Świeżo Palona
Ślaz dziki, czyli polska niebieska herbata ziołowa

Ślaz dziki, czyli polska niebieska herbata ziołowa

Ślaz dziki, popularna ozdoba naturalnych ogrodów, ma zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych gardła. Sprawdza się również w kuracji dolegliwości gastrycznych i skórnych u niemowląt. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ślaz dziki i jaka jest jego cena na rynku. 

Ślaz dziki - gdzie rośnie?

Ślaz dziki (Malva sylvestris), nazywany również malwą, ślazikiem, ślazówką, ślazem zajęczym czy malwą dziką, to jedna z popularniejszych roślin znanych w ziołolecznictwie w naszej części Europy. Pierwotnie ślaz rósł w Europie, Azji i Afryce Północnej, ale z czasem rozprzestrzenił się i dziś można go spotkać na każdym kontynencie poza Antarktydą. 

Roślina osiąga do 1 metra wysokości, składa się z jednego głównego oraz kilku bocznych pędów. Łodyga jak i dolne części liści są mocno owłosione, kwiaty składają się z osobnych płatków, mają kolor fioletowy lub jasnoróżowy. Malwy można spotkać w przydrożach, na nieużytkach, przy brzegach rzek i w zaroślach. Rosną tam, gdzie mają dostęp do światła, a ziemia bogata jest w azot. Obecność ślazu dzikiego świadczy o wysokiej zawartości piasku w glebie. 

Właściwości i zastosowanie ślazu dzikiego

Najcenniejszym składnikiem ślazu dzikiego jest śluz, którego roślina zawiera do 6 proc. Dzięki jego obecności ślaz stosuje się jako środek osłaniający zarówno w stanach zapalnych dróg oddechowych i gardła. Kontakt suszu z woda wyzwala śluz, który powleka i łagodzi dolegliwości jamy ustnej, gardła oraz krtani, ułatwia odkrztuszanie. Stosuje się go do płukania gardła u dzieci i dorosłych. 

Napar z malwy pomaga również w dolegliwościach gastrycznych. Regularnie wypijana filiżanka naparu wyścieła wnętrze układu pokarmowego naturalnym śluzem, który pomaga regulować perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Niemowlętom można podawać go w formie lewatywy.

Co ciekawe, ślaz dziki doskonale sprawdza się także w stosowaniu zewnętrznym. Zalecany jest jako łagodny środek do kąpieli niemowląt, u których występuje atopowe zapalenie skóry. Śluz zawarty w ślazie nie tylko nie podrażnia, ale także łagodzi stan zapalny skóry i nawilża ją. Stosuje się go także jako balsam do intensywnego nawilżenia skóry. W takim wypadku susz powinien być zaparzany w mniejszej ilości wody.

Niebieska herbata ze ślazu dzikiego

Dawniej używano ślazu dzikiego jako jarzyny. Służył za podstawę zup ziołowych, sałatek oraz jako dodatek do wielu dań. Wykorzystywano do tego zieloną część rośliny - pędy oraz liście. Dzisiaj z liści i kwiatów malwy przygotowuje się przede wszystkim susz do naparu o wyjątkowym, niebieskim kolorze.

Gdzie kupić ślaz dziki - cena

Cena suszu ślazu dzikiego uzależniona jest nie tylko od producenta, ale także od składu. Cena 100 g suszu z samych liści to ok. 20-30 zł, ale już za susz z kwiatów ślazu dzikiego zapłacimy 30-50 zł. Najlepsze efekty smakowe i lecznicze uzyskamy, wykorzystując mieszankę liści i kwiatów. Ślazu należy szukać w sklepach zielarskich - stacjonarnych lub internetowych.

Jak parzyć ślaz dziki?

Zależnie od tego, jak drobno pokruszone są kwiaty i liście malwy, na każdą filiżankę wsypujemy od 1 do 2 łyżeczek suszu. Zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie należy oddzielić liście od naparu. Najlepiej pić, gdy napój jest jeszcze ciepły, by uniknąć delikatnego zbrylenia, które może wystąpić z powodu obecności śluzu. 

Tagi: właściwości, zioła, niebieska herbata, domowa apteczka, ślaz dziki

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować