Przedstawiamy Wam kolejny artykuł przybliżający pochodzenie naszych kaw. Finca Monteblanco jest jedną z trzech farm należących do Rodrigo Sancheza. Właściciel zasłynął nie tylko jako producent świetnej jakości ziaren, ale także jako osoba, która znajduje nowe podejście do tworzenia i przetwórstwa kolumbijskiej kawy. Wraz z zespołem z Aromas del Sur wdraża ciągłe innowacje starając się uzyskać nowy wymiar kawy. 

Finca Monteblanco

Finca Monteblanco to farma położona wysoko wzdłuż krętych górskich dróg Vereda Tocora w San Adolfo. To rodzinne gospodarstwo zarządzane przez Rodrigo Sancheza Valencia w tradycji uprawy kawy, która rozpoczęła się od jego dziadka. Licząca 18 hektarów Monteblanco znajduje się na wzgórzu. Młyn oraz suszarnie leżą na szczycie, natomiast pola uprawne kawy są położone nieco niżej na zboczach. 

W 2002 roku Rodrigo uczestniczył w lokalnym programie uczącym lokalne dzieci cuppingu. Wcześniej Rodrigo wraz z rodziną nie zwracali większej uwagi na profile smakowe kawy w filiżance. Dzięki cennej nauce cuppingu, Rodrigo oraz jego ojciec i dziadek stworzyli powiązania pomiędzy technikami rolniczymi a walorami smakowymi kawy. 

W tym czasie Rodrigo zaczął również uczyć się o konkursach, które oceniają najlepsze partie z gospodarstw w regionie. Zauważył, że gospodarstwa wygrywają tylko raz, a potem nigdy więcej. Postanowił rozważyć, jak konsekwentnie produkować kawę wysokiej jakości. To doprowadziło go do zbadania drzew posadzonych na Monteblanco, kiedy odkrył różne odmiany, które jego dziadek zasadził w 1980 roku.

Oprócz odmian najbardziej powszechnych w Kolumbii, Rodrigo odkrył, że istnieją drzewa, których wcześniej nie zauważył. Kawa z nich smakowała podobnie do odmiany Geisha. To był początek separacji odmiany Pink Bourbon. Rodrigo dowiedział się, że jego dziadek kupił te sadzonki w San Adolfo na początku lat 80., podczas ataku rdzy liści, kiedy musiał wymienić część drzew na farmie.

Nowa odmiana Arabiki

Finca Monteblanco jest przestrzenią, gdzie Rodrigo wraz ze swoją żoną i zespołem eksperymentują z uprawą ziaren kawowca. Ich celem celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału kawy poprzez przycinanie i odżywianie drzewek kawowca, aby zwiększyć ich produktywność. Zbiory na farmie trwają cały rok ze względu na zmieniający się klimat w ciągu ostatniej dekady. 

Dzięki staraniom właściciela oraz pracowników farmy udało się stworzyć nową odmianę kawowca Pink Bourbon. Kawa z tych ziaren jest bardzo podobna do tych z odmiany Geisha, jednak według Rodrigo Sancheza ma nawet lepszy smak. Kubek Pink Bourbon jest pełny, ma zrównoważoną kwasowość, dominują w niej smaki owoców tropikalnych, marakui, herbaty czy jaśminu. Kawa zachwyca soczystością i kremowością. 

Kiedy pasja do kawy łączy się z nauką 

Oprócz oceny każdej odmiany, która znajduje się w gospodarstwie, a następnie uprawy tych o najbardziej pożądanych profilach smakowych, Monteblanco eksperymentuje z nowymi i różnymi sposobami przetwarzania kawy. Z powodu rozłożenia zbiorów na dziesięć miesięcy w roku, istnieje możliwość przetwarzania kaw z wydłużonym czasem fermentacji, a także metodami natural i full honey, które wymagają więcej czasu niż obróbka metodą washed. Farma Finca Monteblanco została pionierem zimnej fermentacji, która polega na wydłużeniu czasu, jaki nasiona kawy spędzają ze słodkim śluzem, a to wszystko w kontrolowanych warunkach. Szczególną uwagę zwraca się na proces suszenia ziaren kawy. Odbywa się on bez pośpiechu i ze szczególną dbałością, aby ziarna starzały się wolno i nie ulegały pleśnieniu. Dla różnorodnych metod obróbki dopasowuje się odpowiedni proces suszenia, aby wydobyć z kawy jak największy potencjał. 

Finca Monteblanco to wyjątkowe miejsce, a kawy które są tam produkowane przez zgrany zespół odzwierciedlają ciężką pracę włożoną w ich uprawę oraz przetwórstwo.