Mnogość rodzajów dzbanków do herbaty dostępnych na rynku może przytłaczać. Pięknie zdobione, ręcznie malowane lub ultranowoczesne, oszczędne w formie. Duże, małe, z sitkiem, z koszyczkiem… Jaki imbryk do herbaty wybrać? Kiedy warto zdecydować się na dzbanek do herbaty z podgrzewaczem, a kiedy na dzbanuszek z filiżanką w komplecie?

Rodzaje dzbanuszków do herbaty

Na rynku dostępnych jest mnóstwo dzbanków, dzbanuszków i imbryków do herbaty. Czym od siebie się różnią? Co do zastosowania, są to takie same naczynia - posiadają centralną, większą część, dziubek, przez który nalewamy gotowy napar, uchwyt i pokrywkę, a w środku najczęściej znajduje się sitko na liście.

Najczęściej dzbankami nazywa się proste naczynia, w których łatwo jest odmierzyć ilość wody. Imbryki zazwyczaj są bardziej zdobione, często mają bańkowaty kształt. Są bardziej efektowne, najczęściej występują w komplecie z filiżankami. Choć dzbanki w zestawie również cieszą się sporą popularnością. Dzisiaj granice te znacznie się zatarły.

Z czego robi się dzbanki i imbryki?

Jeśli chodzi o materiał, zarówno imbryki, jak i dzbanki, najczęściej spotyka się:

  • szklane - najbardziej nowoczesne, często łączone z metalowymi i plastikowymi elementami; zazwyczaj ich głównymi zaletami są funkcjonalność i niska cena, walory estetyczne odchodzą na dalszy plan

  • porcelanowe - najlepsze do parzenia herbaty, ponieważ świetnie utrzymują temperaturę. Po umyciu można wykorzystywać je do różnych rodzajów naparów

  • żeliwne - bardzo dobrze utrzymują ciepło naparu, ale mogą wpływać na jego smak, dlatego zaleca się stosowanie ich wyłącznie do bardziej intensywnych czarnych herbat

Dawniej wykorzystywało się także naczynia z chropowatej gliny, jednak zbyt mocno przesiąkają zapachem i przenoszą go na nowe napary. Jeśli korzystamy z glinianego dzbanka, należy pamiętać, by wykorzystywać go do jednego rodzaju herbaty. 

Gdzie wsypać susz do dzbanka?

Dzbanki mogą również różnić się od siebie pod względem miejsca na susz. Starsze w środku, przed dziubkiem, mają sitko, które nie pozwala liściom przedostać się do filiżanki. W tym przypadku liście wsypuje się bezpośrednio do czaszy imbryka i zalewa wodą. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność przelania od razu całego naparu do filiżanek. 

Znacznie wygodniejsze w użyciu sa dzbanki z wyjmowanym koszyczkiem na susz. Wsypujemy go, wkładamy do dzbanka, zalewamy wodą, a po zaparzeniu wyjmujemy koszyczek z imbryka. Napar możemy trzymać dłużej w naczyniu, gdzie wolniej wytraca temperaturę. 

Zazwyczaj najtańsze dzbanki nie posiadają ani sitka wewnątrz czaszy, ani dopasowanego koszyczka. W przypadku takiego rozwiązania należy wykorzystać przenośną zaparzarkę, co może utrudnić przykrycie dzbanuszka i odpowiednie zaparzanie. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednorazowych torebek do parzenia herbaty, jednak jest to rozwiązanie znacznie mniej ekologiczne, a papierowa torebka zazwyczaj szybko nasiąka i herbata spływa po zewnętrznej ściance dzbanka.

Dzbanki do herbaty dwa w jednym

Imbryki i dzbanuszki do herbaty nie muszą być samodzielnym naczyniem. Często występują w zestawie, który ułatwia cieszenie się dłużej ciepłym naparem i ładnie się prezentuje. 

Dzbanuszek do herbaty z podgrzewaczem

Kluczowe dla smaku herbaty jest utrzymanie właściwej temperatury naparu. Jeśli planujemy spokojne popołudnie z książką i ulubioną herbatą, podgrzewacz może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Podgrzewacz to zazwyczaj ceramiczne naczynie z dziurami, pasujące estetyką do dzbanka. Imbryk ustawia się na podgrzewaczu, do którego wkłada się małą świeczkę, tzw. tealight. Czas palenia takiej świeczki to aż 5-8 godzin. Podgrzewacz nie zapewni nam wysokiej temperatury przez cały ten czas, ale powinien utrzymać ją na wysokim poziomie przez ok. godzinę. 

Ceramiczne podgrzewacze najczęściej spotykane są w komplecie z takimi samymi dzbankami. W przypadku szklanych naczyń podgrzewacze również są wykonane z takiego samego materiału jak dzbanek lub z metalu. Idealny podgrzewacz powinien być mocno zabudowany, co pozwoli dłużej utrzymać ciepło. 

Dzbanuszek do herbaty z filiżanką

Szczególnie herbaciarnie i restauracje upodobały sobie takie rozwiązanie. Mały dzbanuszek, o pojemności do 200-250 ml ustawia się bezpośrednio na filiżance. Oba naczynia są dopasowane, stanowią komplet. Zazwyczaj trzecim elementem jest spodek, na którym stoi cała konstrukcja.

Po zaparzeniu herbatę można przelać do filiżanki. Zaletą takiego rozwiązania jest ogrzewanie się filiżanki w trakcie zaparzania, co dodatkowo pomoże dłużej cieszyć się wysoką temperaturą naparu. Komplety dzbanuszków z filiżanką najczęściej są ceramiczne. 

Jaki imbryk do herbaty wybrać?

Nie ma tu lepszych i gorszych wyborów. Naczynie powinno odpowiadać nam estetycznie i spełniać swoją funkcję. Przed zakupem dzbanka można zastanowić się, czy zawsze będziemy od razu przelewać napar do filiżanek, czy wolimy wyjąć koszyk z suszem z naczynia.

Czy częściej zdarza się nam zaparzyć więcej i przyda się podgrzewacz, który utrzyma wysoka temperaturę. Czy zazwyczaj pijemy herbatę w towarzystwie, czy delektujemy się nią w pojedynkę. A może każdy domownik ma swoją ulubioną herbatę i dla każdego trzeba przygotować ją osobno, więc najlepszym rozwiązaniem okaże się dzbanuszek do herbaty z filiżanką w komplecie?