Stanom zapalnym gardła towarzyszy przesuszona śluzówka, co z kolei może prowadzić do pogłębiania się infekcji. Częste nawadnianie gardła ciepłymi napojami złagodzi charakterystyczne drapanie i nawilży śluzówkę. W przypadku herbat nie ma znaczenia, z jakiego suszu przygotujemy napój, ponieważ najważniejsza jest jego temperatura oraz dodatki. Należy jednak unikać picia krótko zaparzanych czarnych herbat przed snem. W tym przypadku lepiej sprawdzi się pozbawiona teiny rooibos.

Dodatki do herbaty na ból gardła

Wskazane jest właściwie wszystko, co delikatnie zmieni konsystencję herbaty i nada jej aksamitności. Najskuteczniejsze dodatki to te, które przywołują wspomnienia z dzieciństwa:

  • Miód: W okresie przeziębieniowym powinien być w każdym domu. Wzmacnia organizm, a dodany do herbaty rozgrzewa i przyjemnie łagodzi drapanie w gardle. Ponieważ
    w zbyt wysokiej temperaturze traci część swoich wartości odżywczych, najlepiej dodać go przed samym podaniem.
  • Cytryna: Popularny w Polsce dodatek do herbaty świetnie sprawdza się podczas przeziębienia - oczyszcza gardło, dzięki czemu pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu
    się infekcji.
  • Mleko: Bawarka to również dobry wybór podczas przeziębienia, szczególnie w połączeniu z miodem. Pamiętaj, by podgrzać delikatnie mleko przed dodaniem do naparu, aby nie obniżyło zbyt szybko temperatury napoju.
  • Syropy i soki owocowe: Najlepiej z malin czy czarnego bzu. Nie dość, że złagodzą dokuczliwe objawy, dodatkowo zadziałają rozgrzewająco. A poza tym to ogromna dawka witamin.


Herbata ziołowa na ból gardła i chrypkę

Od pokoleń w leczeniu bólu gardła sprawdzają się napary z ziół. Nie chodzi tu jednak o ciepłą, rozgrzewającą herbatę, ale napar do płukania gardła, który można stosować również u kilkuletnich dzieci. Przygotować go można z rumianku, szałwii czy kory dębu. Taki napar nie tylko złagodzi dolegliwości, ale również pomoże zniwelować stan zapalny w gardle. 

Do płukanki na ból gardła stosujemy nieco inne proporcje niż parząc herbatę ziołową - dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy na kwadrans do zaparzenia. Następnie należy odczekać, aż temperatura osiągnie ok. 40°C. Płukanie gardła można powtarzać 3-4 razy na dobę do ustąpienia objawów.