Podczas gdy w jednych krajach uprawa krzewów na czarną herbatę jest standardem, inne dopiero przekonują się do tego rodzaju. W produkcji czarnej herbaty prym wiodą Chiny i Indie, ale trzeba pamiętać, że pochodzące z nich herbaty mogą znacznie się od siebie różnić. Z czego to wynika? 

Czym jest czarna herbata?

Podobnie jak inne rodzaje herbat, tak i czarna ma wiele wariantów smakowych i aromatycznych. Wpływ na nie mają nie tylko sposób postępowania z liśćmi, ale także miejsce i warunki, w których krzewy herbaciane dorastają - wysokość nad poziomem morza, szerokość geograficzna, klimat, skład gleby, rośliny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie… 

Czarną herbatą nazywamy liście, które po zebraniu poddane zostały specjalnym procesom - więdnięciu, skręcaniu oraz pełnej fermentacji, a następnie suszeniu. Właśnie fermentacja odróżnia czarną herbatę od innych. Dzięki niej powstaje charakterystyczny smak i aromat. Warto pamiętać, że ta sama herbata, którą my nazywamy czarną ze względu na wygląd suszu, w Chinach nazywana jest czerwoną z powodu koloru naparu. 

W skład suszu czarnej herbaty wchodzić mogą, zależnie od rodzaju, zarówno liście, jak i pąki czy gałązki. Surowiec zbiera się z krzewów jednej z dwóch odmian - chińskiej, uprawianej poza Chinami również w Japonii czy Tybecie, oraz odmiany assamskiej, poza Indiami popularnej w Birmie czy na Półwyspie Indochińskim. 

Gdzie uprawia się czarną herbatę?

Oba warianty herbaty - chińska i assamska - mają nieco inne potrzeby i lepiej rosną w innych warunkach. Odmiana chińska dobrze radzi sobie w klimacie chłodniejszym, umiarkowanym, podczas gdy assamska najlepiej rozkwita w gorącym klimacie tropikalnym. 

Ważna jest także wysokość nad poziomem morza. Oczywiście istnieją doskonałe uprawy rozciągające się na nizinach, ale zazwyczaj bujniej rosną krzewy sadzone w wyższych partiach, gdzie gleba jest bogatsza w minerały, a powietrze chłodniejsze i bardziej wilgotne. 

Warunki sprzyjające uprawie herbaty panują w wielu krajach. Wśród nich najwięcej czarnej herbaty produkuje się w:

 • Chinach
 • Indiach
 • Sri Lance
 • Nepalu
 • Kenii
 • Malawi
 • Japonii
 • Korei Południowej

Czarne herbaty z Chin

Tutejsze czarne herbaty wyróżniają się słodyczą i gładkością oraz charakterystycznym dymnym aromatem. Najbardziej znane herbaty chińskie:

 • Jin Jun Mei - znana również jako Złote Brwi, składa się wyłącznie z pąków z pierwszych, wiosennych zbiorów. Jej smak jest miodowo-owocowy. Jedna z najdroższych herbat chińskich.

 • Keemun - herbata z prowincji Anhui, z hrabstwa Qimen. Liście pochodzą z wiosennych i letnich zbiorów. We wszystkich jej rodzajach wyczuć można nutę śliwki, sosny oraz kwiatów. 

 • Lapsang Souchong - herbata z krzewów rosnących w prowincji Fujian, w regionie gór Wuyi. Swój sosnowo-dymny smak i aromat zawdzięcza suszeniu liści nad ogniskiem z iglastych drzew. Wersja niewędzona pozbawiona jest cierpkości, bardziej wyczuwalne są w niej nuty jagód i kakao.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasze pozostałe wpisy: https://swiezopalona.pl/blog/herbata-chin-historia-rodzaje-uprawy-chinskiej-herbaty-zielonej-czarnej-zoltej-bialej-pu-erh

Indyjskie czarne herbaty

Mocne, intensywne, słodkie, delikatne - indyjskich rodzajów czarnej herbaty jest tak dużo, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Assam - region, w których rośnie herbata dająca intensywny, słodki napar bez cienia goryczy. Dobrze komponuje się z mlekiem i przyprawami korzennymi.

 • Nilgiri - herbata uprawiana na górzystym terenie, ma żywy kolor i delikatny smak z bogatym aromatem owoców.

