Herbata z termosu nie jest szczytem marzeń koneserów, ale są takie sytuacje, gdy jesteśmy skazani na to naczynie. Podczas górskiej wyprawy późną jesienią czy zimą każdy będzie miał ochotę na rozgrzewający napój, który doda sił i zmobilizuje do dalszej wędrówki. Jak zaparzyć herbatę w termosie?

Aby uzyskać optymalny smak herbaty, najlepiej zaparzyć ją tak, jak zwykle, w szklanym lub ceramicznym dzbanku. Dzięki temu napar lepiej się zaparzy, a jednocześnie w łatwy sposób usuniemy liście. Herbatę przygotowujemy więc tak, jak zazwyczaj, pamiętając o pojemności termosu, który mamy do dyspozycji. Warto posłodzić napój - cukier doda sił podczas chłodnej wędrówki.

Jaką herbatę wybrać do termosu? Najlepiej sprawdzają się wszelkie odmiany czarnej herbaty. Gorszym wyborem są napary z delikatnych białych czy zielonych herbat, które mogą zostać zdominowane przez metaliczny posmak.Jak przygotować termos na herbatę?

Podstawowa zasada korzystania z termosów to przypisanie ich do konkretnych napojów. Jeśli choć raz do termosu wlejemy kawę, na zawsze przesiąknie jej zapachem. Podobnie jest z herbatami - te bardziej intensywne zostawiają trwały ślad.

Przed przelaniem jakiegokolwiek napoju do termosu, należy nalać do niego trochę wrzątku i zakręcić na chwilę. Dzięki temu uszczelki staną się bardziej elastyczne, a samo naczynie nabierze temperatury, co dodatkowo przedłuży efekt termiczny. 

Po powrocie z wyprawy termos należy jak najszybciej opróżnić z resztek i umyć. Wskazane jest wyparzenie zarówno naczynia, jak i wszystkich elementów. Termos należy odstawić do całkowitego wyschnięcia. Nie powinno się wkładać go do szafki złożonego - lepiej, by się zakurzył, niż w środku miałaby pozostać kropla wody lub utrzymać się zapach.Kto wynalazł termos?

Pierwszy termos powstał na przełomie XIX i XX wieku. Skonstruował go do laboratoryjnych potrzeb Jacques-Arsène d'Arsonvala, francuski lekarz, fizyk i fizjolog. Niezależnie dekadę później własny termos zaprojektował również szkocki chemik i fizyk, James Dewar. 

Jednak dopiero Reinhold Burger w 1907 roku opatentował umieszczenie szklanego termosu w metalowej obudowie, która chroniła przed stłuczeniem. Tym samym stało się możliwe uruchomienie produkcji termosów na domowy użytek.

Z termosów chętnie korzystała brytyjska armia podczas I wojny światowej. Żołnierzom czekającym w okopach rozdawano ciepłą herbatę w termosach, która pomagała im ogrzać się.