Nawet laik zauważy, że pośród czarnych herbat earl grey wyróżnia się smakiem i aromatem. Zawdzięcza je specyficznemu olejkowi, który dodawany jest do liści. Skąd wzięła się herbata earl grey, jak ją zaparzać i z czym podawać?

Czym herbata earl grey różni się od innych?

Tradycyjnie herbatę earl grey tworzy się na bazie czarnej herbaty, choć pojawiają się również wariacje wykorzystujące herbatę zieloną lub oolong. Do liści herbaty dodaje się olejek bergamotowy, który odpowiedzialny jest za charakterystyczny smak i aromat naparu.

Sam olejek pochodzi z pomarańczy bergamoty. Bergamota obecnie uprawiana jest m.in. we Włoszech, choć ojczyzną rośliny są prawdopodobnie tereny dzisiejszych Indii. Olejek wytwarza się ze skóry, kwiatów oraz liści tego niewielkiego cytrusa w kolorze limonki. Powszechnie olejek z bergamoty stosuje się w aromaterapii do leczenia stanów depresyjnych. 

Skąd wzięła się herbata earl grey?

Na temat pochodzenia herbaty earl grey krąży romantyczna legenda przypisująca nazwę nazwisku hrabiego Charlesa Grey’a, angielskiego premiera z XIX wieku. Zgodnie z legendą, syn chińskiego mandaryna został uratowany przed utonięciem przez jednego z ludzi hrabiego Grey’a. W podzięce mandaryn miał przekazać hrabiemu właśnie herbatę aromatyzowaną olejkiem bergamoty. 

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w Chinach zawsze większą popularnością cieszyła się zielona herbata jest to raczej mało prawdopodobne. Tym bardziej, że hrabia Grey nigdy nie odwiedził Chin. 

Powód pojawienia się w Europie herbaty earl grey jest znacznie bardziej prozaiczny. Transportowana statkami czarna herbata narażona była na szkodliwe działanie wilgoci. Olbrzymie ładunki mogła pokryć pleśń, a wtedy cały towar nadawał się wyłącznie do wyrzucenia. Podobnie, gdyby susz nasiąknął zapachem ryb, który był przecież na statkach wszechobecny. Aby na swój sposób zakonserwować czarną herbatę i ochronić ją, na niektórych statkach skrapiano ją właśnie olejkiem bergamotowym.

Jak zaparzać herbatę earl grey i z czym podawać?

Sam proces parzenia herbaty earl grey nie wymaga dużo uwagi, dzięki czemu spokojnie można przyrządzić ją do śniadania. Herbatę earl grey zaparza się identycznie jak większość czarnych herbat - 1 łyżeczkę suszu zalewamy 200 ml wody o temperaturze 95-98 stopni Celsjusza. Po trzech minutach oddzielamy liście od naparu, aby uzyskać pobudzający napój. 

Koneserzy herbat najchętniej piją earl grey bez dodatków, delektując się jej wyjątkowym smakiem i aromatem. Earl grey świetnie sprawdza się jednak również w towarzystwie mleka, dlatego tak chętnie podawana jest w ten sposób przez Brytyjczyków. Aby napój zbyt szybko nie ostygł, warto delikatnie podgrzać mleko. Earl grey dobrze smakuje nie tylko do śniadania, ale także w towarzystwie maślanych herbatników.