Ekspres jest obecnie jednym z najpopularniejszych sprzętów, jeśli chodzi o przygotowywanie aromatycznych napojów. Trudno wyobrazić sobie wyposażenie kuchni bez specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do przygotowywania kawy. Wybór konkretnego modelu może nie być prosty, jednak coraz częściej konsumenci decydują się na ekspres kolbowy. Jak zrobić kawę w takim urządzeniu i o czym należy pamiętać w trakcie jego eksploatacji?

Ekspres kolbowy – jak używać?

Wiele jest ekspresów dostępnych obecnie na rynku. Popularność tego typu urządzeń w dużej mierze spowodowana jest niesłabnącą sławą samej kawy, która wciąż cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród prawdziwych koneserów. Ten aromatyczny napój wyróżnia się przede wszystkim niesamowitą głębią, wyczuwalną już w samym zapachu świeżo przygotowanej kawy. Efekt jak z najlepszej kawiarni z pewnością jest wyjątkowo pożądany przez wszystkich kawoszy. Niestety, każdy, kto kiedykolwiek próbował swoich sił w przygotowaniu “prawdziwej” kawy, z pewnością doskonale wie, jak trudne może być to przedsięwzięcie.

Chcąc przygotować kawę na własną rękę, warto skorzystać przede wszystkim z odpowiedniego narzędzia w postaci ekspresu kolbowego. Jak używać takiego urządzenia? Na pierwszy rzut oka zasada jego działania może wydawać się skomplikowana. Jak w przypadku wszystkich sprzętów do opanowania zasad korzystania z ekspresu kolbowego potrzeba przede wszystkim czasu. Im więcej prób, tym skuteczniej możesz zbliżyć się do kawowego ideału, który szybko pobudzi Twoje kubki smakowe i wprawi Cię w energetyzujące pobudzenie.

Jak obsługiwać ekspres kolbowy, aby służył jak najdłużej?

Mimo że produkowane obecnie sprzęty do użytku domowego mają być w założeniu jak najbardziej intuicyjne, to i tak zasada ich działania nie musi być od razu jasna dla wszystkich użytkowników. Struktura ekspresu kolbowego może wprawić Cię w zakłopotanie szczególnie wtedy, gdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu sprzętem. Bez obaw – wszystkiego można się przecież nauczyć.

Całą pracę związaną z parzeniem kawy z ekspresie kolbowym najłatwiej podzielić na poszczególne etapy, dzięki czemu unikniesz chaosu w swoich działaniach. Pierwszym z nich powinno być zmielenie ziaren. Ważną informacją jest to, że nie zawsze możesz zrobić to bezpośrednio w ekspresie kolbowym. Jak zrobić kawę bez takiej możliwości? Najprościej wyposażyć się w prosty elektryczny młynek do kawy, który szybko zmieli ziarna. Zmieloną kawę możesz umieścić bezpośrednio w kolbie ekspresu.

Ekspres kolbowy – ile kawy należy użyć?

Na początku drogi z ekspresem kolbowym wiele rzeczy może wydawać się skomplikowanych – na przykład to, ile kawy musisz użyć do zaparzenia standardowego espresso. W przypadku najbardziej standardowego napoju kawowego, zmielonej kawy powinno być ok. 8 g. Analogicznie, jeśli chcesz przygotować pobudzające podwójne espresso, użyj 16 g zmielonej kawy.

Ekspres kolbowy – jak zrobić kawę?

Co dalej? Jeśli zastanawiasz się, jak obsługiwać ekspres kolbowy, podstawową umiejętnością do opanowania powinno być dla Ciebie ubijanie kawy w kolbie. W środowisku baristów proces ten nazywa się tampowaniem. Najlepiej kawę ubić za pomocą specjalnego tampera. Warto wiedzieć, że odpowiednie ubicie jest kluczem do uzyskania idealnie aromatycznego napoju. Dzięki temu woda będzie przenikała przez zmielone ziarna idealnie równomiernie, co bezpośrednio przełoży się na uzyskany smak.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie kolby na jej miejscu docelowym i odpowiednie zakręcenie, co sprawia, że przez kawę swobodnie może przelewać się woda. Czas przelewania również ma znaczenie - jeśli wynosił poniżej 25 sekund, oznacza to, że kawa nie była zmielona poprawnie, a części jej ziaren były zbyt duże. Jeśli jednak zaparzała się zbyt długo, ziarna zostały zmienione za drobno. Jak więc możesz zauważyć, proces przygotowywania aromatycznego naparu za pomocą ekspresu kolbowego bywa dość skomplikowany.

Ekspres kolbowy – jak używać i jak dobrać odpowiednią kawę?

Funkcje samego ekspresu to nie wszystko – jednym z najważniejszych czynników jest przecież umiejętny dobór kawy. To przecież ona decyduje o końcowym smaku. Jeśli obawiasz się zbyt dużych komplikacji związanych z koniecznością mielenia, w naszym sklepie znajdziesz już gotową kawę mieloną, którą wystarczy umieścić w kolbie. Szeroki asortyment zawiera zarówno kawy mocne, jak i te idealne do przygotowania nieco łagodniejszych napojów.