Domowa kawa latte coraz bardziej zyskuje na popularności. Na początku pandemii, kiedy możliwość odwiedzania ulubionych kawiarni była mocno ograniczona, ludzie szybko zatęsknili do swoich ulubionych potraw czy napojów. Można było zauważyć wtedy trend, który polegał na próbach nauczenia się przyrządzania domowego latte (i nie tylko) samodzielnie.

Wiele osób miało problem z przygotowaniem tego wyjątkowego napoju, więc odpowiadając na pytanie, jak zrobić domowe chai latte , postanowiliśmy sami przygotować dla Was wyjątkowy przepis, który pozwoli Wam z łatwością zaparzyć tę pyszną kawę.

Chai latte – przepis

Do zrobienia chai latte potrzebujemy następujących składników:

  • 2x filiżanka wody
  • 2x filiżanka mleka
  • 10-12 ziaren czarnego pieprzu
  • cynamon (najlepiej w lasce)
  • kawałek imbiru (pokrojony w cieniutkie plasterki, 3cm wystarczą)
  • kilka ziaren kardamonu (my stosujemy 4–5)
  • 1–1,5 łyżeczki ulubionej kawy
  • 2 łyżki miodu (może być cukier jeśli nie masz)

Jak zrobić chai latte?

Pierwszym krokiem jest podgrzanie wody. W tym celu gotujemy całość, czyli dwie filiżanki, na średnim ogniu. Podczas kiedy woda się gotuje, my możemy zająć się przygotowaniem bazy. W moździerzu umieszczamy pieprz i kardamon, tłuczemy te dwie przyprawy razem. Przesypujemy do innego naczynia i odstawiamy na bok. Dalej rozbijamy w ten sam sposób cynamon, ponownie przesypujemy (do pustego naczynia) i odstawiamy (nie mieszamy na razie z resztą). Następnie czynność w moździerzu powtarzamy z imbirem. Kiedy mamy już wszystkie składniki przygotowane, wsypujemy je do wody pojedynczo, jeden za drugim.

Kiedy wszystko już zostało dodane do wody, to całość gotujemy przez 8-10 minut, po czym dodajemy cukier/miód. Potem dosypujemy do całej mieszanki swoją ulubioną kawę, gotujemy przez 2–3 minuty i zdejmujemy z ognia. Następnie przez małe sitko przelewamy napar do kubka. W ostatnim kroku podgrzewamy osobno mleko – kiedy zacznie się podnosić zdejmujemy je z ognia. Ubijamy je następnie przy pomocy blendera lub trzepaczki tak, aby było puszyste, po czym dolewamy je do napoju.

Gotowe!