Młynki do kawy – jaki wybrać?

Kawa często bywa najważniejszym elementem porannego rytuału niejednej osoby. Przez to warto sprawić, żeby nasz poranek był najwyższej jakości – dzięki jak najlepszej kawie! Istnieje multum sposobów na zaparzenie czarnego naparu. Możemy inwestować w ekspresy przelewowe, ciśnieniowe, kawiarki, French Pressy, AeroPressy, drippery i tak dalej. Chwila z naszym napojem to przygotowanie się na dzień w pracy. To chwila relaksu, od której często zależy nasze dobre samopoczucie przez resztę dnia oraz moment zbierania energii. Od wieków wysoce cenione jest pobudzające działanie kawy. Poza samym efektem wypicia napoju – bardzo ważny jest smak i aromat!

Mimo wielu technik parzenia owej czarnej ambrozji – jedno jest pewne i zgodne. Ziarna naszej ulubionej kawy powinny być uprzednio dobrze zmielone. Wbrew pozorom, od odpowiedniego zmielenia ziaren zależy smak naszego ulubionego naparu, a przecież chcemy jak najlepszego, kawowego doznania. Warto zmielić kawę chwilę przed jej zaparzeniem. Dlaczego? Ziarna zmielone dużo wcześniej nie będą miały tak dobrego aromatu, a wykonany z nich napar będzie gorzej smakował. Mielenie kawy przyspiesza proces jej wietrzenia, dlatego ceniąc sobie najwyższą jakość – lepiej zakupić kawę w ziarnach, a mielić ją dopiero przed przygotowaniem napoju – na pewno odczujecie różnice, jeśli wcześniej kupowaliście kawę mieloną. 

Jak najprościej odróżnić od siebie młynki do kawy? Jaki młynek do kawy to najlepszy wybór?

Odpowiedzi na te pytania mogą być niejednoznaczne. Wszystko zależy od tego, co nas interesuje. Przede wszystkim trzeba się zastanowić pod jakim kątem chcemy owe młynki rozróżniać. 

Jeśli chodzi o typ mielenia – wyróżniamy młynki żarnowe i nożowe. Jeśli chodzi o mechanikę – ręczne i elektryczne. Rozróżnia się również młynki ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. 

Wielu się zgodzi, że zapach świeżo zmielonej kawy należy do tych najprzyjemniejszych! Na samym początku mielono ją za pomocą kamieni, a później moździerzy. Obecnie młynki można określić jako kilka, współgrających ze sobą elementów. Są to: obudowa, żarna lub noże tnące, silnik lub korbka, pojemnik na zmielony już produkt. 

Silnik kontra korbka!

W domu rodzinnym prawdopodobnie każdego z nas, można było znaleźć stary młynek na korbkę. Kształtem przypominał sześcian i posiadał gustowną, drewnianą szufladkę! Takie młynki są spotykane do dziś! Używanie ich nie przegrzewa kawy, przez co jej aromat unosi się dłużej! Są również młynki elektryczne, najczęściej nożowe, jednak istnieje też dużo modeli żarnowych – to jednak oznacza wyższą cenę. Młynek elektryczny Baratza Encore to produkt, który sprawdzi się idealnie w domowym zaciszu, ale również w kawiarni! Generuje bardzo mało pyłu i jest wyposażony w stożkowe, stalowe żarna. Co ważne – dzięki specjalnej konstrukcji nie nagrzewa mielonej kawy! 
Dużo tańszym produktem jest młynek ręczny Kalita KH 3, który pozwala na wygodne mielenie kawy, jednak nie posiada tylu funkcji. Jest natomiast mały i lekki, dzięki czemu nie zabierze dużo miejsca w podróży.

Młynki elektryczne – nie wymagają włożenia żadnej siły, wszystko dzieje się automatycznie. Często posiadają dużo więcej funkcji, niż młynki ręczne. Jeśli musisz obsłużyć dużą liczbę gości lub po prostu pijasz dużo kawy – to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od ręcznych młynków. Elektryczne urządzenia są bardziej wydajne! Ziarna mielone są dokładnie, natomiast modele nożowe przegrzewają zmielone ziarna, dlatego ich aromat szybciej się ulatnia. Warto też wspomnieć, że elektryczne młynki są niezwykle hałaśliwe i bardziej awaryjne, dlatego trzeba kupować urządzenia pewne. Ciekawym młynkiem elektrycznym jest Nivona CafeGrano 130, który może zmielić dużą ilość kawy i posiada wiele funkcji. Można sterować grubością zmielenia ziaren, regulować czas mielenia, a ponadto delikatny sposób działania urządzenia sprawia, że zmielona kawa nie traci aromatu!

