Zioła na trawienie to naturalny sposób na radzenie sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Po które zioła warto sięgnąć, gdy mamy uczucie ciężkości, a które pomagą na wzdęcia? Jakie zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży, a jakie dla niemowląt?

Herbaty ziołowe na trawienie

Problemy trawienne mogą dotyczyć każdego - jedni borykają się z nimi częściej, u innych pojawiają się okazjonalnie, z powodu złej diety, jedzenia w pośpiechu, zbyt dużego wysiłku, stresu, czy po prostu słabszego dnia. Układ pokarmowy może dawać znać o problemach na różnych etapach trawienia.

Ból żołądka, wątroby, bóle kolkowe jelit, bliżej nieokreślony dyskomfort całej jamy brzusznej, biegunki, zaparcia - objawów, tak jak i przyczyn dolegliwości, może być sporo. Jeśli pojawiają się często, warto zgłosić się do lekarza. Jednak przy jednorazowych dolegliwościach, których przyczynę jesteśmy w stanie ustalić, warto wspomóc się ziołami na trawienie, które w naturalny i bezpieczny sposób pomogą nam uporać się z problemem.

Herbaty ziołowe dobre na trawienie:

 • mięta pieprzowa - mięta odpowiedzialna jest za stymulację wydzielania żółci, reguluje perystaltykę jelit, działa wiatropędnie,

 • rumianek - działa kojąco i łagodząco, szczególnie w przypadku niestrawności, stymuluje produkcję żółci, regulując pracę jelit,

 • melisa - działa relaksująco i uspokajająco nie tylko na umysł, ale także na jelita, regulując pracę całego układu pokarmowego, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego,

 • mniszek lekarski - jego działanie kieruje się głównie ku wątrobie - wspomaga jej pracę, pomagając oczyścić organizm z toksyn,

 • koper włoski - szczególnie zalecany po ciężkostrawnym posiłku - niweluje uczucie pełności i ciężkości, działa wiatropędnie,

 • dziurawiec - wspomaga wydzielanie żółci, regulując tym samym pracę układu pokarmowego,

 • senes - zioło raczej do okazjonalnego stosowania przy zaparciach wynikających ze złej diety, działa przeczyszczająco,

 • aloes - pobudza wydzielanie żółci, a jednocześnie łagodnie przeczyszcza,

 • ostropest plamisty - wspomaga pracę wątroby, stymuluje produkcję żółci, regeneruje i reguluje pracę układu pokarmowego.

Herbaty na trawienie w ciąży

Nawet panie, które na co dzień nie mają problemów z trawieniem, w ciąży mogą odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak choćby poranne nudności czy wzdęcia. Wynika to nie tylko ze zmian, jakie zachodzą w organizmie, ale także ze zmiany diety czy dobowego rytmu posiłków. W ciąży trzeba zrezygnować z niektórych produktów, a zastąpienie ich innymi może być małym szokiem dla organizmu. 

Jednocześnie w trakcie ciąży stosowanie wielu leków jest niewskazane. To samo dotyczy ziół - niektóre z nich mogą być szkodliwe dla płodu. Jest jednak grupa ziół na trawienie, które kobiety w ciąży mogą bezpiecznie stosować, o ile nie mają do tego indywidualnych przeciwwskazań. Do zalecanych przez położników ziół na trawienie należą:

 • mięta pieprzowa,

 • mniszek lekarski,

 • melisa,

 • rumianek.

Bezpieczne zioła na trawienie dla niemowląt

Najmłodsze dzieci często miewają problemy z trawieniem czy bolesne kolki. Najpopularniejszą herbatą ziołową dla niemowląt jest napar z kopru włoskiego, który łagodzi kolki i działa uspokajająco na malucha. Dobrym wyborem będzie również napar z rumianku czy mięty. 

Gdy dziecko zaczyna przyjmować pokarmy stałe, lekarz może również zalecić stosowanie przy dolegliwościach soku z imbiru, który zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co usprawnia proces trawienia.

Czy zioła można zbierać samodzielnie?

Przez wieki nasi przodkowie zbierali zioła na łąkach, w lasach lub uprawiali je w przydomowych ogródkach. Powietrze, woda i gleby były jednak wtedy znacznie czystsze i bezpieczniejsze. Dzisiaj jest znacznie trudniej o rośliny, które nie są skażone spalinami czy innymi zanieczyszczeniami. 

Do tego wiedza na temat roślin, w tym ziół, jest znacznie mniej powszechna i zwyczajnie możemy mieć trudność z właściwym rozpoznaniem ziela. Ponadto, niektóre rośliny znajdują się pod ochroną. Na razie zioła na liście takich gatunków trudno znaleźć, niemniej nie jest wykluczone, że niektóre z nich na nią trafią. 

Dlatego znacznie bezpieczniej jest kupić zioła w dobrym sklepie z ziołami i herbatami, gdzie produkty pochodzą z legalnych, sprawdzonych źródeł. Mamy wtedy pewność, że rośliny jednocześnie są dla nas bezpieczne, jak i posiadają maksymalną możliwą ilość dobroczynnych składników.