Świeży imbir zagościł w naszej kuchni dość niedawno. Doskonale sprawdza się w herbacie w połączeniu z miodem i cytryną - wypróbuj nasz przepis. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, czy trzeba obierać imbir do herbaty? Podpowiadamy również, jak przechowywać imbir, by dłużej zachował świeżość. 

Jak kupować imbir?

Świeży imbir dostaniemy w wielu sklepach i na targowiskach przez cały rok, jest stosunkowo tani. Kłącza imbiru sprzedawane są w większych lub mniejszych kawałkach. Imbir powinien być twardy, mieć jasną skórkę o jednolitym kolorze. Stary imbir poznamy po lekko pomarszczonej powierzchni i przebarwieniach. 

Imbir jest bardzo wydajny, na filiżankę herbaty wystarczy nam 1 cm korzenia, ale sprzedaje się go w większych kawałkach. To jednak nie szkodzi, ponieważ dobrze przechowywany imbir spokojnie wytrzyma kilka tygodni.

Czy trzeba obierać imbir do herbaty?

Teoretycznie obieranie imbiru nie jest konieczne. Gdybyśmy hodowali go w przydomowym ogródku, gdzie jesteśmy pewni czystości gleby i nie stosujemy pestycydów, byłoby to zupełnie zbędne. Szczególnie, gdy imbiru używamy w plastrach, by oddał sok, a nie zjadamy go.

Jednak importowany z Azji imbir może pochodzić z różnych plantacji, gdzie stosowane są środki wspomagające rozwój kłączy. Dodatkowo, po zebraniu mogą być zabezpieczane, aby dobrze zniosły transport i oczekiwanie w sklepie na klienta. To w skórce gromadzi się większość ewentualnych metali ciężkich, pestycydów itp. Dlatego dobrą praktyką jest obieranie imbiru ze skórki. 

Można do tego wykorzystać obieraczkę lub nóż - ważne, by skórka, którą odcinamy, nie była zbyt gruba, wystarczy usunąć zdrewniałą część w ciemniejszym kolorze. Niektórzy polecają nawet obieranie imbiru łyżeczką, a właściwie zeskrobywanie skórki. Warto pamiętać, by obierać tylko tyle skórki, ile imbiru wykorzystamy. Reszta powinna zostać nienaruszona, by dłużej zachować świeżość.

Jak przechowywać imbir?

Imbir jest bardzo wdzięczny do przechowywania. Najdłużej zachowa świeżość, jeśli będziemy trzymać go w lodówce, w pojemniku z warzywami. Przechowywany kawałek powinien być nieobrany, ponieważ skórka tworzy naturalną barierę, która pomaga utrzymać wszystkie wartościowe substancje, oraz smak i aromat wewnątrz kłącza.

Trzeba jednak pamiętać, że imbir może zacząć pleśnieć od nadmiaru wilgoci. Dlatego wskazane jest wykładanie szuflady na warzywa specjalną matą lub plastikową kratką, aby te nie leżały w skraplającej się wodzie. Dzięki temu imbir zachowa świeżość nawet przez 2-3 miesiące.

Jeśli kupiliśmy zbyt dużo imbiru, z powodzeniem można go nawet zamrozić. W tym celu warto jednak obrać korzeń i pokroić go na plastry lub kawałki, by móc rozmrażać tylko tyle, ile potrzebujemy. Przy mrożeniu należy zwrócić uwagę, by kawałki się nie sklejały. W zamrażalniku imbir wytrzyma nawet pół roku. 

Przepis na herbatę z imbirem

Jeśli zalejemy wrzątkiem jednocześnie liście i imbir, herbata może się nie zaparzyć, dlatego ważna jest kolejność dodawania składników. Jednocześnie nie chcemy, by napar za bardzo wystygł, dlatego trzeba działać szybko. Najlepszy do zaparzenia herbaty z imbirem będzie imbryk z wyjmowanym koszykiem na liście herbaty. 

Składniki

  • 2 łyżeczki ulubionej czarnej herbaty

  • 400 ml wody

  • 2 cm korzenia imbiru pokrojone w cienkie plastry

  • 2 plastry cytryny

  • 2 łyżeczki miodu

Herbatę zaparzamy jak zwykle, susz zalewając gorącą wodą i zaparzamy przez 3 minuty. Następnie wyciągamy koszyczek na susz, usuwamy herbatę, a w jej miejsce wkładamy pokrojony cienko imbir. Czekamy kolejne trzy minuty i usuwamy koszyczek. Wrzucamy do dzbanka cytrynę, dodajemy miód i mieszamy. Gotowy napar przelewamy do filiżanek.