Süütej czaj to dosłownie herbata z mlekiem, ale przyrządzania na sposób mongolski, charakterystyczny dla koczowniczego ludu - z mlekiem oraz tłuszczem, którego nigdy dość w surowych warunkach klimatycznych. Mongołowie taką herbatę piją z każdej okazji i zawsze częstują nią gości. Sposób przyrządzania i podawania süütej czaj są ściśle określone, ale dopuszczalne są pewne modyfikacje.

Przepis na masala czaj

Nie ma jednego, właściwego przepisu na tę herbatę, w każdym domu panują nieco inne zwyczaje, szczególnie dotyczące czasu gotowania i proporcji przypraw, dlatego przepis na masala czaj można modyfikować według własnych upodobań.

Składniki do süütej czaj:

  • 0,5 litra wody,

  • 0,5 litra mleka; powinno to być mleko jaka, ale można zastąpić je krowim, byle tłustym,

  • 1 łyżka baraniego łoju; można go zastąpić masłem,

  • 3 łyżeczki zielonej herbaty; powinna być mocna, aby skontrastować mleko i tłuszcz,

  • sól.

Wodę zagotowujemy w garnku. Wsypujemy herbatę. Gdy się zaparzy, dodajemy mleko i lekko podgrzewamy, dodając tłuszcz oraz sól do smaku. Mikstury nie należy mieszać, ale nabierać do chochli i z góry wlewać z powrotem do garnka. Napój powinien nieco się spienić.

W niektórych rodzinach do mongolskiej herbaty dodaje się również zioła, kaszę lub bansz, czyli małe pierożki z mięsem. Dzięki temu herbata zamienia się właściwie w pożywną zupę, zastępując posiłek.

Sposób podawania süütej czaj

Za punkt honoru Mongołowie obierają sobie poczęstowanie każdego gościa w jurcie domową herbatą z mlekiem. Biel ma symbolizować czyste intencje. Zwyczaj ten powstał w czasach koczowniczych plemion. Dzięki niemu każdy zbłąkany wędrowiec miał pewność, że w napotkanej jurcie otrzyma ciepły, dodający energii napój i trochę zwykłej serdeczności.

Do dzisiaj süütej czaj jest ważnym elementem każdej większej i mniejszej uroczystości oraz zwykłych sąsiedzkich wizyt. Poczęstowanie gościa czarną herbata bez mleka uchodzi za ogromny nietakt. Czarkę z napojem gospodyni podaje gościowi oburącz, i w taki sam sposób należy ją przyjąć na znak szacunku.