Chwilowo porzucamy kawowy temat, żeby opowiedzieć Wam trochę o popularnym ostatnio napoju - kombuchy. Czym jest grzybek herbaciany? Jakie ma właściwości? Jak przygotować własną kombuchę?Przeczytajcie do końca, a poznacie odpowiedzi na pytania.

CZYM JEST KOMBUCHA?

Brzmi egzotycznie? Podpowiemy Wam, że to bliska krewna herbaty. Powodem jej wyjątkowości jest grzybek herbaciany, inaczej skoby. Bez niego kombucha nie mogłaby powstać! Grzybek składa się z kultur bakterii oraz drożdży dzięki czemu posiada magiczną zdolność do fermentacji. Właśnie tak najprościej można opisać
kombuchę: to nic innego jak fermentowana herbata, czyli lekko kwaśny i delikatnie musujący napój.

WŁAŚCIWOŚCI KOMBUCHY

Kombucha słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, ale skąd one pochodzą? Herbaciany napój ma bardzo bogaty skład - zawiera kwasy organiczne, witaminy z grupy B, składniki mineralne, etanol, kofeinę, dwutlenek węgla, białka, tłuszcze, polifenole, a także cukry. To właśnie dzięki tak licznym związkom kombucha pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego większość z nich nie została jeszcze potwierdzona badaniami naukowymi.


Kombucha świetnie sprawdzi się w przypadku odtruwania organizmu, wynikającego z obecności kwasu glukuronowego, a także jego pochodnych. Dodatkowo dzięki zawartości witamin, polifenoli, a także innych minerałów ma działanie antyoksydacyjne. Wspiera również układ odpornościowy, mając duży wpływ na odbudowę flory bakteryjnej. Ponadto reguluje pracę układu pokarmowego, usprawnia pracę nerek i pęcherza moczowego, a także wspomaga regenerację wątroby.

Cenne działanie kombuchy doceniła również branża kosmetyczna. Coraz częściej możecie zauważyć na drogeryjnych półkach kosmetyki z herbacianym napojem w składzie. Szczególne zastosowanie znalazła w kremach przeciwzmarszczkowych, rozświetlających czy wygładzających, preparatach przeciwtrądzikowych, a także w kosmetykach do włosów.

PRZECIWWSKAZANIA

Przed chwilą rozpisaliśmy się na temat zbawiennego działania kombuchy, ale pojawia się mały haczyk: nie każdy może ją pić. W napoju znajduje się alkohol, dlatego nie powinny go spożywać dzieci czy kobiety w ciąży. Ze względu na zawartość cukru kombuchy powinni również unikać diabetycy. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby cierpiące na kamicę szczawianową, grzybicę przewodu pokarmowego oraz miażdżycę, a także zmagający się z biegunkami i zespołem jelita drażliwego. Podobnie napój nie powinien być spożywany przez chorych z osłabionym układem immunologicznym.

JAK PIĆ KOMBUCHĘ?

Herbaciany napój należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od 1 do 2 łyżek o pojemności ok. 30 ml dziennie. Z czasem spożycie może wzrastać, jednak nie powinno się przekraczać 150 ml trzy razy dziennie.

PRZYGOTOWANIE WŁASNEJ KOMBUCHY

Teraz już wiecie czym jest kombucha i jakie ma działanie. Nadeszła pora na praktykę! Zabieramy się za przygotowanie własnej kombuchy! Co prawda napój z fermentowanej herbaty jest coraz łatwiej dostępny w sklepach spożywczych, ale same zakupy nie sprawiają tyle frajdy co jej własna produkcja :)

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Po pierwsze herbatę. Na początek polecamy klasyczną czarną, ale potem można eksperymentować z innymi rodzajami, np. zieloną. Dwie łyżeczki liściastej herbaty lub torebkę ekspresowej zaparzamy litrem wody i pozostawiamy do wystudzenia. Następnie do zimnej już herbaty dodajemy pół szklanki cukru i jedną łyżkę octu winnego, mieszamy do rozpuszczenia. Do tak przygotowanej mikstury wkładamy gwiazdę całego przedsięwzięcia - grzybka herbacianego. Skoby umieszczamy jasną stroną do góry, tak aby pływał po środku naczynia. Cały nasz zestaw nakrywamy gazą lub oddychającym płótnem i odstawiamy w suche, ciepłe miejsce.

Po 5 dniach kombucha jest gotowa do picia. Najlepiej w międzyczasie próbować napoju i zakończyć fermentację w momencie, gdy smak będzie dla nas odpowiedni. Im krócej czekamy tym napój będzie słodszy, im dłużej tym stanie się bardziej kwaśny. Jeśli zostawimy kombuchę na ponad tydzień, powstanie ocet winny, którego możemy użyć do zaszczepienia kolejnej kombuchy.

Co się dzieje z grzybkiem? Wyciągamy go z naczynia i oddzielamy nową warstwę od starej, następnie przekładamy do osobnych naczyń z przykryciem i zalewamy gotową kombuchą. Umieszczone w lodówce zapadają w stan hibernacji, dzięki czemu mogą przetrwać nawet do 36 miesięcy! Powstały napój przechowujemy w lodówce. Kombucha najlepiej smakuje schłodzona w upalne dni :)