Świeżo Palona

Kawa Peru Cajamarca Limon Grade 1 Washed & Herbata lipowo-malinowa 20% taniej - tylko do końca tygodnia! Ostatnia szansa - kliknij!

Jaką puszkę na herbatę wybrać?

Jaką puszkę na herbatę wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo puszek na herbatę. Wzorów i kolorów nie sposób zliczyć. Ogromną popularnością cieszą się metalowe pojemniki na susz z chińskimi czy japońskimi motywami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze puszki na herbatę, gdzie ją trzymać i jak myć, by służyła jak najdłużej?

Odpowiednio dobrana puszka na herbatę może stanowić piękną ozdobę. Jednak nie o sam wygląd tu chodzi. Od tego, jaka puszkę wybierzemy i gdzie będziemy ją przechowywać, zależy jakość naszego suszu. Im puszka będzie bardziej szczelna i schowana przed działaniem niskich i wysokich temperatur, tym dłużej susz pozostanie świeży i aromatyczny. Jeśli mamy więcej takich pojemników, warto z zewnątrz opisać, jaka herbata mieści się w środku. Każde otwieranie opakowania i dopuszczanie do suszu powietrza skraca czas jego najwyższej jakości.

Jak wybrać puszkę na herbatę?

Jeśli wieczko jest nakładane na puszkę, istnieją dwa sposoby na uzyskanie szczelności - jeden to wyłożenie brzegów silikonową uszczelką. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo silikon prędzej czy później może nasiąknąć zapachem z zewnątrz. Alternatywą jest takie wyprofilowanie puszki, by wieczko idealnie nachodziło na pojemnik. Bardzo łatwo sprawdzić szczelność - im trudniej zdjąć wieczko, tym mniej powietrza dostaje się do środka.

Jednak wygodniejszym rozwiązaniem, przy którym nie ryzykujemy rozsypania suszu podczas siłowania się z pokrywką, jest proste rozwiązanie, znane od lat z butelek czy słoików. W takiej konstrukcji wieczko jest połączone z pojemnikiem, a sam mechanizm obsługujemy jedną ręką. Bez względu na konstrukcję, powinno się unikać puszek ze szklanym “okienkiem”, przez które światło dociera do herbaty. 

Warto zwrócić uwagę na to, by puszka była nieco większa niż objętość herbacianego suszu, który chcemy w niej przechowywać. Gdy będziemy chcieli zmieścić susz w zbyt małym naczyniu, niepotrzebnie go połamiemy. Susz powinien swobodnie mieścić się w puszce.

Gdzie przechowywać puszki na herbatę?

Choć szczelna puszka jest najlepszym naczyniem do przechowywania herbacianego suszu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie ją trzymamy. Piękne, zdobione puszki mogą stanowić świetną ozdobę, ale należy również zwrócić uwagę na poziom nasłonecznienia miejsca, w którym taką puszkę wystawimy. Zarówno niskie, jak i zbyt wysokie temperatury nie wpływają dobrze na jakość suszu. Dlatego należy unikać miejsc, gdzie puszka narażona będzie na działanie słoneczne. 

Podobnie sprawa ma się z kuchennymi szafkami. Do przechowywania herbaty należy wybierać półki znajdujące się w większej odległości od kuchenki. Absolutnie należy wystrzegać się przechowywania herbacianego suszu w szafce znajdującej się bezpośrednio nad kuchenką. Mebel nagrzewa się od pary z garnków, powodując wyższą temperaturę również w środku.

Jak myć puszki na herbatę?

Metalowe puszki dość łatwo przyjmują zapach przechowywanych produktów. Jeśli puszka choć raz użyta była do przechowywania kawy, nie nadaje się już na herbaciany susz. Gdy go do niej włożymy, bardzo szybko aromat kawy zdominuje herbatę. Podobnie jest z aromatycznymi i delikatnymi herbatami - do puszki możemy jako następną wsypać mocniejszą herbatę, lecz nigdy odwrotnie.

Myć puszki należy bardzo delikatnie i dokładnie. Wyłącznie w rękach, z użyciem miękkiej gąbki i łagodnego płynu do naczyń. W razie potrzeby puszkę można przelać wewnątrz wrzątkiem. Trzeba jednak uważać na zewnętrzną powierzchnię - ręcznie malowane wzory mogą być bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Silikonowe wykończenia również zasługują na uwagę. Jeśli są ściągane, najlepiej rozebrać puszkę na części i umyć każdą osobno.

Po umyciu bardzo ważne jest dokładne wysuszenie puszki. Najlepiej od razu wytrzeć ją bawełnianą ścierką, a następnie odstawić otwartą w przewiewnym miejscu, by dokładnie wyschła. Przed wsypaniem suszu koniecznie trzeba upewnić się, że w puszcze nie została ani kropla wody. Można do tego wykorzystać cienką chusteczkę, która dostanie się w każdy róg.

Tagi: przechowywanie, herbata, pojemniki, puszki

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować