Herbata z mlekiem kojarzy nam się z Wielką Brytanią, chociaż to z Francji pochodzi znana w Europie bawarka. Nie był to jednak pierwszy napój, w którym łączono herbatę z mlekiem.

Bawarka, czyli herbata z mlekiem [PRZEPIS]

Pochodzenie bawarki nie jest do końca jasne. Zgodnie z najpopularniejszą wersją, po raz pierwszy bawarka we Francuskiej kuchni pojawiła się w 1689 roku, za sprawą książąt bawarskich, którzy gościli wtedy w Paryżu, w kawiarni Cafe Procope. Życzyli sobie czarną herbatę z syropem z paproci (sokiem kapillorowym). Z czasem bavaroise pojawiła się
w menu restauracji i zyskała popularność w całej Europie.

Podstawowy przepis na bawarkę jest prosty. Zaparzamy ulubiona herbatę tak, jak zwykle. Do filiżanki wlewamy najpierw mleko, mniej więcej do połowy, następnie dodajemy napar. W ten sposób uzyskujemy bazę, którą można do smaku dosłodzić (ale uwaga, mniej niż herbatę - mleko dodaje słodyczy) czy dodać inne składniki.

Jaką herbatę wybrać do bawarki?

Bawarkę zazwyczaj przyrządza się z dowolnej czarnej herbaty, rzadziej z zielonej lub białej. Można również wykorzystać mieszanki herbat z owocami lub kwiatami, zależnie
od upodobań. Najczęstszym dodatkiem jest mleko, ale niektórzy wolą mieszać herbatę ze śmietanką. Trudno dostępny syrop z paproci dawno temu zastąpiono ziołami, jak kwiat bzu, lipy, rumianek, szałwia itp. Niektórzy do bawarki dodają również żółtka, cynamon, brandy czy rum.

Masala czaj z Indii [PRZEPIS]

Słowo “masala” oznacza po prostu “przyprawę”. I faktycznie, jest to herbata z mlekiem zdominowana przez przyprawy. Nie istnieje jeden przepis na masala czaj, każdy region,
a nawet rodzina, ma swoje tradycje. Oprócz mocnej, czarnej herbaty i mleka używa się również cukru trzcinowego, miodu lub melasy oraz przypraw - kardamonu, cynamonu, imbiru, pieprzu, goździków itp.

Podstawa masala czaj to mleko i woda w zbliżonych proporcjach i ok. 1 łyżka przypraw na litr płynu. Składniki należy gotować w garnku przez ok. 20 minut, a następnie dodać susz czarnej herbaty w proporcji 1,5 łyżeczki na filiżankę. Po wymieszaniu suszu odstawiamy garnek na 4 minuty, aby liście mogły się zaparzyć. Mieszankę przelewamy przez drobne sitko do dzbanka i słodzimy do smaku. Hindusi dodają ok. 3-4 łyżek cukru na każdy litr napoju.

Süütej czaj z Mongolii [PRZEPIS]

“Süütej” to nic innego jak “mleko”. Tradycyjny mongolski napój podawany jest podczas ważnych rodzinnych uroczystości oraz na co dzień, podczas odwiedzin gości w jurcie. Jest jednym z najważniejszych mongolskich rytuałów. Czarkę należy ująć w obie dłonie. Odmowa skosztowania traktowana jest jak najgorsza obraza.

Przepis na mongolski süütej czaj nie jest skomplikowany - potrzebna jest dowolna zielona herbata, mleko (oryginalnie mleko jaka, ale krowie również zyskuje popularność), woda
i sól. Tradycyjnie do przyrządzania napoju wykorzystywano również owczy łój. W garnku gotujemy wodę, wsypujemy herbaciany susz. Dodajemy sól - ok. ćwierć łyżeczki na pół litra wody. Po wymieszaniu składników dodajemy mleko i tłuszcz. Gotując jeszcze przez chwilę, zamiast mieszania, nabieramy napój chochlą i wlewamy z powrotem, aż delikatnie się spieni. Napój rozlewamy do czarek.