„Ludzie nie mówią, że używają Aeropressu. Mówią, że kochają Aeropress” – twierdzi Alan Adler, twórca tego rewolucyjnego urządzenia. Podobnie myślą Radek Nožička i Aleš Pospíšil, twórcy pierwszego filmu dokumentalnego o Aeropressie.

Aeropress Movie to krótki film dokumentalny, który ma przedstawić historię tego urządzenia – od zaprojektowania go przez Alana Adlera w swojej pracowni w Kalifornii, poprzez kolejne mistrzostwa w parzeniu kawy.

Autorzy chcą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Aeropress stał się tak popularnym urządzeniem zarówno wśród profesjonalnych baristów, jak i domowych miłośników kawy.

Dwóch aeropressmaniaków miało pomysł.

Na pomysł nakręcenia filmu o Aeropressie wpadło dwóch panów – Radek Nožička i Aleš Pospíšil. Obaj znają się od lat, mają na koncie wiele filmów, które od 2014 roku publikują na kanale European Coffee Trip na YouTube. Przez 3 lata jeździli wspólnie po kawiarniach w całej Europie, by znaleźć najciekawsze, najbardziej przyjazne kawowe miejsca. Rozmawiali z wieloma baristami, mistrzami i zwykłymi wielbicielami czarnego napoju.

Jednym z naszych największych marzeń było nakręcenie filmu dokumentalnego o tematyce kawowej – przyznał Radek.

W ich głowach zakiełkował pomysł, by stworzyć film o Aeropressie. Film, który pokaże kolejne etapy popularności tego urządzenia – od deski kreślarskiej, poprzez premierę, aż do inauguracji mistrzostw świata w parzeniu kawy za pomocą Aeropressu.

Panowie zaplanowali wizyty w Oslo, Seulu i Palo Alto. Chcieli odbyć rozmowy ze wszystkimi, którzy przyczynili się do sukcesu urządzenia, w tym z Alanem Adlerem (twórcą Aeropressu), Timem Wendelboe (inicjatorem mistrzostw świata), Andersem Valde (pierwszym mistrzem świata) czy Jeffem Verellenem (dwukrotnym mistrzem świata).

A potem przeszli do realizacji swojego planu.

Ponieważ zebranie pieniędzy na realizację swojego planu przerosło Radka i Aleša, zwrócili się o pomoc do innych. I tak wystartowała kampania na Kickstarterze.

Pomysłodawcy planowali zebrać 10 000 euro. Wśród oferowanych nagród były te warte 5 euro (czyli po prostu ściągnięcie z sieci gotowego filmu) po droższe, takie jak ziarna kawy, filtr Prismo, filmowe plakaty czy możliwość wyświetlenia filmy w swojej kawiarni w dowolnym miejscu na świecie.

Kampania była sukcesem. Udało się zebrać aż 15,041 euro, czyli 150% wymaganej sumy. A Radek i Aleš przystąpili do pracy.

Minął rok.

I przyszła pora na premierę. Film jest już skończony, a niedługo będzie można go zobaczyć na ekranach wybranych kin. Będzie można naocznie się przekonać, jak wygląda efekt wielu miesięcy pracy Radka i Aleša.

Mamy też dobrą wiadomość – premierowy tour obejmie także Polskę, a konkretnie Warszawę. Jeśli więc nie wyobrażacie sobie życia bez swojego Aeropressa, a Warszawa wam po drodze, warto wybrać się do kina.

Kiedy i gdzie można obejrzeć?

  • 18 października, Kino Scala, Ołomuniec, Czechy
  • 19 października, Kino Metropol, Ołomuniec, Czechy
  • 19 października, Fellow HD, San Francisco, USA
  • 19 października, The Barn, Berlin, Niemcy
  • 19 października, CoffeePirates, Wiedeń, Austria
  • 19 października, Omega House, Bukaresz, Rumunia
  • 19 października, Kino Pilotů, Praga, Czechy
  • 20 października, Kino Luna, Warszawa, Polska
  • 3 listopada, Coffee of Ostrava, Ostrawa, Czechy
  • 15 listopada, Tim Wendelboe, Oslo, Norwegia

Zapowiedź filmu

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.