Kawa jest jednym z najczęściej przygotowywanych naparów na świecie i wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez tego napoju. Warto się jednak zastanowić nie tylko nad smakiem, ale przede wszystkim wpływem kofeiny na organizm. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie - czy uzależnienie od kofeiny faktycznie występuje?

Uzależnienie od kofeiny - czy kawa uzależnia?

Kofeina to substancja występująca naturalnie w kawie, ale również herbacie, yerba mate czy guaranie. Nawet przyjmowanie wysokich dawek nie stanowi większego zagrożenia dla życia, jednak trzeba wiedzieć, że uzależnienie od kofeiny jest zjawiskiem powszechnym na całym świecie. Warto jednak na wstępie uspokoić - nawet przewlekłe nadużywanie nie prowadzi do zmian patologicznych w narządach.

Uzależnienie od kofeiny

Przed omówieniem samego uzależnienia od kawy czy szerzej kofeiny, poruszymy kwestie związane z działaniem tej substancji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kofeina jest substancją psychoaktywną. Oczywiście, nie można jej klasyfikować obok psychostymulantów pokroju kokainy lub amfetaminy, jednak nadal wpływa na organizm i może w niektórych sytuacjach powodować uzależnienie. Jest doceniana za poprawę koncentracji i ogólnej sprawności umysłowej, zwiększenia metabolizmu i zmniejszenia zmęczenia.

Eksperci potwierdzają, że kofeina jest najczęściej stosowanym środkiem psychoaktywnym na świecie, jednak z drugiej strony ryzyko uzależnienia jest w jej przypadku dość niskie, choć występuje. Trzeba mieć świadomość, że uzależnić się można od wielu substancji, nie tylko tytoniu, alkoholu i narkotyków. Chodzi na przykład o cukier czy ortoreksję, czyli uzależnienie od ścisłej kontroli i perfekcjonizmu, zwłaszcza w zakresie odżywiania.

Maksymalna dawka kofeiny wynosi około 600mg, natomiast w jednej filiżance kawy znajduje się 100-150mg. Śmiertelna dawka substancji wynosi aż 10g, dlatego jest praktycznie nieosiągalna w przypadku picia kawy lub herbaty.

Uzależnienie pojawia się wtedy, kiedy substancja spełnia u danego człowieka kilka warunków. Po pierwsze zmienia się tolerancja na specyfik przy nadmiernym stosowaniu, po drugie istnieją objawy odstawienia kofeiny, a po trzecie - ograniczenie jej spożycia jest problematyczne.

Odstawienie kawy - objawy

Uzależnienie od kawy powoduje różne objawy odstawienia kofeiny w przypadku przerwania przyjmowania napoju.

Głównym objawem jest ból głowy po odstawieniu kawy. Inne charakterystyczne czynniki to bezsenność, lęk czy niepokój. W niektórych przypadkach dochodzi także do drażliwości i wybuchowości, a także drżenia mięśni i pobudzenia. Częstym symptomem odstawienia kofeiny jest też zwiększone wydalanie moczu, zaburzenia czucia, zaburzenia pracy serca, a także problemy z układem pokarmowym (biegunki i nudności).

Jako miłośnicy kawy dobrze wiemy, że uzależnienie od kofeiny może być problematyczne, a przecież przyjmowanie aromatycznego naparu powinno być przyjemnością, a nie koniecznością. Z tego powodu dobrze jest zrobić krótki odwyk od kawy. Symptomy związane z zespołem abstynencyjnym nie powinny trwać dłużej, niż 9 dni.

Odwyk od kawy

Mogłoby się wydawać, że odwyk od kawy polega na zupełnym zaprzestaniu przyjmowania napoju. Tymczasem nie jest to dobre rozwiązanie. Eksperci zalecają stopniowe zmniejszanie dawek kofeiny (np. każdego dnia o filiżankę mniej), by ostatecznie skorzystać z kawy bezkofeinowej. Trzeba jednocześnie mieć świadomość, że kofeina znajduje się również w niektórych lekach, herbacie, czekoladzie i napojach typu cola. Picie naparu powinno mieć miejsce o określonych porach. Jeśli na przykład pijesz kawę rano, to nie rezygnuj z tego, ponieważ będzie to dla organizmu sporym szokiem.

Bezkofeinowa kawa pozwoli nie zmienić nawyku, ale nadal nie przyjmować zbyt dużej ilości kofeiny. Po pewnym czasie organizm nie będzie już wymagał tej substancji do codziennego funkcjonowania, dlatego picie kawy stanie się tylko i wyłącznie przyjemnością!

Kofeina ma wiele zalet!

Uzależnienie od kawy czy kofeiny jest negatywnym zjawiskiem, jak każde inne uzależnienie. Trzeba jednak pamiętać, że kofeina ma wiele pożądanych właściwości. We wcześniejszej części wpisu wspomnieliśmy o poprawie koncentracji i redukcji zmęczenia. Do tego można dodać poprawę koordynacji ruchowej. Co więcej, badania potwierdzają pozytywny wpływ na męskie libido.

Przyjmujesz za dużo kofeiny? Wybieraj kawę słabszą lub bezkofeinową

Jeśli chcesz ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny, to korzystaj na przykład ze słabszych mieszanek lub metod wyróżniających się niską zawartością omawianej substancji. Dobrym pomysłem jest także kawa bezkofeinowa. Na pewno w każdym przypadku chcesz się cieszyć pysznym smakiem napoju, dlatego serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości kawy (zwykłe i bezkofeinowe), a także liczne herbaty oraz akcesoria ułatwiające proces parzenia. W każdym przypadku możesz liczyć na wysoką jakość i atrakcyjne ceny.