Świeżo Palona

Tydzień promocji trwa! Produkty spożywcze przecenione nawet do 20%. Użyj kodu: tydzien-promocji Kliknij i sprawdź!

Plastikowy, szklany czy porcelanowy… czyli w czym najlepiej pić kawę

Plastikowy, szklany czy porcelanowy… czyli w czym najlepiej pić kawę

Kiedyś pijąc kawę ze styropianowego kubeczka, odniosłem wrażenie, że jej smak jest paskudny i to nie koniecznie dlatego, że sama kawa jako napój była zła. O jakości kawy trudno było się wypowiedzieć, jako że zapach i smak napoju zdominował ten straszny styropianowy kubek… Dlatego dzisiaj trochę na temat materiałów, z których wykonane są kubki, filiżanki i wszystko to, w czym kawa jest podawana. Ich rodzaj może w diametralny sposób wpłynąć na odbiór smaku kawy. W poniższym wpisie postaram się przedstawić Wam różne rodzaje materiałów, abyście mieli świadomość w czym najlepiej podawać Wasze domowe espresso, tak by móc się nim naprawdę delektować, a jakich materiałów należy się wystrzegać.

Pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsze” bezapelacyjnie należy się naczyniom z porcelany. Dzięki porcelanie Twoja kawa będzie miała szansę ujawnić swój prawdziwy smak i aromat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że porcelana bardzo dobrze utrzymuje ciepło, dzięki czemu kawa zachowa swoją temperaturę i aromat na dłużej.

Na drugim miejscu jest szkło. Szklane filiżanki i kubki mają podobne właściwości ciepło-izolacyjne do porcelany, jednak pod tym względem mimo wszystko ustępują porcelanie. Jednak są tacy, według których kawa podana w szklanej filiżance po prostu wygląda lepiej. Wyobraźmy sobie na przykład cappuccino w takiej właśnie filiżance. Szkło pozwoli nam wejrzeć do wnętrza napoju składającego się z warstwy mleka, kawy i pianki… Kompozycja po prostu idealna. Cieszy nie tylko podniebienie, ale i oko.

Kubki ze stali nierdzewnej także świetnie trzymają temperaturę kawy. Jednak w przypadku tego materiału, co bardziej wrażliwi smakosze mogą skarżyć się na wpływ stali nierdzewnej na smak kawy. Oczywiście, większość kubków ze stali nierdzewnej w doskonały sposób utrzymuje temperaturę kawy i dodatkowo są specjalnie zaprojektowane, aby podnieść właściwości izolacyjne. Warto też wspomnieć, że kubki turystyczne wysokiej jakości wykonane są z materiałów, które minimalizują ubytek smaku kawy. Dodatkowym plusem jest możliwość używania ich w podróży, gdyż posiadają pokrywkę.

Oczywiście, trzymajcie się z daleka od kubeczków styropianowych, a także plastikowych i papierowych. Materiały te w diametralny sposób zmieniają smak kawy... Niestety, przekonałem się o tym osobiście i nigdy więcej nie popełnię tego błędu! Kawa to dużo więcej niż pyszny napój. Daje Ci energię, by prężnie zacząć dzień; wprowadza Cię w tę przyjemną aromatyczną przestrzeń, której nie chcesz opuszczać i za którą tęsknisz już z ostatnim łykiem ciemnego napoju. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko zaparzyć dobrą kawę z dobrych ziaren, ale także podać ją w naczyniu, które pozwoli cieszyć się tym, za co cenimy kawę najbardziej - jej bogatym smakiem.

Tagi: kawa, porady, filiżanki, kubki, porcelana, plastik, szkło

Komentarze

Tomasz Topa 2014-11-19 14:32:17
To podzielę się taką mają historyjką :) Rok 2010, Sycylia, całkiem elegancka restauracyjka. Czyli miejsce, gdzie raczej wiedzą jak pić i podawać kawę. Koleżanka obok dostaje porcelanową filiżaneczkę z espresso. Po chwili kelner przynosi również moje espresso: na porcelanowym spodeczku... plastikowy kubeczek! Kelner, why? "Bo nam się skończyły normalne, a zmywarka jeszcze nie skończyła. Buon appetito!" ;)
2014-11-19 14:32:17
Dobre:) Ale mimo wszystko znaczy to tyle, że w lokalu była dobra kawa jak im zabrakło filiżanek:)
Jezus 2017-03-07 21:48:42
Ja też przepadam za kawą w porcelanie

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


Wybrani producenci

5 powodów dla których warto u nas kupować