Kombucha szczególnie znana jest w środowisku osób interesujących się medycyną naturalną, zdrowym odżywianiem czy też ziołolecznictwem. Jej właściwości lecznicze w medycynie naturalnej wykorzystywane są już od 2000 lat! Co to jest kombucha? Jakie posiada właściwości? 

Kombucha – co to jest? 

Kombucha, zwana także grzybem herbacianym, jest napojem uzyskiwanym ze słodzonej herbaty, która poddana zostaje fermentacji przez „grzybek herbaciany” – inaczej znany jako grzybek japoński, bądź SCOBY. W jej skład wchodzą bakterie z rodzaju Acetobacter oraz Gluconobacter, które syntezują kwasy organiczne. Ponadto zawiera ona drożdże z rodzajów Saccharomyces, Saccharomycodes, Schizosaccharomyces, Zygosaccharomyces, Dekkera, Candida, Torulospora, Koleckera, Pichia, Mycotorula i Mycoderma – odpowiedzialne za rozkładanie cukru, a także za przeprowadzanie syntezy etanolu.

Grzyb japoński inaczej zwany kombuchą ma postać galaretowatej, plackowatej masy. Może występować w kolorze białym lub jasnopomarańczowym. Po jego dodaniu do wcześniej posłodzonej herbaty zaczyna on fermentować. W efekcie powstaje słodko-kwaśny, musujący, orzeźwiający napój o charakterystycznym smaku. Może mieć on różne barwy – począwszy od jasnoszarej aż po ciemnobrązową. 

Właściwości zdrowotne napoju z kombuchy

Napój ten posiada bardzo bogaty skład – zawiera kwasy organiczne, witaminy z grupy B, składniki mineralne, etanol, kofeinę, dwutlenek węgla, białka, tłuszcze, polifenole, a także cukry. Dzięki tak sporej ilości związków napój z kombuchy posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego większość z nich nie została jeszcze potwierdzona badaniami naukowymi.

Kombucha świetnie sprawdzi się w przypadku odtruwania organizmu, wynikającego z obecności kwasu glukuronowego, a także jego pochodnych. Dodatkowo dzięki zawartości witamin, polifenoli, a także innych minerałów ma działanie antyoksydacyjne. Wspiera również układ odpornościowy, mając duży wpływ na odbudowę flory bakteryjnej. Ponadto reguluje pracę układu pokarmowego, usprawnia pracę nerek i pęcherza moczowego, a także wspomaga regenerację wątroby.

Napój z kombuchy szczególnie sprawdzi się u osób zmagających się z wieloma dolegliwościami, takimi jak bezsenność, utrata pamięci, brak apetytu, wysoki cholesterol, osłabienie, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy reumatyzm. Co więcej, napój z grzybka japońskiego polecany jest również osobom cierpiącym na AIDS, a nawet nowotwór.

Także producenci kosmetyków doceniają cenne właściwości kombuchy. Co to oznacza? Znalazła ona swoje zastosowanie w przypadku toników i płynów do demakijażu twarzy, preparatów zwalczających trądzik, kremów przeciwzmarszczkowych, rozświetlających czy wygładzających, a także kosmetyków do włosów. 

Przeciwwskazania do picia kombuchy 

Należy pamiętać, że z uwagi na zawartość alkoholu we wspomnianym napoju nie mogą pić go dzieci, a także kobiety w ciąży. Nie jest zalecany również diabetykom, z uwagi na obecność cukru. Ponadto szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na kamicę szczawianową, grzybicę przewodu pokarmowego czy też miażdżycę. W przypadku osób zmagających się z biegunkami bądź zespołem jelita drażliwego picie kombuchy może przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Napój nie powinien być także spożywany przez chorych z osłabionym układem immunologicznym. 

Jak przygotować napój z kombuchy? 

Wiesz już, co to jest kombucha – przyjrzyjmy się zatem sposobowi jej przyrządzania! W pierwszej kolejności w przygotowanym wcześniej szklanym lub ceramicznym naczyniu zaparz torebkę herbaty ekspresowej lub dwie łyżeczki herbaty liściastej w jednym litrze wody. Następnie pozostaw napar do ostygnięcia. Do tak przygotowanej herbaty dodaj pół szklanki cukru, jedną łyżkę octu winnego i dokładnie wymieszaj. Kolejno dołóż kombuchę jaśniejszą stroną do góry, tak aby grzyb pływał pośrodku naczynia. Całość przykryj gazą lub oddychającym płótnem, a następnie odstaw w suche, ciepłe miejsce na około 8 dni. Po 5 dniach napój nadaje się do spożycia – wtedy jego smak powinien być zbliżony do cydru. Z kolei po 7 dniach, w przypadku dłuższej fermentacji, powstaje ocet winny, którego można używać do zaszczepienia kolejnego napoju.

Gdy Twój napój z kombuchy będzie już gotowy, oddziel nową warstwę grzyba od starej, a następnie ułóż je w osobnych naczyniach z przykryciem, zalewając niewielką ilością napoju z kombuchy. Tak przygotowanego grzyba wstawiamy do lodówki -  zapada on wtedy w stan hibernacji, dzięki czemu może przetrwać nawet 36 miesięcy. Powstały napój przelej przez sitko do pojemników i przechowuj w lodówce. Napój z kombuchy najlepiej spożywać po uprzednim schłodzeniu.