Kawa to napój, który raczej nie nazwalibyśmy orzeźwiającym. Jest za to rozgrzewającym i pobudzającym naparem, kojarzymy z nią chwile relaksu. Do niedawna jedynym orzeźwiającym wariantem kawy była jej mrożona wersja, serwowana głównie w długie, gorące letnie dni. Teraz jednak możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest espresso tonic. Jak zrobić taki wyjątkowy napój samodzielnie? Zobacz, jakie to proste!

Czym jest kawa tonic espresso?

Istnieją takie połączenia smakowe, do których wiele osób podchodzi z dystansem. Tworzenie nietuzinkowych kombinacji może wydawać się tak irracjonalnym pomysłem, że wywołuje często brak chęci do spróbowania takiej propozycji. Warto jednak przezwyciężyć swoje początkowe uprzedzenia, ponieważ połączenia, które na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć prawa powodzenia, często okazują się być strzałem w dziesiątkę. Nie inaczej jest w przypadku kawy tonic espresso. Jej nazwa może już zdradzać wyjątkowe połączenie, jakie zostało zastosowane, jeśli chodzi o ten napój. Mimo to nadal niewiele osób słyszało o takiej propozycji, a już tym bardziej nie miało okazji jej spróbować.

Czym więc dokładnie jest kawa tonic espresso? To nic innego jak oryginalne połączenie wysokiej jakości espresso z tonikiem. W przypadku takiego napoju szczególnie ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, pozwalających na uzyskanie kawy o oryginalnym, a przede wszystkim zaskakującym smaku. To właśnie zaskoczenie jest punktem wspólnym wielu pierwszych degustacji kawy espresso tonic. Osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia z tym napojem, często wskazują na początkowe opory względem takiego połączenia, które jednak szybko ustąpiły miejsca zachwytowi nad oryginalnym i ciekawym smakiem kawy w tak szczególnej odsłonie.

Espresso tonic - jak zrobić kawę śladem najlepszych baristów?

Mogłoby się wydawać, że tak egzotyczne połączenie kawy z tonikiem mogło powstać jedynie na drodze przypadkowych eksperymentów kogoś niezbyt doświadczonego w tym temacie. Nic bardziej mylnego - kawa espresso tonic najprawdopodobniej swoje początki miała w Szwecji, pod okiem znanej baristki - Anne Lunnel. Jest ona właścicielką palarni kawy oraz chętnie odwiedzanej kawiarni w kraju skandynawskim. To właśnie dzięki jej śmiałym i odważnym próbom, dzisiaj espresso tonic staje się coraz bardziej popularny. Trzeba przyznać, że połączenie gorzkich smaków, czyli toniku i espresso wymagało odpowiedniej wiedzy co do właściwości kawy. Nic więc dziwnego, że pomysł takiego połączenia wyszedł od doświadczonej baristki.

Wiele osób twierdziło, że tak odważne połączenie nie ma szansy przyjąć się wśród szerszej grupy kawiarzy. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna - coraz więcej cenionych barów oraz kawiarni zaczęło wprowadzać do swojego menu kawę espresso tonic. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich proporcji możesz przygotować tego rodzaju napój nawet bez wychodzenia z domu.

Wyjątkowy espresso tonic - przepis

Chcesz samodzielnie przygotować oryginalne połączenie kawy z tonikiem? W takim razie musisz szczególną uwagę zwrócić na składniki - to właśnie od nich zależy końcowy smak napoju. Złej jakości espresso oraz tonik sprawi, że gotowa kawa będzie niesmaczna, a Ty szybko pożałujesz pomysłu zabawy w baristę.

Na co więc zwrócić uwagę, biorąc się za przygotowanie tonic espresso? Przepis zakłada połączenie tych dwóch składników, dlatego powinny być one jak najwyższej jakości. Nie wiesz, jak uzyskać doskonałe w smaku espresso, będące podstawą tego napoju? W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie wysokiej jakości ziarna, dzięki którym przygotujesz idealną kawę tonic espresso.

Espresso tonic - jak zrobić?

Do zrobienia 1 porcji tonic espresso potrzebujesz:

  • 150 ml toniku

  • 30 ml espresso

  • kostki lodu (opcjonalnie)

Aby uzyskać idealną kawę tonic espresso, wystarczy wrzucić na dno szklanki kilka kostek lodu i zalać je tonikiem. Ostatnim krokiem jest dodanie kawy, najlepiej lejąc ją po ściance szklanki. Możesz zostawić napój w takiej formie aż do podania - otrzymasz wtedy dwie wyraźnie oddzielające się od siebie warstwy.