Świeżo Palona
W czym parzyć herbatę? Porównanie zaparzaczy

W czym parzyć herbatę? Porównanie zaparzaczy

Czy korzystanie z zaparzacza do herbaty to dobre rozwiązanie? Jak wybrać odpowiedni zaparzacz, by cieszyć się najlepszym naparem, jaki możemy uzyskać z naszego suszu? Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym typom zaparzaczy do herbaty na rynku. 

Najlepsze do zaparzania herbaty są duże dzbanki lub imbryki z dużymi koszykami na susz. Dzięki temu liście mają dość miejsca, by swobodnie się rozwinąć i oddać do naparu cały smak i aromat. Jednak nie zawsze chcemy zaparzać herbatę dla kilku osób, często wystarczy nam jedna filiżanka naparu. Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju zaparzacze do herbaty, które mieszczą dokładnie ilość suszu potrzebną do przygotowania jednej porcji herbaty. 

Zaparzacz do herbaty metalowy

Istnieje co najmniej kilka rodzajów metalowych zaparzaczy. Najpopularniejsze jednak są dwa - w kształcie nożyczek zakończonych metalową kulą, do której wkłada się susz i zamyka jak kleszcze oraz metalowe sitka w formie małych kubeczków, które nakłada się na filiżankę. Wybór metalowego zaparzacza do herbaty jest najbardziej ryzykowny. Niektóre metale pod wpływem ciepła wytwarzają nieprzyjemny zapach, który przenika do naparu. Trzeba więc zwrócić uwagę na jakość produktu. 

Dodatkowym minusem są metalowe sitka, w które chętnie zaplątują się fragmenty liści. Jeśli nie umyjemy sitka od razu po zaparzaniu, możemy mieć problem z domyciem go. I tu kolejny mankament metalowych zaparzaczy do herbaty - nie nadają się do mycia w zmywarce. Na plus niska cena.

Ceramiczny zaparzacz do herbaty

Najbliższy tradycyjnej metodzie parzenia, ceramiczny zaparzacz do herbaty, nie pozostawia posmaku. Zazwyczaj są to kubeczki, z zamknięciem lub bez, które nakładamy na kubek. Większość z nich jest za duża, by zaparzyć herbatę w filiżance. Za to często można je kupić w zestawie z pasującym kubkiem, co może być ciekawym pomysłem na prezent.

Ceramiczne zaparzacze nie należą do najtańszych, dlatego warto zwrócić uwagę, by w komplecie znajdowała się również pokrywka, która pozwoli liściom zaparzyć się w stałej temperaturze. Takie zaparzacze przeważnie nie nadają się mycia w zmywarce, ale można je łatwo namoczyć. 

Silikonowy zaparzacz do herbaty

Od kilku lat na rynku dostępne są fantazyjne silikonowe zaprzacze do herbaty o wszystkich możliwych kształtach i kolorach. Są wśród nich owoce, kwiaty, herbatniki, zwierzątka, czy inne, bliżej nieokreślone  stworzenia. Można je kupić już od kilku złotych.

Czy są dobre do zaparzania herbaty? Wszystko zależy od producenta. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany zaparzacz jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Niestety, w wielu miejscach możemy kupić niskiej jakości produkty, które mogą być szkodliwe po kontakcie z ciepłą wodą. Ważna jest również wielkość - pojemnik na liście powinien być możliwie jak największy, by te miały gdzie się rozwinąć.

Jednorazowe torebki do herbaty

Można kupić zarówno małe, na jedną filiżankę, jak i duże, idealnie nadające się do parzenia herbaty w dzbanku. Małe posiadają sznureczek, którym zawiązujemy torebkę po nasypaniu suszu. Podstawową zaletą takich jednorazowych torebek do zaparzania herbaty jest możliwość zabrania ze sobą, np. do pracy, porcji ulubionej herbaty w suszu. Dzięki temu łączymy wygodę ze smakiem.

Minusem takich torebek może być koszt - choć kosztują niewiele, używamy ich tylko raz, podczas gdy pozostałe zaparzacze mogą nam służyć latami. Drugi problem to ekologia - torebki w prawdzie są biodegradowalne, ale regularnie pijąc herbatę, tworzymy dodatkowe śmieci. 

A więc w czym najlepiej parzyć herbatę?

Wszystko zależy od tego, jak często parzymy herbatę i jak jest nam najwygodniej. Najbardziej polecamy ceramiczne zaparzacze do herbaty do wykorzystywania w domu oraz jednorazowe torebki na szczególne okazje, by zawsze móc cieszyć się ulubionym napojem.

Tagi: herbata, parzenie, jakie, wybrac, zaparzacze, metalowe, silikonowe, ceramiczne, papierowe

Komentarze

Asiula 2019-04-18 20:17:26
Ja mam zaparzacz do lisciastej nie wyobrazam sobie juz bez:)
Lena99 2019-04-18 20:16:14
Też myślę, że ceramiczne to najlepszy wybór. Zaopatrzyłam się właśnie w susze owocowe i ziołowe od malwy (mają teraz zniżkę świąteczną, więc korzystam:) i teraz pora na jakiś fajny zaparzacz.

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować