Lipa, jedno z bardziej charakterystycznych dla Polski drzew, raz w roku kwietnie, wydając kwiaty, z których susz stosuje się w domowej medycynie przede wszystkim na przeziębienia. Jednak zastosowanie znajdzie również jako delikatna herbatka na uspokojenie czy problemy trawienne.

Lipa - polskie drzewo

Lipy rosną na półkuli północnej, w umiarkowanej strefie. Są drzewami długowiecznymi, od wieków zdobią parkowe alejki również w Polsce. Zawsze chętnie wykorzystywane były w snycerstwie, ponieważ drewno lipy jest dość miękkie i łatwo poddaje się obróbce. Nadaje się również jako surowiec na instrumenty czy mniejsze meble.

Jest rośliną wysoce miododajną, nie dziwi więc, że można wyodrębnić miód powstały właśnie z pyłków kwiatowych tego drzewa. Całe pokolenia leczyły się naparem z suszonych kwiatów lipy. Dawniej w medycynie naturalnej wykorzystywano również liście oraz korę lipy. 

Swego czasu lipa była na tyle popularnym w Polsce drzewem, że uznawano ją za jeden z symboli kraju. W przedwojennych Niemczech lipa była elementem znaku polskiej młodzieży. Wielu poetów i pisarzy nawiązywało w swojej twórczości do tego drzewa. A miesiąc lipiec nosi swoją nazwę od okresu, w którym właśnie kwitną lipy. To wtedy zbiera się kwiaty do suszenia. 

Właściwości kwiatu lipy

W niepozornych białych lub żółtych kwiatach lipy znajduje się mnóstwo dobroczynnych związków - flawonoidów, fitosteroli, garbników, pektyn, olejków eterycznych, kwasów organicznych, soli mineralnych czy witamin, przede wszystkim C i PP.

Najczęściej napar z lipy wykorzystuje się przy przeziębieniach - działa napotnie, ułatwia odkrztuszanie, łagodzi podrażnione gardło, niweluje chrypkę, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C wspomaga odporność w okresie przeziębieniowym lub powrót do zdrowia. 

Jednak lipa ma również inne zastosowania. Filiżanka naparu działa uspokajająco, zwłaszcza u osób starszych lub młodzieży. W tym samym celu zaleca się również kąpiel z dodatkiem naparu. Jednocześnie napar można stosować w lekkich zaburzeniach trawienia - ponieważ pobudza wytwarzanie soku żołądkowego oraz łagodzi napięcie mięśni gładkich. 

Kwiat lipy działa doskonale również na włosy, szczególnie te o jasnych kolorach. Łagodzi podrażnienia skóry głowy czy świąd, nawilża ją, a włosom nadaje zdrowego połysku. Płukanki można stosować nawet po każdym myciu włosów. 

Herbata z kwiatu lipy - jak parzyć?

Jeśli samodzielnie zbieramy liście, koniecznie trzeba wybrać drzewa znajdujące się z dala od ruchu ulicznego i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo, należy pamiętać, że idealny susz to połączenie kwiatów dwóch odmian lipy - drobnolistnej oraz szerokolistnej. Łatwiejszym rozwiązaniem jest kupno gotowej mieszanki. Cena suszonych kwiatów lipy to ok. 10 zł za 100 g.

Parzenie kwiatu lipy nie odbiega od przygotowywania naparów z innych popularnych ziół. Dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wody i odstawiamy na 8-10 minut do zaparzenia pod przykryciem. Po odcedzeniu napar jest gotowy do picia lub wykorzystania jako płukanka.