 • Darjeeling - region, w którym powstaje najdelikatniejsza czarna herbata indyjska, bogaty jest w opady i słońce. Smak, aromat i kolor herbaty wyraźnie różnią się w zależności od pory zbiorów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasze pozostałe wpisy: https://swiezopalona.pl/blog/herbata-z-indii-7-glownych-regionow-uprawy-herbacianych-krzewow

Czarne herbaty ze Sri Lanki

Mocne, rześkie, cytrusowe - tak w skrócie można scharakteryzować lankijskie czarne herbaty. Najwyżej cenione herbaty produkowane na wyspie:

 • Nuwara Eliya - uprawy znajdują się na wysokości ponad 1800 m n.p.m., gdzie panują stosunkowo niskie temperatury. Liście dają napar o szlachetnym, delikatnym aromacie z kwiatowymi nutami.

 • Kandy - rośliny uprawiane są niżej, choć zbiory różnią się między sobą w zależności od ekspozycji na monsuny. Wszystkie rodzaje herbat z Kandy cechuje słodki smak, pełne body i bogaty aromat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasze pozostałe wpisy: https://swiezopalona.pl/blog/siedem-regionow-uprawy-herbaty-w-sri-lance-gdzie-na-cejlonie-rosna-herbaty-i-czym-sie-roznia-od-siebie

Czarne herbaty z Nepalu

Tutejsze herbaty porównywane są do tych zbieranych w Darjeeling - wynika to ze zbliżonych warunków naturalnych. Z tego też powodu dawniej najlepsze czarne nepalskie herbaty eksportowano do Indii i sprzedawano jako herbaty Darjeeling. Tutejsze zbiory dają napar  pełny, gładki, kwiatowy, bez cierpkiej nuty. Zauważalne są różnice pomiędzy zbiorami z  różnych pór roku - herbata z wiosennych zbiorów jest delikatna, a im bliżej końca lata, tym napar jest bardziej wyrazisty, owocowy, pełniejszy. Jesienne zbiory są znowu delikatniejsze, z nutami kwiatów i cytrusów.

Kenijskie czarne herbaty

Kraj ten posiada doskonałe warunki do uprawy herbaty - bogatą w minerały glebę, odpowiednie nasłonecznienie i opady deszczu. Bliżej jej do indyjskich wyrazistych herbat, przez co również świetnie smakuje w połączeniu z mlekiem. Jednak produkcja dobrej jakościowo herbaty jest w Kenii skromna. Znaczną większość zbiorów przetwarza się metodą CTC (crush, tear, curl), co sprzyja masowej produkcji, ale pozbawia liście bogatego smaku i szlachetności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasze pozostałe wpisy: https://swiezopalona.pl/blog/jakie-odmiany-ile-herbaty-produkuje-kenia

Czarna herbata z Malawi

Do niedawna większość plantacji stosowała metodę CTC, jednak powoli się to zmienia. Coraz częściej w Malawi herbata przetwarzana jest tradycyjnymi metodami, co znacznie podnosi jej jakość. Z tutejszych zbiorów powstaje wyrazisty napar z nutami słodowymi i owocowymi. 

Japońskie czarne herbaty

W Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowanie prym wiodą zielone herbaty, jednak w ciągu ostatnich 20-30 lat powoli się to zmienia. Co ciekawe, Japończycy zdecydowali się tworzyć czarne herbaty z tych samych krzewów, z których do tej pory produkowali herbaty zielone. Pozwoliło to na uzyskanie nowego, ciekawego smaku o aromatycznych kwiatowych nutach. Tutejsze czarne herbaty są lekkie, nie mają cierpkiego posmaku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na nasze pozostałe wpisy: https://swiezopalona.pl/blog/herbata-japonii-historia-ceremonia-parzenia-rodzaje-japonskiej-herbaty

Korea Południowa i czarna herbata

Ogrody herbaciane znajdują się głównie w pobliżu góry Jiri, w hrabstwie Hadong. Panuje tu sprzyjający klimat i wysoka wilgotność powietrza, a gleba zasilana jest minerałami dzięki bliskiemu sąsiedztwu morza. Wytwarzana tu czarna herbata daje napar łagodny, z nutami czekolady i wanilii, z wyczuwalnymi owocami czy miodem.