Dlaczego herbata jest gorzka, choć sporo kosztowała? Przyczyn gorzkiego smaku herbaty zielonej czy czarnej może być kilka, ale najważniejsza z nich to nieodpowiedni sposób parzenia. Najlepsza rada to czytanie wskazówek producenta odnośnie czasu i temperatury parzenia herbaty. A dlaczego herbata z cytryną jest gorzka? Na to pytanie też odpowiadamy. 

Słodzenie herbaty w Polsce

Większość z nas pamięta z dzieciństwa, że herbatę należy obowiązkowo posłodzić. Gorzka herbata drapała w gardle, była po prostu nieprzyjemna. Nie zawsze wynikało to jakości czy sposobu parzenia samej herbaty, często przyczyna leżała gdzie indziej. Dlaczego w polskich domach przeważnie słodzi się herbatę?

Po pierwsze, niewiedza. Większość ziół czy owoców możemy trzymać w wodzie po zaparzeniu i nie wpłynie to na smak naparu. W przypadku herbaty czarnej, bo ta była najlepiej znana w polskich domach, ta zasada się jednak nie sprawdza. 

Po drugie, jakość wody. Jej uzdatnianie polega na dodawaniu mieszanek, które nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale zmieniają jej smak. Do tego twarda woda czy rdzewiejące rury i otrzymamy tzw. gorzką herbatę - której nie da się wypić, jeśli nie dodamy do niej cukru. 

Po trzecie, jakość herbaty. W przeciętnych polskich domach w najlepszym wypadku można było znaleźć niskiej jakości liściaste, mocne herbaty assamskie czy cejlońskie. Na rynku nie było większego wyboru herbat czarnych, nie mówiąc już o zielonych czy innych. 

Skąd gorzki smak w herbacie?

Dzisiaj, gdy mamy już dostęp do dobrych jakościowo herbat i delikatnej, dobrej wody, nadal zdarza się, że napar ma nieprzyjemny, gorzki smak i nijak nie da się go wypić bez słodzenia. Przyczyny mogą być dwie:

  • zbyt długi czas parzenia,

  • zbyt wysoka temperatura parzenia.

Gdy liście zalewamy ciepła wodą, po pewnym czasie - zazwyczaj po 3 minutach - zaczynają wydzielać organiczne związki chemiczne, zwane polifenolami, a inaczej - garbnikami. To one sprawiają, że smak staje się gorzki i nieprzyjemnie drapie w gardle. 

W normalnych ilościach garbniki nie są szkodliwe, wręcz mają dobre działanie dla organizmu - przede wszystkim wspierają układ pokarmowy, przyspieszają łagodzenie stanów zapalnych. W nadmiarze jednak zmniejszają wchłanianie żelaza oraz witamin.

Dlaczego czarna herbata jest gorzka?

W przypadku czarnych herbat odpowiedzialny za gorzki smak zazwyczaj jest czas parzenia. Liście zalewamy wodą o temperaturze powyżej 95 st. C, natomiast parzyć powinniśmy je przez ok. 3 minuty, chyba, że producent zaleca inaczej. Po tym czasie liście wydzielają coraz więcej garbników, więc napar gorzknieje. 

Niektóre herbaty możemy zaparzać kilkakrotnie, jednak każdy kolejny napar będzie smaczny pod warunkiem, że za pierwszym razem nie przetrzymamy liści zbyt długo w ciepłej wodzie. A więc po każdym parzeniu należy przelać cały napar do filiżanek lub wyjąć sitko z liśćmi i odstawić je do przestudzenia.

Dlaczego zielona herbata jest gorzka?

Parzenie dobrej zielonej herbaty jest nieco trudniejsze, ponieważ istotny tu jest nie tylko czas parzenia, ale także temperatura wody. Zielone herbaty są bardziej zróżnicowane niż czarne. Przykładowo, chińską Green Spiral Tea zalewamy wodą o temperaturze 90 st. C i zaparzamy przez 3 minuty. Z kolei japońska Sencha Makinohara najlepsza będzie, gdy zalejemy ją woda o temperaturze 60-70 st. C i będziemy parzyć przez 2 minuty. Natomiast chińska Gunpowder wymaga zalania wodą o temperaturze ok. 75 st. C i parzenia przez zaledwie 1,5 minuty. 

Tak więc najlepsza rada, gdy zielona herbata jest gorzka, to spojrzenie na informacje od producenta. Zawsze można też spróbować nieco zmodyfikować czas czy temperaturę, zgodnie z zasadą - im zimniejsza woda lub krótszy czas parzenia, tym napar powinien być smaczniejszy. 

Przy wielokrotnym parzeniu zielonej herbaty, podobnie jak w przypadku czarnej, liście możemy ponownie wykorzystywać, dopóki nie przetrzymamy ich zbyt długo w ciepłej wodzie i nie zaczną wytwarzać się garbniki. 

Czemu herbata z cytryną jest gorzka?

Fani czarnej herbaty z cytryną najczęściej dodają do niej cukier, jednak pomimo tego nadal zdarza się, że napój jest gorzki. Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być dwa. 

Po pierwsze, złe umycie owocu. Cytryny są pryskane, aby dotarły do naszych domów w jak najlepszym stanie. Dlatego przed rozkrojeniem należy dokładnie je umyć. Jak? Najlepiej oblać wrzątkiem i wyszorować szczotką do cytrusów. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego posmaku.

Po drugie, zbyt wczesne dodanie cytryny. Plaster powinniśmy dodać, gdy herbata jest już zaparzona, przelana do filiżanki, a temperatura napoju spadła do ok. 70 stopni. W przeciwnym razie mogą rozpocząć się reakcje chemiczne, które powodują właśnie gorzki posmak herbaty z cytryną.