Młynki ręczne – często zaskakują swoim ponadczasowym wyglądem i okazują się nieodłącznym elementem wystroju naszej kuchni! Takie urządzenia pracują niezwykle cicho, a mielone ziarna nie przegrzewają się, dlatego ich aromat utrzymuje się dłużej i jest lepiej wyczuwalny. Prędkość mielenia jest natomiast niska, dlatego obsługując wielu gości musielibyśmy się nieźle namęczyć, żeby kawy starczyło dla wszystkich. Ponadto, często nie ma możliwości wybrania grubości mielenia ziaren, ale jego bezawaryjność z pewnością nadrabia tę wadę. Warto pochylić się nad tymi urządzeniami, jeżeli szukamy czegoś o oryginalnym designie. Młynek ręczny Zassenhaus Montevideo przyciągnie uwagę gości! Posiada regulację grubości mielenia i gwarancję 25 lat na to, że żarna będą działać bezawaryjnie! Młynek Timemore Nano świetnie się sprawdzi w nowoczesnych kuchniach, dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi. Dzięki małym rozmiarom świetnie sprawdzi się w podróży każdego kawosza! W zestawie znajduje się elegancki pokrowiec.

Żarna kontra ostrza!


Tutaj nie zaskoczy nikogo, że młynki żarnowe cechują się dużo wyższą jakością. Sprawia to jednak, że wydatek na nie jest dużo większy. Jeśli chcemy zaoszczędzić – warto pochylić się nad młynkami nożowymi. Różnic między oboma typami jest sporo, jednak wszystko jest uargumentowane ceną. Zgódźmy się jednak w tym, że jakość naszego naparu to ważna kwestia!

Młynki żarnowe – te urządzenia nie rozcinają ziaren, a ścierają je. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Ich cena jest dużo wyższa niż tych nożowych, natomiast idzie za tym dużo wyższa jakość. Kawa nie przegrzewa się podczas mielenia, a mniejsza ilość pyłu kawowego sprawi, że uzyskamy napar o mniejszej kwaśności.  Świeżo Palona oferuje wiele młynków tego typu, ponieważ gwarantuję one najwyższą jakość zmielonych ziaren. Hario MM-2 to popularny młynek ręczny o klasycznym wyglądzie, wykonany z drewna. Można z łatwością regulować grubość mielenia za pomocą pokrętła pod uchwytem młynka.

Młynki nożowe – bardziej budżetowa wersja młynka. Kawa zmielona przez takie urządzenie szybciej wietrzeje i cechuje się większą kwasowością. Prowadzi do tego duża ilość pyłu kawowego, który wytwarzany jest podczas rozcinania ziaren przez ostrza na nierówne kawałki. 

Materiał wykonania

Zwykle są to cztery rodzaje tworzywa. Młynki często składają się z kilku rodzajów materiałów. Do wykonania młynka do kawy najczęściej używa się drewna, plastiku, szkła lub stali. Ciekawą funkcją młynków ze szkła jest to, że możemy obserwować proces mielenia podczas jego trwania. Stal sprawia, że urządzenie jest niezwykle wytrzymałe, a drewno lub plastik zapewnia lekką wagę, dzięki czemu taki młynek dobrze się sprawdzi w podróży. W takiej podróży świetnie sprawdzi się Hario Slim – młynek ręczny, cechujący się małymi rozmiarami i niezwykle małą wagą, bo około 200 gramów. Dzięki temu, bez problemu nada się do walizki w samolocie lub pociągu. Żarna tego modelu są regulowane, a to wszystko w bardzo przystępnej cenie!

Niektóre młynki są wykonane z ciekawszych materiałów, jak na przykład La Cafetiere Copper o ceramicznych żarnach, wykonany z miedzi i posiadający unikalny, industrialny kształt.