Kawa to napój, który cieszy się ogromną sympatią na całym świecie. Kiedyś kawiarnie prześcigały się w jakości oferowanego espresso. Obecnie popularność zyskują tak zwane kawy speciality. To określenie po raz pierwszy wykorzystała Erna Knutsen, już w 1974 roku. Miało to miejsce przy okazji pisania artykułu do Tea & Coffee Trade Journal, które było cenionym magazynem branżowym swojego czasu. Erna Knutsen użyła tego wyrażenia w celu określenia najlepszych ziaren, których produkcja odbywa się w specjalnych warunkach mikroklimatycznych.

Kawa przed tym jak trafi ładnie zapakowana na sklepowe półki, jest uprzednio poddawana odpowiedniej obróbce. W przypadku kaw speciality dominują trzy rodzaje obróbki ziaren, ale w wyniku rosnącej popularności tej dziedziny - mamy okazję obserwować wiele ciekawych eksperymentów, które pozwalają na powstawanie smaków unikalnych, które do tej pory były w palarniach kawy niespotykane.

Natural, Washed i Pulpet natural, nazywana także obróbką Honey - to właśnie trzy główne rodzaje obróbki kawy. W poniższym artykule przybliżymy Ci, na czym polega proces obróbki kawy Honey. 

Obróbka Honey - Pulped Natural

Obróbka kawy Honey stosowana jest przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej, jak chociażby Salwador. Kawy pochodzące z tych rejonów cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród osób, które kawę kochają. Szczególnie tą, którą parzy się w nietypowy sposób. To z wiśni kakaowca powstaje twarde, małe ziarno, które zawiera w sobie różnego rodzaju intensywne smaki - zależnie od tego, jakiej obróbce została poddana.

W przypadku obróbki Honey wiśnia usuwana jest mechanicznie, ale możliwe jest pozostawienie określonej ilości miąższu. Dzięki temu istnieje dużo mniejsze ryzyko, że dojdzie do nadmiernej fermentacji. Kawa poddana takiemu rodzajowi obróbki charakteryzuje się dosyć słodkim posmakiem. Dzieje się tak poprzez cukry, które znajdują się w pozostawionym miąższu. Następnie owoce kawy poddawane są procesowi rozdrabniania, który odbywa się naturalnie. To metoda, która zużywa trochę więcej wody, ale dzięki temu całkowicie oddziela ziarna w trakcie usuwania miazgi.

Następnie ziarna kawy mogą być bezpiecznie przechowywane, gdyż wystarczająco niski poziom wilgotności uniemożliwia gnicie. Zanim kawa poddana obróbce metodą Honey trafi na sklepowe półki - jest ona trzymana w magazynie od miesiąca, do dwóch. Pergamin z ziaren usuwany jest za pomocą łuskania dosłownie chwilę przed eksportem. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu młyna. Kolejnym etapem jest zbadanie rozmiaru i koloru ziaren. Możliwe jest to dzięki specjalistom maszynom, które służą także do segregacji. Profesjonalne palarnie zawsze dbają o odpowiednie zabezpieczenie ziaren kawy przed eksportem. To z kolei przekłada się na ich długą świeżość oraz mocny aromat.

Obróbka kawy Honey - eksperymentuj ze smakiem

Kawy, które zostały poddane tego typu obróbce, charakteryzują się wyraźną słodyczą, o czym już wspomnieliśmy. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem owocowych aromatów, które potrafią dominować w smaku - to opisywany rodzaj kawy będzie dla Ciebie interesującą propozycją. Kwasowość z kolei w przypadku kaw typu Honey potrafi być dużo wyraźniejsza niż w przypadku innych. Kawa potrafi mieć wiele oblicz, dlatego zachęcamy Cię do eksperymentowania w tej materii

Na rynku istnieje wiele urządzeń służących do alternatywnych metod parzenia kawy. Do wyboru masz między innymi Aeropress czy Chemex. Każda z metod parzenia wyciąga z kawy inne właściwości smakowe. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi już wiesz, na czym polega obróbka kawy Honey, a także czym charakteryzuje się kawa, która w ten sposób jest opisana. Jeżeli interesuje Cię zgłębianie wiedzy dotyczącej tego szlachetnego napoju - to zachęcamy Cię do przeczytania reszty naszych artykułów, w których dzielimy się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Obróbka Honey to tylko jedna z metod, dlatego jeżeli chcesz poznać inne tajniki znane najlepszym baristom na świecie - to nie zwlekaj i sięgnij po resztę informacji, które znaleźć możesz na naszym blogu.