Barmani znają mnóstwo rozmaitych przepisów na niesamowite drinki i koktajle, wyróżniające się smakiem i potrafiące przyjemnie zaskoczyć podniebienie osób, które je spożywają. Poza oczywiście odpowiednim alkoholem wysokiej jakości, do drinków stosuje się wyjątkowe składniki, które nadają im wyjątkowe nuty smakowe i zapachowe. Wśród nich, jednym z popularniejszych dodatków jest kawa, natomiast jednym z najsłynniejszych drinków z jej użyciem jest opisywane przez nas w tym artykule Espresso Martini. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego unikalnego połączenia, to serdecznie zapraszamy do czytania.

Espresso Martini - historia drinka

Wielu barmanów serwujących Espresso Martini określa tego drinka mianem „współczesnego klasyka”. Wynika to z faktu, że jest on znany i popularny na całym świecie, a pierwszy przepis na to wyjątkowe połączenie pochodzi sprzed ponad trzydziestu lat. Pierwsza wzmianka na temat tego drinka pochodzi z roku 1983, kiedy to do baru Fred’s Club, w którym pracował wtedy Dick Bradsell - obecnie światowej sławy guru barmanów, weszła pewna modelka, która poprosiła o coś, co postawi ją na nogi, a zarazem pozwoli jej dobrze się bawić. Barman wybrał wtedy następujące składniki: likier kawowy, świeżo przyrządzone espresso, cukier oraz dobrą wódkę. Następnie zmieszał je w odpowiednich proporcjach i zaserwował swojej klientce pierwsze w historii Espresso Martini.

Dziś ten drink w większości dobrych barów ma stałą pozycję na karcie drinków. Jego wyjątkowy smak i unikalne połączenie aromatu pobudzającej kawy z alkoholem sprawia, że jest on często wybierany podczas różnych imprez i to nie tylko przez osoby, które potrzebują zastrzyku energii, ale także przez tych poszukujących wspaniałych doświadczeń smakowych.

Espresso Martini - przepis

Przepis na Espresso Martini przez lata obecności tego drinka w barach ulegał większym i mniejszym modyfikacjom. Baza zawsze pozostawała jednak ta sama - koniecznie musiało znaleźć się w nim świeże espresso oraz dobra wódka.

Najpopularniejsza stosowana obecnie receptura składa się z następujących składników:

  • 50 ml wysokiej jakości wódki, najlepiej ziemniaczanej,

  • 1 filiżanki espresso, przygotowywanej na świeżo, z odpowiedniej jakości kawy,

  • 1 małego kieliszka (25 ml) likieru kawowego Kahlua,

  • 1 małego kieliszka (25 ml) syropu cukrowego (woda z cukrem w proporcji 1:1).

Przygotowując tego drinka, nie możemy po prostu wrzucić wszystkich składników do szklanki i wymieszać. Niezwykle istotna jest tu właściwa kolejność i odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem jest odpowiednie schłodzenie szkła, w którym drink zostanie zaserwowany. W tym celu należy wypełnić je lodem. W tym samym czasie można przejść do parzenia kawy. Gotowe espresso należy odstawić na chwilę na bok, aby nieco ostygło.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie shakera - wypełniamy go więc lodem. Po tej czynności górną część shakera wypełniamy po kolei wszystkimi składnikami: najpierw likier kawowy, następnie wódka, po niej espresso, a na koniec syrop cukrowy. Zamykamy shaker i energicznie mieszamy jego zawartość. Otwieramy go (uważając przy tym, aby przypadkiem nie rozlać przygotowanego drinka), opróżniamy z lodu wcześniej przygotowane szkło i przelewamy do niego gotowy trunek. Na powierzchni powinna pojawić się gęsta pianka, którą można udekorować za pomocą ziaren kawy. Twoje Espresso martini jest już gotowe do podania.

Gdzie kupić wysokiej jakości składniki do Espresso Martini?

Alkohol potrzebny do tego drinka można nabyć w odpowiednich sklepach, w których dostępny jest bogaty asortyment trunków z całego świata. Kahlua (likier kawowy) pochodzi z Meksyku, dlatego raczej dostępny będzie tylko w sklepach, których oferta zawiera liczne alkohole z całego świata. Syrop cukrowy można wykonać samemu - wystarczy zmieszać cukier z wodą w proporcjach 1:1. Wysokiej jakości kawę do parzenia espresso, mającej bardzo duży wpływ na smak całego drinka, znajdziesz natomiast w naszej ofercie. Serdecznie zapraszamy.