niewątpliwie jednym z ważniejszych trendów ostatnich lat. Należysz do osób, które chcą ograniczyć ilość plastiku, jaki ląduje na śmietnikach? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość!

Postanowiliśmy zmienić torebki, w które pakujemy naszą aromatyczną herbatę na biodegradowalne i w pełni kompostowalne (tak możesz je wrzucać do przydomowego kompostownika) torebki nowej generacji NatureFlex. 

Wyglądają jak folia, ale folią nie są

Na pierwszy rzut oka torebki te wyglądają jak zwykła folia, ale wrażenie to jest złudne. Tak jak nie należy oceniać książki po okładce, tak też naszych nowych torebek do herbaty nie należy oceniać po wyglądzie.

Folie NatureFlex produkowane są na bazie masy celulozowej, która pochodzi z ekologicznego ścieru drzewnego od sprawdzonych dostawców. Plantacje muszą spełniać określone zasady ochrony przyrody i posiadać system certyfikacji FSC (lub jego odpowiednik). 

Certyfikaty zgodności z normami dotyczącymi opakowań ulegających biodegradacji (europejską normą EN13432 i amerykańską ASTM D6400) poświadczają, że są to opakowania w pełni ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska.

Zastanawiałeś się, jak ekologiczne są różne opakowania?

Otacza nas wiele rodzajów opakowań, a każde z nich ma inny czas, kiedy to rozłoży się zupełnie i stanie bezpieczne dla środowiska. Ale nie tylko to się liczy.

Przykładowo, szkło jest dość proste do recyklingu, jednak jako opakowanie nie zawsze się sprawdza — jest ciężkie i może być kłopotliwe w transporcie (np. kiedy pakujesz się na wakacyjny wyjazd). Puszki są o wiele lżejsze i równie proste w recyklingu, jednak do ich wytworzenia potrzeba dużo energii.

Najwygodniejszy wydaje się być plastik, który jest wytrzymały i musi spełniać liczne wymogi bezpieczeństwa. Jednak ma ogromny minus — większość folii plastikowych nie podlega recyklingowi, ponieważ są wykonane z wielu warstw różnych polimerów lub są zanieczyszczone żywnością. Dodatkowo, opakowania plastikowe rozkładają się nawet do 70 lat. To bardzo długo. Bywają także niebezpieczne dla zwierząt, jeśli znajdą się w ich otoczeniu.

Dodatkowo warto pamiętać, że część opakowań może być biodegradowalnych, ale jednocześnie zawiera na przykład zbyt dużo (procentowo) związków chemicznych. Nawet jeśli ulegną one rozłozeniu, to nie można z nich zrobic kompostu, bo nie są bezpieczne dla środowiska.

Trochę historii celulozy

A sięga ona roku 1845 i eksperymentów Christiana Schonbeina, któremu udało się otrzymać nitrocelulozę.

Jej roztwór (kolodium) służył do opatrywania ran. Jednak za właściwego wynalazcę celulozy uznaje się Jacquesa Edwina Brandenbergera, który w roku 1908 opatentował maszynę do wytwarzania arkuszy z regenerowanej celulozy. 

Pierwszą, obecną na świecie ponad 100 lat folią celulozową był celofan. Jest on oczywiście zaliczany do tworzyw sztucznych, tworząc wraz z innymi materiałami grupę biotworzyw (bioplastików). Celofan łączy przezroczystość i połysk folii z tworzywa sztucznego w wyjątkowymi własnościami folii celulozowej. Nazywany jest także "przezroczystym papierem". 

W ostatnich latach, z uwagi na coraz większą świadomość ekologiczną, został uruchomiony projekt stopniowej zamiany wszystkich asortymentów biodegradowalnego celofanu na wysokiej klasy kompostowalne folie NatureFlex.

NatureFlex możesz wrzucać do kompostownika

I tutaj na scenę trafiały biodegradowalne folie celulozowe NatureFlex, które mają liczne zalety, takie jak wysoka przejrzystość i połysk, szczelne przyleganie, właściwości antystatyczne, ale także odporność na tłuszcz oraz na przenikanie zapachów i gazów. To ważne przy pakowaniu herbat, zwłaszcza jeśli mają one utrzymać swój aromat przez długi czas.

Jednak najważniejszy jest skład NatureFlex, który sprawia, że torebki te można wyrzucać do kompostownika, gdzie rozkładają się do 2 miesięcy (proces ten przyspieszy pocięcie opakowania na drobniejsze kawałki). Jeśli kompostownika nie posiadasz, wystarczy że wrzucisz opakowanie NatureFlex do kosza z odpadami bio.

Jak kompostować w domu?

To może brzmi poważnie, ale przygotowanie w domu wzbogacającego glebę kompostu jest naprawdę bardzo łatwe. Można go zrobić na zwykłym stosie kompostowym prosto na ziemi lub wykorzystać kompostownik.

Kompostować można wszystkie niegotowane owoce i warzywa oraz odpady żywnościowe (najlepiej w proporcjach 50/50). Do kompostownika trafić mogą także folie z certyfikatem pozwalającym na kompostowanie - Home OK (np. właśnie NatureFlex). Warto je tylko wcześniej dobrze zgnieść lub pociąć na kawałki. Co jakiś czas konieczne jest przerzucenie zawartości kompostownika i podlanie go niewielką ilością wody, aby przyspieszyć cały proces.

Teraz możesz być bardziej ekologiczny — wystarczy zdecydować się na jedną z naszych herbat, które znajdziesz tutaj